Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Nsilviu
Subiect Autor

Pe unde trag cabluri alimentare audio

25 Sep 2011, 19:59

Salut am un cordoba de 1.9 diesel din 97 Stie cineva daca exista vreun orificiul sau vreo gaura pe unde as putea sa duc un cablu de la baterie la statie in porbagaj ?
Si mai ales daca este cineva care stie ce fel de cablu trebuie, din cate am vazut cred ca este vorba despre un cablu de cupru de 4 litat.
Sau de care trebuie ?
Va multumesc !

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Pe unde trag cabluri alimentare audio

25 Sep 2011, 23:51

Depinde ce consum are statia ta, in mod normal pentru a evita diferentele de potential nedorite se aduc ambele alimentari + si -.
Multe pravalii de audio si chiar chiturile ce se gasesc de vanzare contin firul de + si o bucatica de cablu prin care sa conectezi statia la caroserie.
Este gresit, cel mai bine tragi ambele alimentari.
La modelele mai noi exista un irificiu astupat de un dop in partea dreapta sus, pe langa prinderea de amortizor.
Este astupata cu un dop.
Mai este o trecere si sub pompa de frana, dar nu stiu daca suficient de mare catt sa treci firele de alimentare care banuiesc ca trebui9e sa fie destul de groase.
Poate stiu posesorii de 6k mai multe detalii si te ajuta.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ionut_bv

Re: Pe unde trag cabluri alimentare audio

27 Oct 2011, 17:55

eu am tras firele prin garnitura de la cablul ce actioneaza capota si nu am avut niciodata probleme sa imi intre apa pe la cabluri, ofera avantajul ca cele doua cabluri pleaca direct sub plastice fara sa deranjeze altceva la panoul de sigurante si relee.

Toate cele bune!
Cordoba SX 1.9 TDI 1998, LG LCS 500UR, front Alpine type G + Toropower, rear MacAudio + sub Alpine Type R 800 W+amp Alpine Vpower 700 w