Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

Sylver
Subiect Autor

Re: Black Leon - Genesis

15 Feb 2009, 21:59

din pacate nu am o poza cum vine maciulia in interior, insa uite o poza cu maciulia de pe Reference, si atasata una cu cea de pe Stylance: in speta cea din urma e din piele, are inelul de la baza vopsit in argintiu si la partea dinspre sofer are golul acela vopsit in culoarea consolei si in interior are o textura cu patratele. Si eu am vrut neaparat maciulie tot cu 5 trepte nu cu 6 (daca esti ok, atunci poti lua de cupra):

Imagine

Imagine
Black Leon benzinar

TIBI

15 Feb 2009, 22:18

arata altfel cu noua bara.
nuca...mie imi place mai mult cea de pe stylence(modelul anterior),se apropie de designul celei de pe golfu 4(care-mi placea enorm)
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

catalin87

15 Feb 2009, 22:28

e super faina, ceva mai deosebit
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com

Sylver
Subiect Autor

19 Aug 2009, 23:18

Saptamana asta am facut si revizia de 1 an de zile. Cei care ma stiu de pe SP, stiu ca mai folosesc si un Focus 2, astfel incat leon-ul nu a avut decat 7000 km la bord. Am ales sa schimb doar uleiul si filtrul de ulei, cost total 400 ron, la Dona Seat.

Ca tot m-am dus prin Craiova, in sfarsit am ajuns si la baiatul care imbraca volane in piele (Gabriel sau Hussi asa cum e cunoscut pe forumuri; impropriu spus baiat, ca are in jur de 40-45 ani :D ). Am fost de 2 ori, prima data sa ia mulaj dupa volan (a durat 30 min, nu mai facuse leon 1p pana acum) si a doua oara pt imbracarea volanului, operatiune ce a durat 2 ore si 30 min. Ce pot sa spun e ca operatiunea e de nota 10, sunt foarte multumit, volanul arata chiar mai bine ca unul imbracat din fabrica (pe echiparea stylance) si este executat in cele mai mici detalii, cu multa migala. Cusatura aleasa de mine a fost in stilul celei de pe focus, teoretic mai putin durabila decat cea originala seat, care e usor ascunsa (cea "in V"). Oricum ata folosita este foarte rezistenta, cu nylon. Atasez cateva poze cu volanul, pielea se va aseza complet in aproximativ 2-3 saptamani:

ImagineImagineImagine

Am urcat si in leon-ul cu facelift, era o varianta Reference. Ce pot spune e ca daca in poze arata mai bine ca in realitate. Mi-a placut doar plasticul mai cauciucat din care e facut volanul, dar noul design al acestuia e sub actualul, desi in poze arata mai bine. Nu mi-au placut nici butoanele de la clima si nici textura cu negru mat. Consola are un aspect mai primitiv ca raport ergonomie/dimensiune/radio cd. Poate pe un alt nivel de echipare arata mai bine, dar pe Reference nu m-a convins deloc.
Black Leon benzinar

ram84

20 Aug 2009, 07:40

Volanul arata foarte bine si pare mai subtire decat cel imbracat in piele de fabrica. Felicitari!
Nissan Note 1.6, Accenta Plus, 2008

De vanzare 2 terenuri comuna Mihaesti, sat Barsesti, judetul Valcea --> viewtopic.php?f=96&t=6260&p=212941#p212941

TIBI

20 Aug 2009, 09:32

arata extrem de bine,felicitari
la el o sa ajung si eu cu golfu...sa vad cand

legat de ce spuneai despre noul leon...ma bucur ca indirect imi dai dreptate

huse piele schimbator

Sylver
Subiect Autor

20 Aug 2009, 14:22

Tibi, vezi ca poti sa ii trimiti si prin posta volanul. L-am intrebat si a zis ca prin Bucuresti nu mai ajunge prea curand. Oricum lucreaza foarte bine, atent si nu se grabeste. A mai crescut un pic pretul raportat cu anul trecut, e 200 ron acum.
Black Leon benzinar

Sylver
Subiect Autor

18 Noi 2009, 15:08

Nu am mai pus demult un update: am mai facut kilometri, nu multi...masina in continuare fara probleme, merge foarte bine (singurele lucruri deranjante sunt cei 2 greierasi: unul in centura soferului si unul in zona gurilor de aerisire centrale).

