Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ThunderAlex
Subiect Autor

Cumpar jante tabla leon 1P

18 Sep 2011, 19:53

Salut la toata lumea. Am devenit posesorul unui seat leaon nou nout 1.6 tdi 105 cp. si sunt interesat sa achizitionez jenti de tabla pt. iarna ca tot omul sa nu stau sa mut cauciucurile pe jentile de aliaj pe care am cauciucurile de vara.
Ce nu stiu este ce trebuie sa stiu despre jentile de la masina mea... distanta intre prezoane, ca dimensiuni am ales cauciucuri de R15...cam atat ...multumesc frumos.

P.S. in ce categorie sunt eu referitor la 1P si 1M?

kmihai

Re: jenti tabla leon

18 Sep 2011, 20:18

salutare,sa folosesti sanatos si fara incidente masinuta
daca e leon nou 1P atunnci ai 5X112 (5 prezoane 112mm dist intre prezoane)
in cateva zile o sa pun si eu jentile mele de tabla pe 16 cu capace originale seat la vanzare numai sa-mi vina jentile de alu...
daca te intereseaza si nu gasesti altceva sa-mi zici
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.

bv10ptz
ingineru

Re: jenti tabla leon

18 Sep 2011, 20:50

Felicitari pt. achizitie.Distanta intre prezoane este 5x112 si te afli in categoria Leon 1P.De preferat iarna ar fi jante pe 15 motivul fiind costul mai mic al anvelopelor insa nici cele pe 16 nu sunt rele.Pentru sezonul de vara poti incerca ceva mai mari de 15 dat fiind faptul ca va arata mult mai bine.
ThunderAlex scrie:
Salut la toata lumea. Am devenit posesorul unui seat leaon nou nout 1.6 tdi 105 cp. si sunt interesat sa achizitionez jenti de tabla pt. iarna ca tot omul sa nu stau sa mut cauciucurile pe jentile de aliaj pe care am cauciucurile de vara.
Ce nu stiu este ce trebuie sa stiu despre jentile de la masina mea... distanta intre prezoane, ca dimensiuni am ales cauciucuri de R15...cam atat ...multumesc frumos.

P.S. in ce categorie sunt eu referitor la 1P si 1M?
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003