Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8

Sylver
Subiect Autor

Re: Black Leon - Genesis

17 Noi 2008, 21:39

nu l-am montat inca. Si nu a venit si cu mansonul, eu mi-am facut unul la Tibi.

Referitor la inel, cred ca se rupe, pentru ca si nuca asta vine cu un inel de metal ce pare ca are reglabila circumferinta, din cum are prinderea. Inelul asta de metal e la baza nucii, deci cred ca e inelul de care spui tu. Uite, iti atasez doua poze:

ImagineImagine ImagineImagine
Black Leon benzinar

Cosmin
Admin

18 Noi 2008, 16:38

Da, asta e. Ca sa il dai jos pe ala vechi, trebuie sa il fortezi.
Mare grija cand montezi nuca noua, trebuie sa o nimeresti pe pozitie centrata din prima. Altfel nu mai poti sa o scoti fara sa rupi / fortezi inelul ala de metal. Si va trebui sa imporvizezi, ca nu se poate comanda separat (din cate stiu eu) doar inelul ala de metal.
Spor la montat!
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Sylver
Subiect Autor

31 Dec 2008, 11:19

Salut. Asa cum am scris in alt topic, am tamponat foarte usor masina in partea frontala, nu se vede nimic la ea exceptie clema de prindere la un far, care e rupta. Si cum si service-ul trebuie sa traiasca, banuiesc ca o sa trebuiasca sa schimb farul cu totul.

Intrebarea mea e alta, daca stie cineva sa imi spuna. Partea superioara a grilei centrale, imbinata la 90 grade cu grila si asezata pe orizontala, chiar in fata blocului motor (se vede la ridicarea capotei), dintr-un plastic negru, e crapata. Un mecanic Seat care am inteles ca lucreaza la dealerul din Timisoara, mecanic pe care il cunoaste un membru al familiei, a zis ca partea asta orizontala chiar in fata motorului, e corp comun cu bara fata. Acum na, nu am stat pe langa masina sa ma uit si nu mai e aici sa ma pot uita cu atentie la ea, dar imi vine greu sa cred. Stie cineva mai clar? Intrebarea e: daca e corp comun cu bara, pt crapatura asta (are vreo 2-3 centimetri) din partea orizontala a grilei, din fata blocului motor, se schimba toata bara fata? Mentionez ca bara in sine nu are absolut nimic, nici macar o zgarietura.

Intreb pt ca eu sunt f ocupat cu serviciul si altcineva o sa se ocupe de reparatia masinii, iar in caz ca trebuie schimbata bara, trebuie sa stiu exact ce se vorbeste cu Casco, sa nu ma trezesc ca nu vor aia sa plateasca (am un amic, a stat cu masina in service vreo luna jumate, pt ca cei de la Casco, de la Asirom, nu erau de acord cu plata unei piese, piesa care s-a dovedit a fi o clema de prindere care costa 30 lei). Si evident, as pune bara de FR, asta e partea a doua (eu platesc diferenta de la bara normala la bara de FR sau cum?)
Black Leon benzinar

TIBI

31 Dec 2008, 12:08

cum ti-am zis sin pm,bara se inlocuieste doar in cazul in care e gaurita/sparta.
daca nu e decat julita,atunci ea se repara.
ai fost cu masina la asigurari?ti-au facut constatarea?
daca nu ,poti sa ''aranjezi'' tu bara,ca sa o inlocuiasca
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

adtzunou

31 Dec 2008, 15:44

Eu sunt inspector de daune ;) Orice element de plastic, daca e rupt sau fisurat, se inlocuieste. La far se rup cel mai de clemele si se inlocuieste tot farul automat (se inlocuieste si daca e zgariata fata farului, catusi de putin). Bucata de plastic de ca vorbesti este coverul superior si face parte din bara fata impreuna cu o structura interioara a barii. Barile de plastic se pot inlocui si daca este "mushcat" din ea, putin mai adanc. Ea se poate repara cu chit ... dar nu cred ca iti convine, mai ales daca o faci pe casco. Oricum ramane la latitudinea inspectorului de dauna.

Multa bafta!
R.I.P. Leon 1.6 Bujoara wealcome 1.4 TSI White Beauty !

Cosmin
Admin

02 Ian 2009, 16:01

Genesis scrie:
Intrebarea mea e alta, daca stie cineva sa imi spuna. Partea superioara a grilei centrale, imbinata la 90 grade cu grila si asezata pe orizontala, chiar in fata blocului motor (se vede la ridicarea capotei), dintr-un plastic negru, e crapata. Un mecanic Seat care am inteles ca lucreaza la dealerul din Timisoara, mecanic pe care il cunoaste un membru al familiei, a zis ca partea asta orizontala chiar in fata motorului, e corp comun cu bara fata.