As vrea sa va cer parerea intr-o chestiune. Am citit pe forum, dar nu prea m-am lamurit exact. In fine, deci as vrea sa imi pun xenon pe faza scurta. Nu ma pricep si nu prea am nici timp, deci intentionez ca de unde achizitionez kit-ul, sa imi asigure si montajul. Ce imi recomandati? 35w, 55w? 4000k, 6000k maxim? De unde as putea sa iau si sa fie ok? Am citit pe un site (xenon.ro parca) cum ca nu exista Bosch si Siemens pt xenon, sunt fake-uri. Deci am nevoie de niste informatii, daca stiti pe cineva de incredere in Bucuresti. Eventual kit xenon cu adaptor pt far, fara sa fie nevoie de decupare a soclului (daca exista asa ceva pt leon, ca pt golf 5 stiu ca e).
Black Leon benzinar

TIBI

18 Noi 2009, 16:53

vorbeste cu dani torz.eu de la el am chitul actual si sunt super multumit.
personal iti recomand 5000k 35w,cu cel de 55w o sa orbesti pe cei din sens invers

huse piele schimbator

cornelius

18 Noi 2009, 17:01

Eu am 6000K la 35W, suficient cat sa nu ii orbesc pe cei din fata.
Asa cum zice si Tibi, la 55W e prea tare.
Cea mai buna lumina este la 4000K, asa cum vin cele din fabrica, insa iti trebuie lupa sa focalizeze, altfel cei din fata nu mai vad nimic.
Seat Cordoba 2006
1.4 16V 100CP Rosu Emocion

Magazin piese de schimb, consumabile si accesorii
Service auto, lucrari de mecanica, tinichigerie, vopsitorie si statie ITP

http://www.depozitul-de-piese-auto.ro
contact@premiumautoparts.eu; cornel.baluta@premiumautoparts.eu
Tel:0723.281.792
Tel:0749.546.788

ImagineImagine

patzaichin
LEONidas

18 Noi 2009, 17:14

Pacat ca un far de Leon 1P cu lupa....costa mult prea mult.....si probabil nu ai cum sa le pui lupa la astea nu :)))
LEONidas...1.4 TSI
ImagineImagineImagine

Aleksu
BLUE

18 Noi 2009, 22:05

cat te-a costat "maciulia"?:)) astept un pm
B 83 PAA .
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

18 Noi 2009, 22:26

Daca vrei sa pui HID pe faza scurta ia becuri H7R, asta daca ai h7 pe faza scurta, sunt special concepute sa nu ii orbeasca pe cei din fata. In principiu sunt identice cu cele H7 simple, doar ca au o depunere termorezistenta, care obtureaza lumina in zonele unde nu este necesara.
Eu din astea am si am aceasi forma la fascicolul luminos ca si la cele normale cu incandescenta.
NU CUMPARA DE LA BLUEXENON TARGOVISTE... :lol: au marfa de kk
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Sylver
Subiect Autor

19 Noi 2009, 15:12

Multumesc de informatii. aleksu, ti-am dat pm cu pretul.

Ce as vrea sa stiu in principal...eu daca pun xenon, creste amperajul si mai e nevoie de alta rezistenta, deci balastul trebuie sa compenseze asta. Ce riscuri sunt? Poate lua masina foc daca xenon-ul nu e montat corect? Adica e nevoie de cunostinte de electricitate pt cel ce monteaza? Am vazut ca mai sunt probleme cu balasturile. Ce se poate intampla daca se arde balastul? In principal as vrea sa stiu daca expun masina la vreun risc de incendiu daca e montat xenon-ul prost. Stiti vreo firma serioasa care monteaza in Bucuresti?
Black Leon benzinar

Bogdan90
Bogdanelu'

19 Noi 2009, 16:19

Lupa poti pune si la farurile normale... doar ca costa un pic cam mult... in jur de 10 milioane: lupe + angel eyes + becuri + balast xenon + balat angel eyes + montaj parca....

Nu arata ca lupa din fabrica dar macar nu orbesti lumea din fatza si sincer.... nici foarte rau nu arata :wink:

Eu vreau sa imi pun dar pe alta data :)
  • 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8