Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

romanu78
Subiect Autor

consum ulei motor 1.8tsi-160cp- dsg7

26 Sep 2011, 18:03

Salutare

revin si eu, dupa mult timp, cu o problema care ma roade tare de tot si anume: masinutza mea un leon 1.8 dsg7 cu vechime din dec 2009 consuma in draci ulei - cam 1,5 l la 3500 km, asta insemnand la un interval de revizie de 15000 ...nici nu vreau sa ma gandesc:) am fost cu masina in service si mi-au zis ca e normal sa consume ca e motor de generatie noua si mai e si cutia automata si ca in cartea de service e dat un consum de 1 l/1000km. Sa ma ierte domnii de acolo dar 1l/1000km nu baga nici tata la un trabant acum 20 ani...AM vazut ca nimeni nu s-a plans de consum de ulei la niciunul din motoarele pe benzina. Insist, daca este cineva cu aceeasi problema sa ne impartaseasca din experientele lui..eu unul nu ma impac cu ideea ca trebuie sa completez mereu cu ulei si sa stau cu grija ca nu carecumva sa se intample ceva.Chiar sunt atat de revoltat incat vreau sa vand masina cat este inca in perioada de garantie, adica pana in dec 2011.Multumesc anticipat pt postarile voastre care sper sa imi fie de ajutor

CIOBY R H U

Re: consum ulei motor 1.8tsi-160cp- dsg7

28 Sep 2011, 11:06

salut.eu nam 1.8,dar am vb cu un baiat din cta tot cu motor ca al tau si mia zis ca la fel pateste si el.completeaza fff des ulei intre revizii.deci nare masina ta cv,asa sunt toate...''e de la ei''.dar si eu mam mirat ca o masina cu motor 1.8T care este un motor de generatie noua si f apreciat(in anii trecuti)sa consume asa mult ulei.la cupra si fr nam auzit sa consume ulei dar 1.8T rupe uleiul.
sal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

CIOBY R H U

28 Sep 2011, 11:12

salut.eu nam 1.8,dar am vb cu un baiat din cta tot cu motor ca al tau si mia zis ca la fel pateste si el.completeaza fff des ulei intre revizii.deci nare masina ta cv,asa sunt toate...''e de la ei''.dar si eu mam mirat ca o masina cu motor 1.8T care este un motor de generatie noua si f apreciat(in anii trecuti)sa consume asa mult ulei.la cupra si fr nam auzit sa consume ulei dar 1.8T rupe uleiul.
sal drumuri bune
Seat Leon SPORT-UP Magico Black
CUPRA LOOK & SOUND

romanu78
Subiect Autor

28 Sep 2011, 11:30

CIOBY R H U scrie:
sal drumuri bune

Salut

Merci de ajutor. Ma repet am ajuns pana intr-acolo incat vreau sa o vand pentru ca ma gandesc sa nu am probleme cu ea cand ies din garantie. In rest e super masina dar partea cu uleiul ma oboseste rau de tot. Tot timpul trebuie sa am 2 litrii in spate ca nu se stie ce se intampla...iar martorul din bord se aprinde atunci cand nivelul este sum minimul de la joja si tb sa completez gen 1,5 litrii sau cam asa ceva.
Daca mai afii cateceva astept un semn

Merci mult

lau_03

28 Sep 2011, 15:12

Avem si noi in TM un coleg cu 1.8 TSI, manuala si in 17.000 km cat are acum, a zis ca nu i-a consumat niciun gram de ulei. O problema asemanatoare am intalnit la un motor ca al meu (1.4 TSI) si respectivul zicea ca turna cam 1L la 3.000 km, iar eu in 37.500 km nu am completat niciun gram niciodata!
Parerea mea e ca ceva nu e in regula! Daca masina este utilizata in regim normal, de strada nu are voie sa consume ulei (in afara de TDI-uri)... Daca e coxata non stop si mergi cu ea pe circuite, la liniute, da...mai consuma, dar parca nu chiar asa de mult!
Stai pe capul lor ca sunt smecheri astia de la reprezentante. In locul tau as duce masina la ei si pana nu rezolva problema, n-as pleca de acolo! Ameninta-i cu OPC-ul...
Sper sa remediezi problema... Bafta!!! :hi :cheers
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

lau_03

28 Sep 2011, 15:18

romanu78 scrie:
am fost cu masina in service si mi-au zis ca e normal sa consume ca e motor de generatie noua si mai e si cutia automata si ca in cartea de service e dat un consum de 1 l/1000km.

Apropo... spune-le sa iti dea in scris, negru pe alb, aceasta fraza si daca ei accepta asa ceva... eu incep sa beau 5W40...cate 1.5L la 3.000 km! :tongue
leon 1.4 TSI
---
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

Matrixu

29 Sep 2011, 08:39

Pai nu e nevoie sa iti dea in scris. In manual scrie ca masina poate consuma pana la 1l/1000 km. Nu e o regula ca asa consuma ci ca este posibil si acest lucru.
Ca idee...eu fac la 1.9 tdi revizia cam la 12-13k km si nu completez niciodata intre revizii desi o mai forjez.
Consumul nu prea e ok la tine. Considerand ca mergi normal si nu o forjezi din semafor in semafor..
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

BOGY26
Bogdan

29 Sep 2011, 11:14

Ti-am lasat PM..stai linistit..mananca ulei..asta este..nu este nici o problema..daca nu ar manca deloc, cu turbo, atunci ar fi o mare problema..

volvol

29 Sep 2011, 11:43

In primii 12.000 km (masina noua, cand se zice ca mai consuma ulei) mi-a consumat 0.5 litri ulei. Am facut prima revizie cu 8.000 km in urma si inca nu a mancat nici 100 ml de ulei de atunci.

