Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8

S.E.R

Re: Black Leon - Genesis

04 Feb 2009, 22:48

Genesis scrie:
nici macar o zi nu a durat ser. Adica marti dupa amiaza nici nu verificasera masina, iar miercuri dimineata au sunat ca masina e gata. Asta e si prima mea reactie: ca poate vor sa ma intepe cu bara. Nu sunt eu mecanic, Am consultat si un avocat care imi e amic si am discutat niste chestii, voi face demersuri in continuare. Nu pt amarata de bara care in fond e poate un moft, ci pt modul in care am fost tratat.

Am facut plangere si la Seat Romania, si am fost contactat de directorul Dona. Ce e drept pe mail, dar a parut foarte amabil. Problema e ca omul stie doar o parte a problemei: el nu stie ca service-ul trebuia sa sune, cum se face in orice tara civilizata si asa cum s-a cazut de acord. Adica: pe autorizatia de verificare sunt trecute niste piese, in cazul meu farurile, grila centrala si bara care posibil sa necesite vopsire, sau ceva de genul. Si un acord verbal ca in cazul in care se mai constata altceva, sa fie sunat clientul si sa isi dea acceptul. Tot directorul spune ca piesele nu se pot schimba fara acceptul clientului. Pai tocmai au facut asta: au schimbat bara fata fara acceptul proprietarului! Era vorba ca trebuie vopsita, asta s-a spus la plecarea celui ce a dus masina, si mai apoi surpriza: bara schimbata fara informare. In cateva ore a venit si agentul asigurator, a fcut si noua constatare, s-au virat si banii. Asta fara sa fie informat in vreun fel clientul. Sa nu mai mentionez ca se pare ca directorul nu stie de faptul ca service-ul a convenit sa informeze clientul daca bara sau alte piese mai trebuie schimbate. Ghita, tu ai dreptate, dauna s-a remediat, dar s-a remediat fara ca eu sa stiu de costurile aditionale. Poate ca eu nu vroiam sa imi schimbe bara, care statea fixa oricum. Zic asa, la modul absurd: daca ma trezeam ca mi-au schimbat motorul fara sa ma fi anuntat?

Maine masina va fi ridicata din service si se va scrie la obiectii faptul ca proprietarul nu a fost contactat si nu si-a dat acordul pt schimbarea barei fata. Si mai departe o sa vad ce se poate face. Nu vreau sa ii las, pt ca au mai scapat in cateva randuri pe greseala lor, dupa cum am citit pe net. Si poate s-au invatat asa.

ciudat e faptul k tu vorbisei pt bara de fr nu?
si tiau puso tot pe a ta dak am inteles bine
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW

Sylver
Subiect Autor

04 Feb 2009, 23:13

Nu, nu au pus bara mea. Au schimbat bara mea, dar tot cu una normala. Asta desi cand persoana care a lasat masina, i s-a spus ca bara necesita maxim doar revopsire, din cauza e doua zgarieturi. Dar asta era fara sa desfaca masina. A ramas ca o data ce desfac masina si observa ca trebuie schimbat ceva in afara de ce se convenise deja (cele 2 faruri si grila centrala), va fi contactat telefonic clientul si i se va cere acordul (cum am inteles ca e si procedura, conform cu ce mi-a zis directorul de la Dona). Astea era pe 3 Februarie dupa-amiaza. Iar pe 4 februarie dimineata au sunat ca masina e gata, ca i s-a schimbat si bara fata si a fost si vopsita (din ce am inteles barele vin nevopsite) si poate fi ridicata in orice moment. Asta fara ca eu sa fiu contactat in vreun fel. E normal ca o bara sa fie vopsita si gata asa repede? Plus ca directorul de la Dona habar nu avea ce s-a discutat, el stia ca bara s-a dat de la inceput pt inlocuire. De asta ma gandesc: are si bara un cod propriu de identificare, nu? Mi-e ca nu cumva sa ma intepe. Ori sa imi fi lasat bara mea, ori sa imi fi pus alta de la vreo dauna totala. Oricum, pur si simplu eu vad problema ca avand originea la ei: daca sunau asa cum s-a convenit, se evita orice neplacere.
Black Leon benzinar

