Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

soundwave
Subiect Autor

Despre capacul de la carligul din spate

06 Noi 2011, 21:21

Mdaaa.... iarna trecuta am fost la o cabana si o portiune destul de lunga din drumul pana la cabana era "inzapezit" era zapada nu chair inzapezi....aveam masina, aveam schiurile la noi si aveam si o franghie de polypropilena sau asa ceva... singurul lucru ce lipsa era unde sa legam franghia... logic ca de carlig da era acoperit cu un capac, vreo 20 de minute m-am chinuit incercand sa il dau jos da nu mi-am dat seama si am si cedat umpic nervos ca mi-au cam inghetat degetele (erau vreo -10 grade )....
asa ca daca se repeta faza anul asta vreau sa ma asigur din timp cum sa dau capacul de la carligul din spate jos :D

pls help :D

Sa nu credeti ca va intreb ca as avea tendinte sa fac ce face tipu asta in oras (o fac doar pe drum de munte) :)) desi cateodata ma duce cu gandu :)) :

http://www.youtube.com/watch?v=cmOylupOaLU
Seat Cordoba 6L 1.4 MPI 85HP Grey (2007)

viewtopic.php?f=68&t=11593

andrei.27kim

Re: Despre capacul de la carligul din spate

06 Noi 2011, 23:19

Capacul nu are un mod special in care poate fi dat jos. Il prinzi de unde se termina(unde e partea bombata) si tragi cu simt de raspundere pana cedeaza(doar e prins in cleme). Sau mai poti sa il iei din aproape in aproape pe lateralele lui.
Atentie atunci cand aplici tehnica smuls ca te tii bine(eu am patit-o, si tot iarna :tongue ) si atentie si la mana(destul de restrans locul sub fundul masinii)

Spor si distractie placuta la iarna :cheers
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan