Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cosminidis

Re: Probleme ambreaj

09 Dec 2011, 18:17

Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

Crome

12 Dec 2011, 11:08

Din pacate nu.La mine nu se intampla tot timpul, ci doar daca temperatura este cu minus +viteza peste 120/130km .De ex sambata am facut un drum de 600 KM, temperatura fiind cu plus(5-6 grade) nu s-a manifestat deloc problema.Acel post seamana cu problema mea.Am programare saptamana viitoare la "doctor" sa vad ce este.

Merci mult oricum.
Seat Leon 1.9 TDI-105 caluti

Snowlikethat
Subiect Autor

Re: Probleme la ambreiaj!!!

13 Dec 2011, 01:28

salutare! am schimbat lichidul de frana dar nu am scapat de problema... fiecare mecanic spune altceva : e placa de presiune.. ba nu e placa de presiune.. placa de presiune e chiar buna.. e cilindrul de ambreiaj.. e bun cilindrul.. e de la garnitura cilindrului..
sincer nu am bani sa le incerc pe toate.. garnitura cilindrului se poate cumpara separat?? stie cineva?
Seat Leon 2007 1.9 TDI 105 CP

kozmynro

24 Dec 2011, 01:30

Snowlikethat scrie:
salutare! am schimbat lichidul de frana dar nu am scapat de problema... fiecare mecanic spune altceva : e placa de presiune.. ba nu e placa de presiune.. placa de presiune e chiar buna.. e cilindrul de ambreiaj.. e bun cilindrul.. e de la garnitura cilindrului..
sincer nu am bani sa le incerc pe toate.. garnitura cilindrului se poate cumpara separat?? stie cineva?

se schimba pompa cu totul. daca iti tine bine ambreiajul, si nu patineaza, eu zic ca problema e ca pierzi presiune, pe undeva. trebuie sa tii cont ca ai ambreiaj cu masa dubla si ca apar miscari de oscilatie in tot ansamblul ambreiajului. pompa te costa undeva pe la 300-350 lei, si o gasesti doar pe original. am avut si eu o problema asemanatoara la un Golf5
LEON FR (2.0 TDi - 170CP - BMN)

cowboy

26 Ian 2012, 18:29

Mecanicul ti-a facut cum trebuie aerisirea completa a circuitului dupa ce ai schimbat lichidul hidraulic? Daca aerisirea nu e facuta corespunzator..pot aparea neconcordante in functionare.
Oricum cand pedala de ambreiaj sa inmoaie, asta e semn de problema la cilindrul receptor si/sau pompa ambreiajului. Verifica-le pe acestea. Nu sunt niste piese tocmai costisitoare in caz ca trebuie schimbate.
Eu ti-as recomanda sa mergi pentru constatare si remediere la un service de reprezentanta ca sa nu mai pierzi timpul si banii pe la fel si fel de mecanici. Mai ales ca nu ar trebui sa fie ceva prea costisitor. Daca masina nu mai e in garantie poti sa achizitionezi si piese aftermarket (chiar si unele service-uri de reprezentanta iti aduc asa ceva la cerere)
Seat Leon 1P 1.9TDI

cowboy

31 Ian 2012, 13:26

Daca isi revine dupa ce ii dai 2-3 pedale, clar e o problema de presiune pe circuit. Ori trebuie aerisit (cazul optimist) ori pompa nu-i mai functioneaza corect (cazul pesimist)
Seat Leon 1P 1.9TDI

Crome

07 Feb 2012, 15:27

cowboy scrie:
Daca isi revine dupa ce ii dai 2-3 pedale, clar e o problema de presiune pe circuit. Ori trebuie aerisit (cazul optimist) ori pompa nu-i mai functioneaza corect (cazul pesimist)

Ai avut dreptate.A fost pompa care facea presiunea pe circuit, insa a mai fost inca o chestie(nu stiu cum ii zice) care mentinea presiunea de pe circuit.
Cost total 600 lei.Acum merge perfect :drive

cowboy

07 Feb 2012, 15:30

probabil ti-au schimbat si cilindrul receptor.
Bine ca s-a rezolvat! :hi
Seat Leon 1P 1.9TDI

Crome

09 Feb 2012, 11:59

Cred ca asa ii zicea:).Era o chestie cu o garnitura striata la capat.Pun si o poza ca sa nu vorbesc prosti:)
Imagine

cowboy

09 Feb 2012, 12:19

da, ala e cilindul receptor.
Seat Leon 1P 1.9TDI

alecsutzyu

16 Feb 2012, 12:38

Pentru a nu m-ai deschide alt topic,postez aici problema pe care o am la ambreiaj.
Dupa un an de folosinta a masinii, a inceput sa scartaie ambreiajul pe loc,pe liber cand era apasat usor pana jos, in mers nu se auzea acest lucru. Am fost la service au umblat ei pe acolo,au uns cu niste vaselina o tija..nu stiu exact ce au facut, iar acum simt in momentul in care bag a1a,a2a si debraiare tot pe aceste viteze cum ar agata ceva pe acolo.
Ce problema ar fi aceasta?
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine

Snowlikethat
Subiect Autor

07 Mar 2012, 15:45

Rezolvata problema cu ambreiajul.. este vorba de cilindrul receptor.. schimbat cu unu original second hand de 15000 km de la dezmembrari si merge perfect.. cost total 120 ron
Seat Leon 2007 1.9 TDI 105 CP

yodany18

08 Noi 2014, 00:24

Salut am si eu o problema de curand am observat ca nu mai imi intra in viteza I si a II a iar in marsarier imi caraie de la ce poare sa fie .. am verificat lichidul de frana .. am completat umpik acum e la maxim dar problema persista . si am observat ca atunci cand calc ambreajul se aude un scartait asa cred ca este rulmentul de la ambreiaj . sa dus .de la ce poare sa fie un sfat ceva ce puteti sa imi spuneti sa nu schimb kitu de abreaj degeaba ... amvreajul cupleaza la 1 cm de la podea are fotra nu patineaza nik .doar ca nu intra in viteza .. cand vrea el intra cand nu nu .. dar akm de curand nu mai intra deloc foarte grew...cand opresc motorul totul merge perfect.uleiul e fost si el schimbat de curand cu unu nush ce firma costa vreo 30 lei l . sa il schimb cu unu castrol?. astept un sfat .Multumesc