Da, are dreptate. Plasticul ala vine exact sub ceea ce numim "bara". De fapt se numeste "cover for bumper". Ai si o imagine mai jos din care se vede clar cum sunt pozitionate elementele. Sper sa nu ma insel, insa din cate stiu eu, elemetul de care zici tu ca e crapat nu se poate comanda separat, el vine cu toata bara exterioara, mai putin elementele de la proiectoarele de ceata (Mai bine se intrebi la service exact). Daca vrei bara de FR sau Cupra, din ce stiu se poate dar suporti contravaloarea diferentei si cum s-a zis mai sus, ramane la intelegerea cu compania de asigurari. Bafta!

Imagine
Imagine

Sylver
Subiect Autor

02 Ian 2009, 18:31

Da, m-am lamurit din poza asta. E corp comun cu bara. Ce ciudat: un far are rupta o clema, grila centrala e deplasat cu vreo 2-3 mm in interior si mai e plasticul asta de la bara usor crapat. Si pt asta trebuie sa schimb toata partea frontala, parca as fi busit-o sever. Bine ca am CASCO macar. O sa ma implic personal, sper sa pot sa imi iau liber o zi macar sa fiu acolo la constatarea inspectorului de daune.

Mersi mult pt informatii. Daca e sa schimb bara, pun de FR, m-am interesat si mai trebuie sa suport eu din buzunar 2 mil de lei. O suma care cred ca merita, chiar si pt un plus estetic.
Black Leon benzinar

ace117
Membru Fondator

02 Ian 2009, 19:53

Merita din plin! :D
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

TIBI

04 Ian 2009, 19:58

ori poti ,doar daca-ti place una Aero.tot in diferenta aia se invarte
personal zic ca e mai agresiva cea fr/cupra
multa bafta
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Sylver
Subiect Autor

04 Feb 2009, 12:14

Va cer ajutorul in legatura cu o chestie. De masina mea s-a ocupat pt reparatie o alta persoana, care le-a supus celor de la Dona Craiova sa NU schimbe bara (daca e nevoie; au zis ca are niste clipsuri de prindere posibil rupte) fara a ma anunta in prealabil pe mine, pt ca vreau bara de FR. Asta se intampla ieri cand a fost la ei cu masina.

Si Surpriza! Azi suna sa imi spuna ca masina este gata, ca bara a avut clipsuri rupte si ca au comandat ei alta normala si au si vopsit-o si ca asta e! Fara sa anunte nimic, asa cum s-a convenit ieri. Eu nu vreau sa ridic masina si ma duc pana in panzele albe, daca pot sa rezolv ceva. Intrebarea mea este: se poate rezolva ceva? E ultima data cand mai apelez la Dona Craiova! Deja oamenii astia incapabili ma scot din sarite, dupa ce atunci cand au livrat masina i-au facut o verificare de toata jena si am spus de inconvenientele aparute. Cum am citit pe net, nu sunt singurul care se plange de ei. Poate ar trebui sa sun la Seat Romania, daca se va rezolva ceva. Data viitoare imi iau liber 1 saptamana si o duc la bamse, cum trebuia sa fac de la inceput. Dar cum la mine e o problema in mom de fata cu luatul concediului, pt ca organizatia a crescut mult si au nevoie de oameni, am zis sa nu ma mai complic pt ca avea altcineva timp sa se ocupe de problema. Dupa cum se poate observa, mare greseala.
Black Leon benzinar

BoaBa

04 Feb 2009, 14:26

Genesis scrie:
Va cer ajutorul in legatura cu o chestie. De masina mea s-a ocupat pt reparatie o alta persoana, care le-a supus celor de la Dona Craiova sa NU schimbe bara (daca e nevoie; au zis ca are niste clipsuri de prindere posibil rupte) fara a ma anunta in prealabil pe mine, pt ca vreau bara de FR. Asta se intampla ieri cand a fost la ei cu masina.

Si Surpriza! Azi suna sa imi spuna ca masina este gata, ca bara a avut clipsuri rupte si ca au comandat ei alta normala si au si vopsit-o si ca asta e! Fara sa anunte nimic, asa cum s-a convenit ieri. Eu nu vreau sa ridic masina si ma duc pana in panzele albe, daca pot sa rezolv ceva. Intrebarea mea este: se poate rezolva ceva? E ultima data cand mai apelez la Dona Craiova! Deja oamenii astia incapabili ma scot din sarite, dupa ce atunci cand au livrat masina i-au facut o verificare de toata jena si am spus de inconvenientele aparute. Cum am citit pe net, nu sunt singurul care se plange de ei. Poate ar trebui sa sun la Seat Romania, daca se va rezolva ceva. Data viitoare imi iau liber 1 saptamana si o duc la bamse, cum trebuia sa fac de la inceput. Dar cum la mine e o problema in mom de fata cu luatul concediului, pt ca organizatia a crescut mult si au nevoie de oameni, am zis sa nu ma mai complic pt ca avea altcineva timp sa se ocupe de problema. Dupa cum se poate observa, mare greseala.

