Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

torrentspeed
Subiect Autor

Parbrize de calitate proasta

10 Noi 2011, 13:45

Salut,

Sunt posesorul unui Seat Leon 1.4 tsi ( facelift ) cumparat in Mai 2010 de la Metrotehnica Bucuresti. Am in acest moment 25500 km cu masina. Asta iarna am trecut pe A1 pe langa o masina de deszapezire ce imprastie nisip ( cateodata si pietris ) amestecat cu diverse substante, pe drum. De ce se mai face asta ( mai ales pe autostrada ) pe mine ma depaseste ?!?Impreuna cu toti ceilalti care eram in coloana si depaseam utilajul respectiv, mi-am luat o multime de nisip si pietris in spoiler fata / radiator / faruri / capota / parbriz etc.

Vopseaua si farurile au fost ok insa parbrizul meu e plin de stelute. Pe parcursul anului am observat ca e din ce in ce mai rau. E ciobit destul de serios in multe puncte. Fin ce e drept dar e franjuri.

Cand am fost la revizie ( singura de pana acum ) la Metrotehnica mi-au spus ca toata lumea vine cu parbrize sparte si etc. E o problema frecventa.

Ma gandesc ca fiind asa de prost ..... in inca 2 ani se opacizeaza sau se sparge. Am 1 an si jumatate cu masina si planuiesc sa o tin ceva timp ...

Am observat toata sticlaria e Pilkington. Exista si o alta firma ce produce parbrize pentru Seat Leon ?

Am cautat pe internet si nu prea am gasit ceva concludent.

livache'87

Re: Parbrize de calitate proasta

10 Noi 2011, 14:49

salut! Am sesizat si eu aceeasi problema.....parbrizul e plin de "pisculici". Calitate mai buna nu cred sa gasesti, dar o solutie buna ar fi folia de protectie cu transparenta 100% sau 95%. In acelasi timp protejeaza si bordul de UV. Se poate pune si pe faruri tot pt protectie
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

torrentspeed
Subiect Autor

10 Noi 2011, 15:01

@livache'87, poti sa imi dai un PM cu un link ceva la folia de care vorbesti ?

Tata are un Passat Variant din 2003, are 180.000 km cu ea si parbrizul lui e putin mai nasol decat al meu care are 1 an jumatate. Chiar o sa ma uit sa vad ce firma e ala si o sa caut sa vad daca produc si pentru masina mea.

Multumesc

livache'87

10 Noi 2011, 19:53

salut! pai uite spre exemplu o firma ce are un topic si la noi pe forum: viewtopic.php?f=0&t=2455&p=62018&hilit=folie+autorizata#p62018

depinde foarte mult pe unde mergi cu masina. daca faci numai drumuri prin oras e mai greu sa-ti sara pietre si nisip in parbriz...daca in schimb mergi mai mult prin afara orasului, si prinzi TIR-uri in fata, e alta mancare de peste.
Leon Emocion Sport 1.6 102cepe "intuneric" Orange B-05-KFB
http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=5&t=4581

.(\/).
(O.o) <- This is Bunny.
(>.<)

Copy Bunny into your signature to help him on his way to world domination.

LIFEPHORM

10 Noi 2011, 20:08

Folia de parbriz se pune pe INTERIOR, niciodata pe exteriorul parbrizului! Nu exista folie de exterior care sa fie imuna din punct de vedere al matuirii la contactul cu stergatoarele.
Deci folia nu rezolva problema parbrizului, ci un casco si o pietricica mai buclucasa e singura solutie!
Folia de faruri si folia de parbriz au deci utilizari diferite, nu le confundati!
Mai exista o solutie cu un polish de geam, insa acesta nu este 100% ok, pentru ca elimina "stelutzele" de pe parbriz, insa aduce in plus efectul de "panza de paianjen".
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

BALTAZAR2003
Moderator

10 Noi 2011, 22:39

La mine sa inlocuit parbrizul acum 2 ani, intrucat la cateva luni de la achizitionarea masinii am luat un pietroi in parbriz, ce pot sa spun ca dupa doi ani mizeria din care este facut arata mai jalnic decat cel de la olteanca care este din 1990 si vai mama lui cate pietre si cat nisip a frecat stergatorul pe el.
Sticla este insuficient tratata, probabil din ratiuni comerciale, sa aibe clienti...
:hi
Folia se aplica pe faruri ori capota, pe parbriz nu cred ca ar rezista.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Sergiu Tot

16 Noi 2011, 14:27

Am patit-o si eu Duminica. Mergeam la vreo 10m in spatele unui TIR si a sarit o pietricica in parbriz. M-am ales cu un punctulet :(

Ei, asta e. Shit happends. Astept sa crape de tot si il schimb pe CASCO.
Do not drive like you own the road; drive like you own the car.

Nosce Te Ipsum ;)
Leutul meu :D