S.E.R

04 Feb 2009, 23:27

mda
dubiosi
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW

Sylver
Subiect Autor

05 Feb 2009, 10:02

sunt multi nemultumiti in legatura cu acest service si un sambure de adevar exista. Numai ca directorul lor, dezinformat fiind probabil de angajati, ia apararea celor din service si crede ca toti care activeaza pe forumuri sunt de o pregatire jalnica. Lucru mentionat de el catre mine printr-un email. Omul pare ok, desi m-a atacat personal pt faptul ca intentionez sa merg mai departe cu problema. Nu el e vinovat ca angatii sai nu isi asuma responsabilitatea propriilor vorbe. Cu ei nu cred ca voi rezolva nimic, din moment ce angajatul din service nu recunoaste decat o parte din discutia avuta. Dar nu-i nimic, sunt sigur ca altii vor asculta ce am de spus.
Black Leon benzinar

Sylver
Subiect Autor

05 Feb 2009, 13:02

Revin cu update: prin amabilitatea directorului de la Dona, domnul Marian Borcan, problema s-a rezolvat. Toata treaba a fost din cauza unei neintelegeri in discutia avuta intre consilierul de service si membrul familiei mele. Consilierul a inteles ca trebuie sa sune daca este o problema cu asiguratorul si schimbatul barei. Acum s-a rezolvat amiabil.

Maine am bara de FR pe masina. Mi-au montat si maciulia de stylance, insa nu au putut monta mansonul de la Tibi, nu mai vine la versiunea 2009. Asa ca am un manson de vanzare, avand cusaturi albe.
Black Leon benzinar

ace117
Membru Fondator

05 Feb 2009, 14:36

Ma bucur sa aud asta. :)
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Florin&David
JAF

05 Feb 2009, 15:08

Bina ca s-a rezolvat. Sa vedem cum arata la final. :)
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

BoaBa

05 Feb 2009, 15:25

Genesis scrie:
Revin cu update: prin amabilitatea directorului de la Dona, domnul Marian Borcan, problema s-a rezolvat. Toata treaba a fost din cauza unei neintelegeri in discutia avuta intre consilierul de service si membrul familiei mele. Consilierul a inteles ca trebuie sa sune daca este o problema cu asiguratorul si schimbatul barei. Acum s-a rezolvat amiabil.

Maine am bara de FR pe masina. Mi-au montat si maciulia de stylance, insa nu au putut monta mansonul de la Tibi, nu mai vine la versiunea 2009. Asa ca am un manson de vanzare, avand cusaturi albe.

F curios cu ce i-ai amenintat de au fost asa amabili cu tine acu :))

Poate imi spui si mie ca sa stiu cum incep o discutie cu ei de acum in colo !

TIBI

05 Feb 2009, 16:55

bine ca ai rezolvat,bara de FR/cupra arata cel mai bine pe un leon.

cu schimbatorul putem sa-l facem sa se potriveasca.daca te hotarasti sa-mi zici si te ajut.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

S.E.R

05 Feb 2009, 17:11

bravo frate iai dominat :lol:
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW

Sylver
Subiect Autor

06 Feb 2009, 17:10

pai da, Tibi. Dar cum il rezolvam. Am vazut pe un alt topic, spunea marek parca de faptul ca sunt niste cleme diferite acum sau ceva de genul. Oricum inca nu m-am dus acasa sa iau masina, o sa ma duc weekendul urmator, apoi on-call la serviciu o saptamana. Sa imi zici cum am putea rezolva. Probabil e nevoie sa fie desfacut mansonul actual de pe masina, nu?
Black Leon benzinar

TIBI

08 Feb 2009, 21:23

trebuie vazut cum se prinde husa de nuca(ma refer la inelul acela negru).
eu saptamana asta sunt ocupat cu niste examene,iar dupa am vacanta.
pot sa vin in B si vedem la fata locului ce putem sa-i facem.
mai lasa-mi nr tau ,te rog
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Sylver
Subiect Autor

08 Feb 2009, 23:36

o sa fiu si eu plecat pt catva timp, cred ca vreo 2 saptamani. Daca, cand ma intorc, iti dau de veste. Sper sa ajung si prin Craiova weekdul viitor sa imi fac volanul in piele la hussi, daca reusesc, o sa spun impresiile.
Black Leon benzinar

Sylver
Subiect Autor

15 Feb 2009, 21:37

Astazi am reusit sa fac doua poze cu masina, cu noua bara FR care schimba foarte mult aspectul. In interior, maciulia de Stylance da o nota mult mai placuta decat cea de pe Reference. In plan pe moment, pe timp scurt as vrea sa vopsesc consola in argintiu, sa imbrac volanul in piele la Gabriel (hussi) si sa vad cum as mai putea sa imbunatatesc unele aspecte. M-ar tenta sa schimb si lumina display-ului de la radio cd.

Imagine

Imagine
Black Leon benzinar

catalin87

15 Feb 2009, 21:51

care e diferenta intre maciulia de la Stylance si cea pe care o aveai?
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com
  • 1
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8