Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8

Sylver
Subiect Autor

Black Leon - Genesis

02 Sep 2008, 18:25

Asa dupa cum spusesem, am ajuns si la sectiunea de prezentare a masinii. In sfarsit in minunatul si "micul Paris" unde mi-am uitat cablul de date de la telefon. Acum am descarcat pozele, cateva o sa le atasez aici.

Initial am vrut sa imi iau un Leon 1.4 tfsi gri metalizat. Sunt fan benzina. Cum dealerul nu mi-a gasit pe stoc nici un 1.4 tfsi, am zis ca ma multumesc si cu 1.6 aspirat. Asta e, daca puteam sa sar la 1.8 tfsi as fi facut-o, insa nu e problema, am timp la urmatoarea masina. (asa tot zic de vreo cativa ani, si tot 1.6 aspirat imi pica pe mana :) intai astra H, apoi focus II). Asa bun, deci m-am oprit la leon 1.6. Doar ca pe stoc nu era unul gri care sa aiba si pachetul cu comp de bord si pilot, asa ca a trebuit sa schimb culoarea: am avut la dispozitie alb, galben si negru. Toate cele 3 culori dau bine pe leon in opinia mea, insa am zis hai sa incerc cu una neagra: nu am mai avut masina neagra pana acum (desi se pune praful pe ea la 10 min dupa ce ies de la spalatorie, cel putin mie mi se pare ca arata bine si asa). Deci masina e un Leon negru 1.6 Reference + pachetul Cruise Control.

E model 2009, cu cateva modificari fata de 2008:

- maciulia schimbatorului de viteze este modificata, seamana cu cea de la Astra, golf v, tiguan (poza atasata);
- culoarea prelungirii consolei centrale mi se pare ca are o nuanta ceva mai inchisa decat precedenta.
- clapeta pentru reglarea coloanei volanului nu mai e asezata central sub volan, ci in partea stanga sub volan.
- referitor la comenzile de pe cheie, a fost eliminata cea pentru deschiderea doar a usii soferului (asa a zis dealerul, la mine cel putin asa e);
- torpedoul e iluminat - din ce am inteles la modelele precedente nu era?

Impresii foarte bune pana acum, dupa ce am realizat ca pocnetul din plastic e ceva normal. Directia, cutia de viteze sunt o placere.Am avut un greieras in portiera dreapta care a disparut intre timp. Sunete locale dar care au disparut rapid au mai fost in centura stanga fata si undeva in zona bordului, au aparut doar sporadic, deci totul in regula. Am si mers pe drumuri ceva mai proaste in ultimul timp. Am avut 2 retusuri de facut si anume: captuseala de la aripa spate, din cauciuc, nu era prinsa in surub si era la vreo 5 cm distanta. Stergatorul de la luneta era defect din fabrica, mi s-a inlocuit in 2 minute cu unul bun. Plus inca 5 minute pt montat surub. Aici cred ca e marea vina a dealerului, trebuia sa verifice masina atent inainte de livrare. Dar sunt obisnuit, la focus am gasit un ghem mare de ata in compartimentul motor la prima alimentare, imediat cum am plecat cu masina.

Daca fac o comparatie cu focus-ul: leon-ul e usor mai lent la sprint (surprinzator as putea spune, pe hartie sta mai bine), cutia la leon e mai precisa si mai scurta. Confortul in focus e superior, suspensiile la leon fiind mai rigide. Consumul, hmm...maricel, insa e sub ce m-am asteptat deci totul bine. Cu Astra H nu fac comparatie, in afara de receptia audio, e sub leon la orice capitol. Iar masina nu are decat 800+ km la bord. O chestie pe care am observat-o...ori sunt eu pretentios, ori receptia radio e cam precara. Ma gandesc sa imi pun o navi replica, am vazut ca m-ar costa 2300 ron.

Hai gata, ca v-am rasfatat cu destule randuri. Daca nu v-ati plictisit deja si nu ati dat scroll la final hehe. O sa pun poze cu mentiunea ca in curand pe "leon king" il asteapta jante de aliaj. Intentionat nu am luat din fabrica, nu mi-a placut nici un model pe 16. Asa ca va intreb: prinderea e in 5X112 am vazut, merge sa un jante de 7J latime si nu de 6.5 cum are din standard? Nu de alta dar am vazut foarte mult modele placute cu latime 7, in timp ce 6.5 abia am reusit sa gasesc vreo 4-5 modele si alea destul de simpliste, pe la Dezent. Cauciucurile sunt 205/55 R16.

