Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

bgd_ul
Subiect Autor

Anvelope de iarna !?! pareri/ajutor

11 Oct 2011, 08:16

salutare stimati colegi

am deschis topicul sa incerc sa ma lamuresc, si odata cu mine si ceilalti care au dubbi, cu privire la anvelopele obligatorii de iarna. concret am 2 dubii :

- ce se intampla daca eu , de exemplu, am cumparat anvelopele (noi) de iarna anul trecut cand nu se dadea faimosul certificat de conformitate (cica obligatoriu pentru anvelopele de iarna - ca politistul cand te opreste asa verifica daca ai anvelope de iarna sa nu, nu se pune sa se uite pe cauciuc)

- ce se intampla daca eu mi-am cumparat pentru Seat Ibiza 6L anvelope de iarna 185/60 R15 cand in cartea masinii am doar 195/55 R15 si 185/60 R14. Este ca si cum nu as avea anvelope de iarna ? Daca am ghinion sa se intample vreun incident , asiguratorii pot contesta plata pagubelor ca nu am avut anvelope de iarna conform dimensiunilor trecute pe cartea masinii ?

Va multumesc de ajutor, si sper sa ne lamurim cu totii in timp util cum ne va afecta faimoasa lege.
salutare
Cine tace face primul pas spre evolutie.

bgd_ul
Subiect Autor

Re: Anvelope de iarna !?! pareri/ajutor

11 Oct 2011, 08:46

uitati si un articol interesant, sper sa nu se considere reclama sau altceva, doresc doar sa informez
http://www.gandul.info/financiar/de-ce- ... ra-8853340

gamer555
ClubSEAT Admin

11 Oct 2011, 10:10

1. nu, nu e obligatoriu sa ai acel certificat. e mai rapid daca il ai pt ca doar il arati si aia e, daca nu ai se uita la cauciucuri sa fie m+s si cu fulgul pe ele (astea se pot verifica daca pe carosabil este polei zapada sau gheata)

2. nu stiu

JoeSmOe

11 Oct 2011, 12:04

http://www.zzzzz.ro/legislatie-auto/anv ... 10793.html poate te ajuta!
legat de dimensiunea cauciucurilor nu cred ca te poate afecta,deodata ce sunt trecute in cartea masinii si nu in talon...cartea nu o ti dupa tine!
Ultima oară modificat 11 Oct 2011, 14:48 de către BALTAZAR2003, modificat 1 dată în total.
Motiv: trafic
ImagineImagineImagine

bgd_ul
Subiect Autor

20 Oct 2011, 09:39

merci mult!
le-am vandut pana la urma si mi-am cumparat altele pe 195/55 R15, ca am auzit ca daca te opresc in trafic verifica si daca dimensiunile anvelopelor coincid cu ce este trecut in cartea masinii.

ionutpetre04

23 Noi 2011, 12:11

Salutare
Am si eu nevoie de niste informatii...
Am o Ibiza 1.4, 2007, pe care vreau sa o incalt cu anvelope de iarna. Dimensiunea din talon 195x55 R15. O gramada de bani dimensiunea asta....
In fine, am gasit la un pret mai normal Semperit Speed-Grip 2. Pret mai normal, adica 360 RON. Din ce am citit, Semperit este parte a grupului Continental. Are cineva cauciucuri Semperit de iarna? Sau alte cauciucuri puteti sa imi recomandati? Ceva ce aveti voi montat pe masina si stiti cum se comporta.
Multumesc