Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

maker
Subiect Autor

Anvelope Iarna...Plz Help !

13 Oct 2011, 10:24

Salutare ! :hi

As dori sa cer si eu o mana de ajutor celor mai experimentati ca mine.....
Tin sa precizez ca am un Seat Leon 1P 2009, si m-ar interesa sa achizitionez un set de anvelope de iarna nu foarte scumpe :).
Momentan am pe ea anvelopele din fabrica modelul Pirelli 205/55 R16 cu jante de aliaj.
Intrebarile mele sunt :
1 Ar fii mai rentabil sa achizitionez si un set de jante de tabla sau sa le folosesc tot pe acestea ?
2 Dimensiunile anvelopei ar trebuii sa aibe aceleasi dimensiuni ca si acestea ? dc nu care dimensiuni ar fii mai convenabile ?

Multumesc anticipat,
:cheers

lucianluce

Re: Anvelope Iarna...Plz Help !

13 Oct 2011, 14:00

1. Le poti folosi tot pe astea, dar tine cont ca trebuie sa mergi de doua ori pe an la o vulcanizare sa faci schimbul, deci, ceva bani in plus. Ai avantajul ca ramai cu jantele de aluminiu.
Daca iti cumperi jante de tabla nu mai este nevoie sa mergi in fiecare an la vulcanizare, le poti schimba si singur dar, necesita o investitie in plus pentru jante. In plus, jantele de tabla/capace sunt urate.
2. Poti folosi ce dimensiuni vrei tu cu conditia sa fie scrise in cartea masinii. Dimensiunile mai mici sunt mai ieftine
Seat Toledo, 1.6 16V, 105CP AUS
Dacă eşti posedat de o idee, o vezi pretutindeni, chiar îi simţi mirosul
viewtopic.php?f=40&t=10697
Imagine

AlexR

13 Oct 2011, 15:59

Salut,poti folosi jantele acestea pe care le ai,plus de asta jantele din tabla sunt mai putin rezistente decat cele din aliaj,deci pe langa faptul daca ca le achizitionezi o sa dai bani in fiecare an sa le indrepti.
Anvelopele de iarna pot fi si ele de 205/55 dar recomandabil ar fi sa iti iei unle un pic mai inguste gen 195/55,ideea este ca daca sunt mai inguste socurile absorbite de amortizoare si implicit de tot sistemul de suspensie va fi mai mici,spun asta deaorece se mai intapla ca iarna sa vezi cratere pe strada sau dune de zapada desi suntem in sec 21,trebuie sa tii cont daca iti iei alte anvelope ce au dimensiuni diferite de ceea ce ai tu pe masina trebuie sa te duci la rar si o sa iti spuna care sunt anvelopele ce iti sunt permise se le pui pe masina(ma refer la dimensiuni) deoarece pe talon(certificat de inmatriculare ) exista un cod de bare care acela se citeste cu un aparat exact ca la supermrket si ii spune politistului ce ai tu omologat sa ai pe masina si ce nu.
Mult succes!
Seat Leon ECOMOTIVE 1.6 TDI CR 105CP-----BZ 91 RAD

gamer555
ClubSEAT Admin

13 Oct 2011, 16:05

dimensiunile le ai trecute pe CIV, dar mai mici de 16 (205/55) nu cred ca ai.

asa ca optiunile tale : cauciucuri de iarna 205 55 R16 + set de table pe 16 / cauciucuri de iarna 205 55 R16 + aceleasi jante.

avantaj la prima optiune e ca nu freci in fiecare an de doua ori cauciucurile (dat jos, pus la loc, si apoi invers). si daca e sa strambi o janta de table o indrepti cu bani putini. daca spargi o janta de aliaj iti pare rau de tot daca nu ai casco...

maker
Subiect Autor

13 Oct 2011, 16:42

va multumesc pentru raspunsuri,
in cartea masinii am doar 205/55 r16 si 225/45 r17 deci cred ca o sa merg pe varianta 205/55 r16 jante tabla ca oricum le folosesti intr-un an 3-4 luni max deci o sa merite investitia (cred eu :P).

multumesc ink odata pt ajutor si va urez multa bafta,

Vertraute

27 Oct 2011, 18:09

Vezi ca in cartea masinii ai si a treia dimensiune,insa este scris putin mai jos. Cauta atent si o sa gasesti si R15 pe 195/95. Nu influenteaza cu nimic viteza cu care o sa mergi. Daca nu ma insel este o diferenta de 0,2 la suta, deci foarte putin. In plus o sa iesi mult mai ieftin. Daca ai vreun amic cu Golf 5 si cu jante pe 15,poti sa faci un test.
Toate cele bune.

Vertraute

27 Oct 2011, 18:11

erata: este vorba de 195/65.