Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17

Andrei_Nick
Subiect Autor

Re: My New Black Seat Leon

24 Noi 2011, 23:49

Mersi inca odata pentru ajutor.Tocmai acum am terminat de citit aceste 2 topicuri viewtopic.php?f=4&t=8516 si viewtopic.php?f=15&t=9345&st=0&sk=t&sd=a referitor la jante pe 18.Nu prea stiu ce sa fac in final, as vrea sa arate si bine sa fiu si ,,safe", ma gandeam la jante pe 17 modelul borbert lv5 care se aseamana putin cu cele de cupra.
PS:cele gasite de mine sunt de cupra 1p, jantele le vreau pnetru vara, mai am timp de gandit dar acestea de cupra 1p posibil sa se vanda, de aceea incerc sa aleg in acest moment

LIFEPHORM

25 Noi 2011, 00:18

Da, foarte bine ca ai cautat explicatii, al doilea topic e ceva mai complet! Jantele de Cupra OEM sunt destul de grele, aproximativ 12 Kg/ bucata. Am si eu aceste jante, insa le folosesc iarna cand masina nu merge la capacitatea ei maxima si cand nu e alergata. Iarna am niste jante pe 17" de 7.2 Kg bucata care comparativ cu jantele pe 18" pe care le-am avut anterior, adica Andromeda OEM , si GMP Buran Dark Black, ambele pe 18", sunt major mai usoare si cu care masina si directia se simte mult mai bine! Cum am spus si mai devreme, la vara o sa trec din nou la jante de 18" pentru ca imi place sa schimb mereu si in fiecare an sa am altele. De data asta insa am ales un model pe 18" de competitie care are doar 9.5 Kg comparativ cu cele 12Kg de care scriam mai sus...
Daca au un pret bun jantele de Cupra (depinde ce inseamna asta pentru tine) ar trebui sa le iei si sa nu te mai gandesti prea mult. Dar ia in calcul si pretul cauciucurilor. Oricum, pentru aspect si manevrabilitatea crescuta se merita sa treci la 18". Succes!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

Andrei_Nick
Subiect Autor

25 Noi 2011, 12:52

Am inteles ce mi-ai explicat.Am inteles ca aceste jante de cupra pe 18 puse pe leon ar atinge.Cele borbert lv5 pe 17 cantaresc din ce am gasit 9,8 kg.

LIFEPHORM

25 Noi 2011, 14:09

Nu au de ce sa atinga atata timp cat sunt varianta OEM si sunt puse pe o masina cu suspensie stock, fie ea normala sau sport. Nu exista mai mult spatiu sau mai putin spatiu pentru "ansamblul" janta-cauciuc disponibil la Seat Leon 1P de la o echipare la alta. Distantele pana la amortizoare sunt aceleasi, prinderile sunt aceleasi, spatiul delimitat de contra-aripi este la fel la toate modelele.
Singurul caz in care poate sa atinga este atunci cand folosesti un talon mai mare (45 de exemplu la 18") pe o suspensie reglabila inadecvat. De exemplu lasata foarte jos si setata pe confort. In cazul asta poti lovi in amortizoare la un bracaj complet sau aproape complet, sau in partea superioara a contra-aripilor la denivelari sau atunci cand in masina sunt 4 persoane si bagaje de exemplu.
In rest, la mers normal pe o suspensie normala sau sport, nu are voie sa atinga nicaieri daca sunt jante OEM, adica cu J si ET compatibile!
2007 Leon FR 2.0 TFSI - 290 CP - Powertech Stg 2+, Cupspoiler, EVOMS Intake, Front -20mm OMP & Rear -30mm Eibach Springs, ECS Dogbone, 18" OZ Ultraleggera + Bridgestone Potenza S001, Brembo Z18 + Golf Mk5 R32 Rear Brakes, Cupra HPFP + Autotech, S3 Intercooler, S3 Camshafts & Injectors, BSH PCV Fix, Forge QSS, Eurojet TBE, etc

Andrei_Nick
Subiect Autor

25 Noi 2011, 15:58

Referitor la chestia ca ,,se vor duce mai repede suspensiile si planetarele daca pui pe 18" ce imi poti zice, adica ma gandesc ca se duc mai repede dar as vrea sa stiu uzura lor cu cat ar creste 10-20-30%.Conteaza si de felul cum mergi si pe ce drumuri mergi, eu merg mai linistit, am si momente cand ii dau ,,talpa".