Vad la locatie ca esti din bucuresti, de ce te-ai dus la dona craiova? Eu unul sunt deasemenea f nemultumit de ei, si, cum am mai zis si pe alt thread, prima revizie sper sa nu o fac la ei...

Iti urez bafta, si sper sa nu ii lasi asa usor... Poate totusi se ia cineva cu ei de par ca sunt sub orice critica !

Sylver
Subiect Autor

04 Feb 2009, 15:29

da, am facut facultatea in bucuresti si lucrez in Bucuresti. Dar de origine sunt oltean, din Slatina. Si am luat masina de la ei in vara. Cum nu prea puteam sa imi iau concediu sa ma ocup de masina, s-a oferit un alt membru al familiei mele, din Slatina, sa se ocupe. De asta s-a dus la ei.
Black Leon benzinar

Cosmin
Admin

04 Feb 2009, 17:33

Genesis, din pacate nu cred ca mai poti sa faci ceva. Din punctul lor de vedere (al service-ului) si din punctul de vedere al asiguratorului, dauna s-a remediat. N-are rost sa-ti mai faci sange rau. Peste tot se intampla asa..Daca nu le spui si le explici de o mie de ori un lucru, si ei tot cum vor ei fac. Lucru valabil si in service-uri si in celelalte domenii.
Ai un mesaj privat cu o chestie pe care as incerca eu (nu postez aici ca nu vreau sa vorbesc public de asa ceva).
Imagine

S.E.R

04 Feb 2009, 18:19

gandestete ca dak ar fii schimbat bara cum zic ei nu ar fi durat in niciun caz 1 zi ci minim 2 (pt vopsea) e clar ca vor din nou sa te intepe.nu te lasa reclamai peste tot
undeva intre 105 si 107
Imagine
leon 1.6-LOW & SLOW

Sylver
Subiect Autor

04 Feb 2009, 22:31

nici macar o zi nu a durat ser. Adica marti dupa amiaza nici nu verificasera masina, iar miercuri dimineata au sunat ca masina e gata. Asta e si prima mea reactie: ca poate vor sa ma intepe cu bara. Nu sunt eu mecanic, Am consultat si un avocat care imi e amic si am discutat niste chestii, voi face demersuri in continuare. Nu pt amarata de bara care in fond e poate un moft, ci pt modul in care am fost tratat.

Am facut plangere si la Seat Romania, si am fost contactat de directorul Dona. Ce e drept pe mail, dar a parut foarte amabil. Problema e ca omul stie doar o parte a problemei: el nu stie ca service-ul trebuia sa sune, cum se face in orice tara civilizata si asa cum s-a cazut de acord. Adica: pe autorizatia de verificare sunt trecute niste piese, in cazul meu farurile, grila centrala si bara care posibil sa necesite vopsire, sau ceva de genul. Si un acord verbal ca in cazul in care se mai constata altceva, sa fie sunat clientul si sa isi dea acceptul. Tot directorul spune ca piesele nu se pot schimba fara acceptul clientului. Pai tocmai au facut asta: au schimbat bara fata fara acceptul proprietarului! Era vorba ca trebuie vopsita, asta s-a spus la plecarea celui ce a dus masina, si mai apoi surpriza: bara schimbata fara informare. In cateva ore a venit si agentul asigurator, a fcut si noua constatare, s-au virat si banii. Asta fara sa fie informat in vreun fel clientul. Sa nu mai mentionez ca se pare ca directorul nu stie de faptul ca service-ul a convenit sa informeze clientul daca bara sau alte piese mai trebuie schimbate. Ghita, tu ai dreptate, dauna s-a remediat, dar s-a remediat fara ca eu sa stiu de costurile aditionale. Poate ca eu nu vroiam sa imi schimbe bara, care statea fixa oricum. Zic asa, la modul absurd: daca ma trezeam ca mi-au schimbat motorul fara sa ma fi anuntat?

Maine masina va fi ridicata din service si se va scrie la obiectii faptul ca proprietarul nu a fost contactat si nu si-a dat acordul pt schimbarea barei fata. Si mai departe o sa vad ce se poate face. Nu vreau sa ii las, pt ca au mai scapat in cateva randuri pe greseala lor, dupa cum am citit pe net. Si poate s-au invatat asa.
Black Leon benzinar
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 8