Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Krondet
Subiect Autor

Politist - adjectiv

21 Oct 2011, 13:28

Ultima etapă din Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop, desfăşurată la Bacău, le-a lăsat un gust amar organizatorilor şi piloţilor participanţi, dar le-a umplut poliţiştilor carneţelul pentru sancţiuni

Etapa din Campionatul Naţional de Raliuri Dunlop, programată în premieră la Bacău, a lăsat o parte din piloţii participanţi la competiţie cu găuri serioase în portofel. Asta după ce poliţiştii băcăuani au ţinut cu tot dinadinsul să nu-i lase pe competitori să se abată în vreun fel de la regulile de circulaţie.

Mai mulţi piloţi au fost înregistraţi de radare că au depăşit viteza legală maximă admisă în localitate, fie depistaţi de poliţişti că nu aveau asupra lor rovigneta necesară atunci când se circulă în afara oraşului. Amenzile aplicate de Poliţia Rutieră Bacău au fost de 2.000 de lei.

„Indiferent dacă sunt sau nu participanţi la un raliu, conducătorii auto sunt obligaţi să respecte regulile de circulaţie“, a declarat Narcisa Butnaru, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean Bacău. Problemele au început când organizatorii competiţiei au decis ca probele de raliu să se desfăşoare pe drumul forestier din pădurea Fântânele, iar startul oficial să fie dat din faţa Prefecturii Bacău.

„Am făcut împreună cu piloţii un calcul al timpului necesar deplasării din oraş până la traseul din pădure, locul unde se desfăşurau efectiv probele. A reieşit că aveau nevoie de o oră. Practic, din cauza vremii ploioase şi a abundenţei de spectatori, piloţii nu se puteau încadra în timp. Ca să recupereze, unii au fost nevoiţi să accelereze pe porţiunile mai libere“, a spus Dinu Păncescu, organizator al competiţiei de la Bacău.

El a adăugat că, în ciuda faptului că a fost o competiţie între maşini puternice, concepute special pentru raliu, poliţiştii au instalat radare, iar pe unii piloţi i-au controlat la documente. „Maşinile folosite în competiţie nu sunt pentru drumuri publice. În orice ţară civilizată traficul se întrerupe. Au venit piloţi din toată Europa, însă maşinile au fost aduse pe platforme, nu pe roţile lor. De aceea nu aveau rovignetă!“, a mai spus Păncescu. Raliul s-a desfăşurat în perioada 14 -15 octombrie iar cei peste 50 de piloţi prezenţi la competiţie au avut de parcurs 13 probe speciale

:blackknight: :joker:
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

mususk266

Re: Politist - adjectiv

21 Oct 2011, 13:30

tipic romanesc
no comment
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

Cosmin
Admin

21 Oct 2011, 13:54

:yh
Bine ca nu i-au cautat si aia de RAR la emisiile de noxe..

Acum, strict legal, politistii aia nu au gresit cu nimic. Am un prieten care a fost in echipa tehnica la cei de la Sera Sibiu (nu stiu daca mai sunt in campionat). Si mi-a zis la fel, cand circuli cu masina de raliu pe drumurile publice, trebuie sa ai rovigneta si toate celelalte taxe. Plus ca trebuie sa respecti regulile de circulatie (stai la semafor, dai prioritate la pietoni si toate alea - daca circulatia nu e oprita).

Politaii aia au facut exces de zel..Made in Romania :(
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

Matrixu

21 Oct 2011, 14:30

http://www.automarket.ro/wrc/stiri/solb ... 36303.html

Mie mi se pare corect ce au facut ai nostri. Acum daca incepem cu scuze o sa vina si ala cu Q7 ca el nu a vazut Smar-ul de langa el pentru ca el are masina mare si ala cu Lamborghini ca din cauza ca are masina puternica de abia a calcat-o si a depasit 100. Legile sunt legi.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Krondet
Subiect Autor

22 Oct 2011, 18:24

Matrixu scrie:
http://www.automarket.ro/wrc/stiri/solberg-dezvaluie-circumstantele-in-care-a-ramas-fara-permis-36303.html

Mie mi se pare corect ce au facut ai nostri. Acum daca incepem cu scuze o sa vina si ala cu Q7 ca el nu a vazut Smar-ul de langa el pentru ca el are masina mare si ala cu Lamborghini ca din cauza ca are masina puternica de abia a calcat-o si a depasit 100. Legile sunt legi.

din articol eu am inteles ca a fost sanctionat in afara concursului - pentru ca se grabea spre concurs, ca orice persoana particulara.

Atunci, sa se faca dosar penal pentru "vatamare corporala" boxerilor...."loviri si alte violente" pentru rugbisti...in timp ce-si desfasoara activitatea sportiva.
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

Matrixu

23 Oct 2011, 11:26

@Krondet. Intre PS4 si PS5. Era in timpul concursului pe un drum de legatura. Din ce ai scris tu acolo mi se pare fix acelasi lucru si in RO. Eu asa am inteles si de asta am dat acel articol. Nu cred ca le-a dat nimeni amenda in timpul unei PS pentru rovigneta si viteza.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4