Nu cred ca este normal sa manance 1 litru de ulei la 1.000 km (indiferent unde scrie). Asta inseamna ca pana la o revizie de 15.000 km tu ai completat deja cu 15 litri de ulei, deci practic ai schimbat deja uleiul de 3 ori (daca spunem ca in medie incap 5 litri de ulei in baie).

Daca incearca cineva sa ne convinga ca este normal asa ceva, il rog sa nu ne mai jigneasca. :)

Ce-i si mai ciudat, este ca unele masini mananca ulei mult si altele nu mananca deloc. Ajungem pana la urma sa credem ca motoarele care nu mananca ulei au o problema si trebuie mers cu ele la service pentru investigatii.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

romanu78
Subiect Autor

29 Sep 2011, 12:10

BOGY26 scrie:
Ti-am lasat PM..stai linistit..mananca ulei..asta este..nu este nici o problema..daca nu ar manca deloc, cu turbo, atunci ar fi o mare problema..

merci de incurajari:) - am vazut mesajul..

lau_03

29 Sep 2011, 12:19

BOGY26 scrie:
stai linistit..mananca ulei..asta este..nu este nici o problema..

Pe baza... a ce... ai compus fraza asta? Te rog, fi mai explicit ca daca e sa citeasca cineva care nu prea are habar despre domeniul auto... te crede!
Da-ne si noua explicatia corecta si poate ne schimbam parerea...chiar sunt interesat de un argument 100% corect!
Nu este o tragedie sa consume 0.4 - 0.5 - 0.6L de la o revizie la alta, dar nu zi ca e normal sa consume 1.5L la 3.500 km!!!
Asta era dilema colegului romanu78 si parerea mea e ca intradevar are o problema acel motor!

:hi
leon 1.4 TSI
---

BOGY26
Bogdan

29 Sep 2011, 14:51

Mai am 2 prieteni care au 2.0TFSi, 147 kw(identic cu al meu) si la ambii le mananca circa 1l pe la 5000-7000 km, deci sunt 3 motoare care ar trebuie sa fie identice..din ce am citit pe forumuri acele motoare sunt "'papatoare"' de ulei..am mai vazut si 1.2 tsi si 1.4 tsi care papa ulei...zi-mi si mie care este problema unei masini care mananca 2L ulei la 10.000 mers in turartii..mie imi mananca 1.5-2L intre schimburi si anume la 10.000 km, dar stilul de condus este "'sportiv"'...daca producatorul da acest consum, il da sa scape de garantii si daca se va duce la service cu masina ii vor da cu, cartea de service peste nas...poti sa ameninti cu ce OPC vrei tu...
nu iti pot da un raspuns care sa te convinga ca este o sa pape acea cantitatea de ulei, nu sunt mecanic, dar mie si celorlalti 2 colegi ne merg motoarele foarte ok(pana acum)...bafta

lau_03

29 Sep 2011, 15:32

Intradevar, producatorul zice ca orice motor "poate avea un consum de ulei de maxim 0.5l/1.000 km, in functie de regimul de utilizare si conditii"! Din ce declara ei, inteleg (parere personala) ca in regim de cox permanent, de "omorat" masina ar trebui sa consume asa, dar pentru regim normal, de strada mi se pare cam mult.
Faza cea mai ciudata e ca din doua motoare identice si utilizate aproximativ la fel (aceleasi drumuri), unul consuma, altul deloc!!! Care e cu probleme pana la urma? :?: :?: :?:

Intr-un fel ei sunt "acoperiti" de 3 randuri scrise in manualul masinii, ceea ce mi se pare pana la urma o loterie...
Din pacate, momentan nu exista un raspuns concret la aceasta problema si nu ajungem niciunde cu discutia. Tocmai de aceea o sa studiez mai mult acest aspect, m-ati facut tare curios! :mrgreen:

@romanu78: Ce ai putea sa mai incerci, e sa schimbi uleiul din 10.000 in 10.000 de km si sa pui un ulei foarte bun, vezi cum se comporta atunci! Incearca pentru 2 intervale a 10.000 km sa bagi MOTUL 300VPower 5w40 si urmareste joja... Nu pot decat sa iti urez bafta!
leon 1.4 TSI
---

BOGY26
Bogdan

29 Sep 2011, 16:42

Sincer cred ca aceasta "'loterie"' este numai la noi...nu as baga mana in foc ca in Germania, Austria si alte tari "'mai cultivate"', daca se duce un proaspat cumparator de Seat cu aceasta problema ii vor da peste nas cu "cartea de service"', pe timpul garantiei...oricum nu este un motiv sa te gandesti la vanzarea masinii :mrgreen:
P.S este bine ca au ajuns si la noi sa schimbe injectoarele le FR diesel moca....

lau_03

29 Sep 2011, 16:50

" One of the more common complaints I get is that an engine is using oil. "I have to add a quart of oil every 1,000 miles. Is this normal?" That's a good question, and the answer depends on whom you ask. General Motors says for any of their engines to use a quart of oil every 1,000 miles is acceptable. If you ask Nissan, they say any oil usage is unacceptable.

Volkswagen oil usage complaints are handled on a case-by-case basis. The Dealer will monitor your oil usage then send the data to Volkswagen, and they will determine if a problem exists and what to do to resolve it. What is done to correct the problem can depend on how much you complain about it. I know one woman whose Volkswagen Jetta was using a quart of oil every 1,000 miles and Volkswagen said that was acceptable to them. She insisted that it was not acceptable to her, and after several letters of complaint and discussions with the Volkswagen factory representative she got a new engine.

The new engine was marginally better than the one it replaced...
"
leon 1.4 TSI
---