Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ginerica
Subiect Autor

intrebare achizitie leon

13 Sep 2011, 23:34

salut. pentru cei care vor cauta prin istoricul meu, vor vedea ca am mai avut un leon 1m, 1.8i, care din pacate a decedat acum o luna si ceva, din lenea cuiva de a respecta semnul stop. in fine.
urmatoarea masina, o sa fie tot un seat leon, sora mai mare si mai tanara, 1p.
la o prima cautare, pe site-ul zilelor noastre, autovit, am dat peste urmatorul anunt: http://www.autovit.ro/seat-leon-C19299325.html
ce mi-a atras in primul rand atentia aste culoarea, ca e rosie. al doilea, este 2.0 tdi, aceste doua criterii find foarte importante. al treilea criteriu care mi-a atras atentie este ca este foarte ochioasa cu acel body-kit Je design, iar usile fata lsd se vad foarte frumos.
acum, intrebarile mele:
1- merita pretul?
2- stie cineva masina in cauza?
3- puterea declarata este 200cp, dar dupa interior, nu pare a fi fr(170 cp stock), care ar putea fii adusa la 200cp doar printr-o resoftare.
va multumesc anticipat daca cineva isi va da interesul sa citeasca acest post, eventual sa imi si raspunda.
ex: Seat Leon 1m 1.8i GL33EEE

adi_repulse

Re: intrebare achizitie leon

14 Sep 2011, 05:49

e destul de vechi anuntul, m-am uitat cred ca acum vreo luna si ceva si l-am observat, e frumos :) merita jucaria iar pretu e acceptabil avand in vedere kitu de pe el si kilometrii... daca sunt reali...

gamer555
ClubSEAT Admin

14 Sep 2011, 08:44

nu este FR deloc, e un 2.0 TDI Style la baza pe care a fost pus kitul, rotile, sistemul lambo la usi. ce e ciudat la masina asta, e la vanzare de vreun an, pretul nu e exagerat si totusi nu se vinde. asta nu e neaparat un lucru bun, mai ales ca pretul era chiar mai mic acum ceva vreme, daca nu ma insel.

totusi nu strica sa arunci o intrebare si un ochi

Sylver

14 Sep 2011, 09:52

La o simpla cautare pe net dupa numerele de telefon, vei observa ca unele din numere sunt legate si de un Atelier de service auto dar si de numeroase alte alte anunturi de vanzari masini. Sansele ca masinile sa fie foste daune totale reparate sunt destul de mari.
Black Leon benzinar

DuraCristi

14 Sep 2011, 10:15

si eu am vazut masina acum vreo 3 saptamani, masina arata super dar cred ca cel mai bine ar fi sa suni sa vezi cum sta treaba, poate cineva isi face reclama la ceva cu anuntul ala.
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

ginerica
Subiect Autor

14 Sep 2011, 10:55

sylver- la baza paginii, scrie ca vanzatorul este o firma, alexander group. m-am uitat si eu printre anunturile lor, si am vazut ca mai sunt si alte masini in parcul lor, in momentul asta seatul asta fiind a 3-a ca si pret, si lista terminandu-se cu un x6 de vreo 70k euro, deci nu cred ca sunt simpli bisnitari care invart o dacie la coltul blocului
daca este cum spui tu, masina sa fii fost dauna totala, din perspectiv mea, nu vad sa fii vrut cineva sa mai puna iarasi o parte din body-kit, sau usile lambo inapoi. mai ales ca nu cred ca se gaseste o bara, sau un prag je design, sau o balama lsd sh.
gamer555- fr ma gandeam si eu ca nu e, in primul rand nu mi-a sarit in ochi schimbatorul acela frumos de la fr. dar cresterea de putere? ar putea sa fie viabila? ma gandesc ca nu e chiar usor sa mai adaugi 40-50% din puterea initiala, mai ales la un diesel? stiu, se poate, dar ma gandesc ca nu se face asta doar din soft. sau poate gresesc eu.

rugamintea mea, era ca daca are cineva un drum prin zona (soseaua colentina nr.435), si are 10-15 minute libere, daca se poate oprii, sa o vada 5 minute macar sa isi dea cu parerea, dau o bere cu prima ocazie.
multumesc frumos pentru timpul acordat.

ginerica
Subiect Autor

16 Sep 2011, 13:22

vad ca nu e prea activa sectiunea asta :(

mususk266

16 Sep 2011, 13:30

masina arata super, pretul e bun pentru modificarile aduse masinii dar daca ar fi sa o cumpar eu, m-as duce cu un mecanic sa vad masina, as testa-o, tot tacamul.
asa ar trebui sa faci si tu.
poate fi 'teapa' dar daca nu e? trebuie sa o vezi neaparat daca esti decis sa o cumperi pentru ca merita, parerea mea.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

gamer555
ClubSEAT Admin

16 Sep 2011, 14:25

ginerica : adresa aia e cam la iesirea din bucuresti, si nu prea sunt membri activi pe forum care locuiesc in acea zona, din ce stiu eu. daca esti foarte interesat eu zic sa vezi cu ochii tai, fiecare privim cu ochi subiectivi o masina.

si nu, 200 cai nu poti fi scosi din bkd doar cu soft. deci probabil are turbina mai mare si soft / evacuare, etc. si tocmai pentru ca are mai multe modificari trebuie sa fii mai atent

aLeXx
LowRider

16 Sep 2011, 15:14

am vazut si eu masina in trece acum vreo saptamana cand veneam de la un eveniment din urziceni... e in parcul de care zici tu dar ... lumea poate spume... ca e dubioasa, ca e ciudata etc. dar daca esti interesat de ea, dai o fuga pana aici o vezi, o pui pe tester ceva, si vezi ce e cu masina...

iei un prieten mai cunoscator in materie sa te sfatuiasca in caz ca nu te pricepi si cam aia e... sincer din poze si eu am vazut la masiniiiii frumoaseeeeeeeeeeeeee dar cand le vedeam live imi venea sa plec instant...
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

Ciosmi

17 Sep 2011, 20:41

Am vazut-o live.
Arata chiar bine la prima vedere,insa ce e pe "sub" ea,nu ai cum sa afli decat cu mecanicul langa tine.
Din cate stiu,nu are turbina schimbata.Este vorba doar de prea multa reclama dubioasa din partea celor de la Je-Design...vorbind de cei 200cp.
Eu zic ca merita sa faci un drum sa o testezi.
Sincer,pretul mi se pare ok.Pt ca daca ar fi fost ceva mai mare....lumea ar fi zis ca vrea sa scoata banii pe modificari ; cu toate ca masina asa a fost cumparata :lol:

Rhadoo

03 Noi 2011, 16:04

salut

mai trebuie sa iei in calcul si faptul ca posesorul daca a dus-o de la 140 cp la 200 cp ( am inteles ca nu este fr-ul de 170 cp ), nu a facut-o doar pentru..... imagine, probabil i-a si dat goarna asa ca mai bine te reprofilezi pe unul stock, mai ieftin pe care ti-l aranjezi tu cum vrei :)
seat leon 1p 1.9TDI 105hp + o vizita la rabanne