Asa in rest vreau sa ii mai montez inele cromate in interior, replica navi, xenon pe scurta si o cotiera.

Imagine Imagine
Imagine Imagine Imagine

bertzi43
B-82-AJS

02 Sep 2008, 19:29

cam lunga prezentarea :D
so stapanesti sanatos si fara incidente

Seat Leon 1M Stella,1.6 16v,105 cp...
Imagine

catalin87

02 Sep 2008, 19:47

Bine ai venit in Clubseat!Ai o masina foarte frumosa. Sa o stapanesti sanatos ,
Seat Leon 1.4 ,85 Cp , Citrus yellow
Yellow Spider
http://www.sanatateprinmiscare.blogspot.com

PapaGiorgio
D U D U

02 Sep 2008, 19:57

Sa o stapanesti cu placere, foarte frumoasa masina! :wink:
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

ace117
Membru Fondator

02 Sep 2008, 20:51

Bafta multa Genesis! :wink:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Remus
Membru Fondator

02 Sep 2008, 21:48

Bine ai venit si super prezentare :D !
Mercedes Benz A-Class 180 - 2015
Land Rover Freelander 2 /2.2/ 160cp
Ex ; Seat Leon 1.6 102 cp

Despre mine....urasc regulile altora, ador regulile mele...
http://clubseat.hi5.com
http://www.youtube.com/ClubSeatRomania
http://twitter.com/ClubSeatRomania
http://www.facebook.com/pages/Clubseateu-Romania/108874261828

Iuliuli

02 Sep 2008, 22:02

Bine ai venit in the club! Bafta cu masina :)
Seat Leon 1,6 - 102 hp

Puffy

02 Sep 2008, 22:08

Bine ai venit printre noi!!! Stai linistit ca motorul o sa se mai aseze, si o sa simti si demarajul un pic mai puternic.

ibiza_boy87

02 Sep 2008, 22:20

frumoase leonurile astea va invidiez :lol: .bafta in continuare cu el :D si bine ai venit

marian_iam
V.I.P.

03 Sep 2008, 06:05

frumoasa...
sa ai grija de ea! si fara incidente neplacute!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Florin&David
JAF

03 Sep 2008, 08:14

Era si timpul sa il prezinti. :wink:
Bine ai venit si multi km fara incidente.
Chiar daca este lunga prezentarea este foarte frumoasa. Nu te plictiseste.
Sa il stapanesti sanatos.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

Testosul

03 Sep 2008, 08:35

Bine ai venit printre noi, frumoasa masina, sa o stapinesti cu placere si fara incidente.

Sylver
Subiect Autor

03 Sep 2008, 10:38

bine am venit ca posesor de Seat :) Ca pe forum sunt de ceva timp.
Da, stiu ca se mai lasa motorul. Probabil a fost si ceva mai lenta cand am facut liniuta cu cealalta masina, focus-ul, ca avea benzina de 95, iar fordul avea de 99. Teoretic ar trebui sa fie diferenta.

Ziceti-mi si mie la partea cu jantele, merg de 7 in loc de 6.5 cat au astea de tabla? Am vazut ca cele de aliaj (Gaia de exemplu) au tot 6.5. Am deja in minte cam ce jante as vrea sa imi iau, am vazut cateva modele, finisare high gloss. Mi-e doar sa nu le iau si sa nu fie bune. Inca nu m-am decis ce fac cu astea de tabla, initial vroiam sa le tin pt cauciucuri de iarna, dar cred ca le vand. Florin, parca tu ai de 7J de la Rial nu? (de la rial vreau si eu, modelul porto) si ai tot cauciucuri ca ale mele: 205/55 R16, din ce stiu.

Teo

03 Sep 2008, 14:30

Sal... eu pe leonul meu am pus jante 8,5 j fara sa modific deloc aripile si plus suspensie -5 cm si nu am avut nici o problema...nu freca deloc...

acum am jante 9J dar am si evazari ;)

Deci fara probleme poti sa pui 7J
Stock is not a option!!

Florin&David
JAF

03 Sep 2008, 14:36

Da Genesis.
Merg fara problema. Am tinut anvelopele originale ale masini la acele jante.
Si mie imi mai plac Porto Black. Ma grabeam sa plec in voiaj si nu vroiam sa o las fara incaltari asa ca ...
Eu dupa ce am schimbat tablele am sesizat o usoara ingreunare la manevrabilitate si mai mult zgomot la rulare.
Oricum pentru aspect se merita.
Bafta.
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 8