Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

razvan02000
Subiect Autor

Re: motor sau turbina???

20 Sep 2011, 22:28

:)) Kmihai... eu nu stiu sa citesc caracterele chinezesti... dar se pare ca nici tu nu prea intelegi sensul cuvintelor si rolul lor in propozitii...:)) daca ai fi citit... spusesem mai sus ca nu ma pot pronunta... iar ca ideea in momentul in care am postat era datorita motivului ca nu aveam mecanic care sa faca constatarea... lucrurile stau altfel acum... si apropo... am mai spus ca e un soft cunoscut... de aici deduc ca ptr tine un soft cunoscut are caractere chinezesti... and by the way... doar asa ptr tine... sa sti ca si chinezi au calitate... superior multor branduri... europene... asa ca... search more...
"Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita, te coboara la nivelul lui si te va bate cu experienta"

razvan02000
Subiect Autor

20 Sep 2011, 22:50

concluzia... turbina bubuita.... la prima vedere imposibil de reconditionat, ulei in admisie... de aici rezultand blocaj motor...
solutia... spalarea circuitului... achizitionare turbina si verificare daca mai sunt si alte daune.. la prima vedere motorul n-are pagube... :wink:
"Nu te pune cu prostul ca are mintea odihnita, te coboara la nivelul lui si te va bate cu experienta"

BALTAZAR2003
Moderator

20 Sep 2011, 22:53

Este bina sa fi scapat doar cu atat.
Daca a ajuns ulei in admisie trebuie demontate si verificate bielele, supapele si arborele cotit, stiind ca lichidul nu este comprimabil.
:hi
Bafta si sa ne tii la curent cu ce costuri se estimeaza.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

kmihai

20 Sep 2011, 23:18

razvan02000 scrie:
:)) Kmihai... eu nu stiu sa citesc caracterele chinezesti... dar se pare ca nici tu nu prea intelegi sensul cuvintelor si rolul lor in propozitii...:)) daca ai fi citit... spusesem mai sus ca nu ma pot pronunta... iar ca ideea in momentul in care am postat era datorita motivului ca nu aveam mecanic care sa faca constatarea... lucrurile stau altfel acum... si apropo... am mai spus ca e un soft cunoscut... de aici deduc ca ptr tine un soft cunoscut are caractere chinezesti... and by the way... doar asa ptr tine... sa sti ca si chinezi au calitate... superior multor branduri... europene... asa ca... search more...

incercam sa fac o gluma aparent nu a iesit....de calitatea chinezilor stiu si eu nu degeaba au 13 nivele calitative,partea proasta e ca ce ajunge in romania de obicei e din treptele 1-4...
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.

adi_repulse

21 Sep 2011, 17:49

volvol scrie:
Software-ul era Ubuntu, versiunea 11.04.

pe linux sigur nu ar fi dat erori softu :yh :yh :yh
mai degraba windows 8 beta :yh :yh

razvan02000
Subiect Autor

24 Sep 2011, 21:56

numa` inteligenti p-aici... gen kmihai... adi_repulse... sa revin...
s-a rezolvat problema, a pleznit turbina la intrare si drept urmare a bagat pe admisie ulei care a gripat motorul. Curatat, spalat motor, tubulatura si radiator intercooler, turbina noua si s-a rezolvat problema. Am scapat ieftin.

bye...

razvan02000
Subiect Autor

24 Sep 2011, 22:03

by the way... Kmihai... acum am vazut postarea ta... insa cred ca n-ai fi avut starea de spirit necesara sa intelegi orice gluma... in momente de genul... cu atat mai mult ca prima concluzie era sa cautam motor... in fine... cert e ca s-a rezolvat si costurile au fost rezonabile... turbina noua garret...s.a.m.d... cat despre soft... a fost dat jos... repus cel stock si acum turbina suna bine...

:yah :yah :yah

lau_03

25 Sep 2011, 01:30

Avand in vedere ca ai doar 9 posturi pe acest forum, cred totusi ca cei pe care i-ai insirat mai sus, au tot dreptul sa zica ce au zis si ca sunt mai "destepti"... Daca era invers, rezolvai problema fara sa ceri doar ajutor disperat pe un forum...aici se prezinta masinile, se socializeaza etc! Nu doar ceri, mai si oferi! Daca ei au vrut sa afle un nume de tuner care zici tu ca ti-a bulit turbina, puteai sa le zici, ca asa se face pe forum...userii se ajuta intre ei! :wink:
Bine macar ca ai rezolvat... Drumuri bune! :hi
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

razvan02000
Subiect Autor

25 Sep 2011, 02:11

lau_03 scrie:
Avand in vedere ca ai doar 9 posturi pe acest forum, cred totusi ca cei pe care i-ai insirat mai sus, au tot dreptul sa zica ce au zis si ca sunt mai "destepti"... Daca era invers, rezolvai problema fara sa ceri doar ajutor disperat pe un forum...aici se prezinta masinile, se socializeaza etc! Nu doar ceri, mai si oferi! Daca ei au vrut sa afle un nume de tuner care zici tu ca ti-a bulit turbina, puteai sa le zici, ca asa se face pe forum...userii se ajuta intre ei! :wink:
Bine macar ca ai rezolvat... Drumuri bune! :hi
. Daca tu spui... :))) in primul rand vroiam sa-mi fac o idee... Dar daca tu spui ca-i disperare... Asa o fi... Si daca nu vreau sa spun tunnerul cred ca ma priveste... Iar legat de rezolvare... Am rezolvat problema... Cat de socializare sunt de parere ca internetul nu-i locul potrivit pentru asta... Dupa cum putem remarca... E plin de frustrati si sincer imi pare
Rau ca am postat... Si doar asa... Daca te ajuta putin...si citeai postarea de 2 ori inainte de a da o replica ai fi vazut ca nimic din ce s-a scris n-a fost folositor... Dar... Dupa cum spuneai aveti mai mult drept... :))). Oricum... Ma minunez... Schimbat volan stock cu volan cu piele si comenzi... Tuning exterior si masina are 100 de cai...:))) in fine ... Dezbateri mirobolante va doresc... :)))