Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

panteraroz
Subiect Autor

Portbagaj extern

26 Oct 2011, 13:48

Salut,
Vreau sa-mi cumpar un portbagaj extern Thule sau Norauto.
Am gasit niste bare originale Seat, intrebarea pt cei ce au asa ceva este: merge pus portbagaj Thule pe bare Seat sau imi trebuie bare tot Thule?
Mi-ar conveni cele Seat pt ca sunt mai elegante si la culoarea masinii (negre).
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

soundwave

Re: Portbagaj extern

28 Oct 2011, 18:27

sa inteleg ca ai barele transversale puse deja pe masina? normal ar trebui sa mearga... is niste legaturi la acel portbagaj thule trebuie sa vezi daca intra acele legaturi pe santurile de la barele transversale....
Seat Cordoba 6L 1.4 MPI 85HP Grey (2007)

viewtopic.php?f=68&t=11593

panteraroz
Subiect Autor

29 Oct 2011, 09:45

Dupa niste cautari pe net am aflat ca barele Seat sunt de fapt facute de Thule special pt brand.
Nu, inca nu am barele. Le-am gasit la cineva, dar ezitam caci cere 70 euro pe ele, iar niste bare Norauto sau alt brand in afara de Thule costa max 50 euro pe situri de SH (sau chiar noi in mag in cazul Auto Maxi).
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

soundwave

29 Oct 2011, 11:59

deci se potrivesc :D

eu cand mi-am luat suport pentru ski-uri anul trecut am optat tot pentru Thule pana am vazut ce pret au :| ... e adevarat is cele mai bune si is si finlandeze... second-hand suport nu am vrut sa iau, asa ca de la aceeasi reprezentanta aveau si ceva suporturi italienesti ( "LA PREALPINA") pe la 750 de RON de aluminiu, pana acuma is multumit de ele si a ramas numai o luna pana cand urmeaza sa le pun din nou pe masina :D

Bafta :hi

panteraroz
Subiect Autor

31 Oct 2011, 00:42

Pana la urma am luat second-hand un sistem Thule cu bare care suporta 75 kg. Tipul le avea pe ambele de vanzare si l-am ales pe asta in detrimentul celui original Seat. Cel original Seat are bare din aluminiu mult mai groase si mai late, nu poate fi adaptat pe alte masini ulterior. Asta Thule are bare mai subtiri, din otel imbracat in nu stiu ce material negru si suporta 75 kg (mi s-a parut si mai solid ca si constructie). Am considerat un avantaj la Thule ca poate fi folosit si pe alta masina prin schimbarea fitting kit-ului. Sistemul include 3 componente - bara+foot pack+fitting kit (talpici de cauciuc + lamelele de prindere dedicate modelului). Alta masina - alt fitting kit de aprox. 40 euro (asta daca nu merge adaptat cel actual cu niste bucati de cauciuc si patentul).
Ca si portbagaj am gasit un Hapro impecabil de 320 litri, negru ca masina. Ca lungime este aproape cat cupola, latime 85 cm. Suporta 50 kg incarcare la care se adauga 11 kg masa proprie = 61 kg pe bare, perfect. Am vizionat si unul de 400 litri dar era prea mare si arata ca un sicriu trantit pe masina.
L-am adus acasa pe masina si singurul lucru remarcat la viteze >130 kmh a fost fasaitul la care ma asteptam.
Cost total al afacerii - 170 euro.
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

soundwave

06 Noi 2011, 19:06

Noah, foarte fain :D sa il folosesti sanatos si cati mai multi km cu el si cu masinuta ! :hi eu stiu ca la sistemul meu daca schimb masina trebuie sa cumpar alte kit de prindere care parca mi-a spus vanzatorul ca valoreaza in jur de 4-12 euro... oricum 4-12 nu cred ca e mult daca iti schimb masina investitia asta chiar nu ar mai conta :D

:hi :hi :hi