Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

d3iu
Subiect Autor

Inlocuire filtru aer

22 Sep 2011, 18:52

salut, am un Seat Toledo 2001 1,6 16V , stie cineva cum se inlocuieste filtrul de aer din masina cel de la aerul conditionat, sa imi spuneti unde il gasesc cum ajung la el ce trebuie desfacut etc etc.. un video nu ar strica daca aveti asa ceva sau cunoasteti..

trebuie sa inlocuiesc neaparat acel filtru, de ceva timp a inceput in masina sa imi miroase a acru cand e cald afara si nu mai suport, initial am crezut ca mirosul vine din cauza filtrului de polen(sub capota,dreapta) si l-am inlocuit dar se pare ca nu era acel filtru si stiu ca mai este inca un filtru in masina pentru aer dar nu il gasesc...
astept raspuns, multumesc frumos
Seat Toledo 1.6 16v 105 CP

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Inlocuire filtru aer

22 Sep 2011, 19:34

Acela este singurul filtru de aer, cel de polen.
Mergi la un service si cere o curatate a traseelor de climatizare, probabil ai o mareata cultura de mucegaiuri pe vaporizator care dau acel miros beatial.
In plus mai sunt bune su la plamani, sporii trasi in plamani pot afecta serios caile respiratorii.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

d3iu
Subiect Autor

22 Sep 2011, 20:29

am inteles ca este un spray cu care da prin sistem , dar oare o fii bun ? adica isi face efectu cum trebuie ?
Seat Toledo 1.6 16v 105 CP

TIBI

22 Sep 2011, 20:36

O sa te tina putina vreme pt ca nu "curata" cum trebuie ,mirosul reapare,sunt patit.
Mai repede apelezi la profesionisti.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

marius.ghr

24 Sep 2011, 08:52

Filtru de aer este situat chiar deasupra la emblema aia cu 1.6 16v. Dai mai intai masca aia cu emblema motorului,pe urma desfaci suruburile de la lacasu ala dreptunghiular si dai de filtru de aer.

Sper ca am precizat corect :cheers
Seat Toledo 2001 1.6 16v AUS
IF-98-MRS

Roger
Moderator

24 Sep 2011, 09:13

d3iu scrie:
salut, am un Seat Toledo 2001 1,6 16V , stie cineva cum se inlocuieste filtrul de aer din masina cel de la aerul conditionat, sa imi spuneti unde il gasesc cum ajung la el ce trebuie desfacut etc etc.. un video nu ar strica daca aveti asa ceva sau cunoasteti..

trebuie sa inlocuiesc neaparat acel filtru, de ceva timp a inceput in masina sa imi miroase a acru cand e cald afara si nu mai suport, initial am crezut ca mirosul vine din cauza filtrului de polen(sub capota,dreapta) si l-am inlocuit dar se pare ca nu era acel filtru si stiu ca mai este inca un filtru in masina pentru aer dar nu il gasesc...
astept raspuns, multumesc frumos

Salut,

Aici ai un tutorial complet cu inlocuire filtru de polen si curatare instalatie.
Chiar daca e in franceza, pozele sunt relevante si sigur te descurci
http://tonycol30.free.fr/Tutos/Format_p ... t_clim.pdf

Bafta

d3iu
Subiect Autor

24 Sep 2011, 09:53

ms frumos, foarte util, acuma sa caut si eu sprayu ala pentru clima si ma apuc sa imi dezinfectez tot ca deja miroase prea urat