LIFEPHORM

26 Noi 2011, 02:59

Asta tine foarte mult de soferie si de calitatea drumurilor. Suspensiile nu "se duc mai repede" direct proportional cu marimea jantelor. Daca mergi blana prin gropi, denivelari sau peste sine de tramvai, piatra cubica, etc. se "duc la fel de repede" si daca ai jante pe 16 si daca ai jante pe 18. Ideea este ca socul este compensat ceva mai bine de talonul mai mare. Asta da! Insa nu am vazut masini cu jante de 18" care sa mearga mereu pe asfalt de exemplu si careia sa-i crape suspensiile. Intr-adevar, disconfortul creat ansamblului arc-amortizor, bratelor, planetarelor si casetei de directie este mai mare in cazul jantelor cu diametru mai mare. Insa daca se merge atent, nu se intampla nimic cu niciunul din aceste elemente de articulatie.

Andrei_Nick
Subiect Autor

29 Noi 2011, 20:52

Cateva mici modificari.
-Am scos Leon si ABT dupa spate(imi place cum arata fara)
-Leduri plafoniera,portbagaj si numar

Imagine Imagine Imagine

ionutblv
BLV SCENTS

29 Noi 2011, 20:57

nice job :hi

Geo_DMG

30 Dec 2011, 21:45

ai inlocuit becurile cu leduri, sau a trebuit sa faci si alte modificari? ce leduri ai pus?
multumesc!
On Seat Leon 2.0 TDI Sport-Up [BKD]

viewtopic.php?t=11603

Andrei_Nick
Subiect Autor

31 Dec 2011, 01:55

Le-am inlocuit cu C5W,Sofit.

Geo_DMG

31 Dec 2011, 11:40

multumesc de raspuns! sa o stapanesti sanatos si la cat mai multi km fara probleme!

viewtopic.php?t=11603

Geo_DMG

02 Ian 2012, 23:32

citeam pe topicul tau ca te-ar interesa jante 18"...LifePhorm ti-a dat niste idei foarte bune la care sa te gandesti si chiar ar fi bine sa iei in calcul toate variante inainte de a face alegerea asta. Eu am avut pe Golf jante 18" si sa stii ca nu este tocmai o "afacere". Confortul scade f mult, iar costurile sunt destul de ridicate. Nu gasesti chiar la toti producatorii de anvelope pe 225/40/18, si avand talonul asa mic nu poti sa-ti iei o firma mai slaba. Trebuie sa alegi un cauciuc mai serios, care costa in medie 600lei. Eu mi-am cumparat Goodyear Eagle F1 Assymetric, de care am fost multumit in ceea ce priveste demarajul si franarea, dar rezistenta lor nu era una f buna. La o saptamana, dupa ce le-am montat, cauciucul de pe dreapta fata a facut o galma. Este drept in urma unei gropi, l-am schimbat pe garantie, iar dupa o alta luna m-am trezit cu o galma in alt cauciuc, de data asta neluand o groapa mai serioasa. Ce vroiam sa subliniez, este ca pe 18" sunt mai sensibile cauciucurile. iar costurile mai ridicate. O alegere echilibrata, ar fi cele pe 17", cel putin din punctul meu de vedere si in urma experientelor traite.

Te salut!

viewtopic.php?t=11603

Andrei_Nick
Subiect Autor

03 Ian 2012, 00:46

am cam renuntat la jantele pe 18" dupa cum ai zis si tu,citit si auzit nu prea sunt o afacere foarte buna in romania,mai ales ca nu stau sa pun frane puternice pentru fiecare gropita vazuta, acum ma axez pe 17" am 2 modele in ochii, primu ar fi modelul borbet lv5 si al doilea wolfrace ultra lite(un mic dezavantaj, in legatura cu buza aceea rosie, da impresia de janta mica, uite ace117 si-a luat modelul acesta si nu prea era incantat viewtopic.php?f=91&t=8289&st=0&sk=t&sd=a&start=120 ).
Salut.

Geo_DMG

03 Ian 2012, 01:11

eu as alege borbet, dar e doar o chestie de gust. important e sa-ti placa in primul rand tie. Si legat de buza rosie pe janta, la ace era mai in interiorul jantei, nu era chiar pe marginea exterioara. daca te uiti la leon-ul de pe prima pagina a mea se vede f bine.

uite cum s-ar vedea cu borbet pe masina (nu am gasit si cu wolfrace)

Imagine

viewtopic.php?t=11603

Geo_DMG

03 Ian 2012, 20:25

andrei spune-mi si mie, te rog, ce fel de beculete sunt cele laterale din plafoniera fata. ala din mijloc este c5w, dar nu stiu celelalte 2...multumesc

viewtopic.php?t=11603
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 17