Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 34

cristi_mky
Inginer

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

26 Apr 2010, 13:52

DaniTorz scrie:
sapro98 scrie:
salut am si eu un leon 1p 1.9 tdi 105 cp ,ma bate gandul la un chip...dar cei de la alto mi-au zis ca vin multe cu turbina cazuta din cauza cipului ... eu si scap piciorul in ea de cate ori am loc...
la rbn se vede la service cipul ? (a mea e inca in garantie)

pls advice!

eu am tot motor de 1,9 tdi si mi-a cazut turbina , deci nu se trage de la soft , am 2 prieteni de la sm care au passat de 140 cp si ia cazut turbina la 65000km ia al 2-lea un leon la 40000km , masinile sunt stock, nu au soft pe ele

Turbina cade daca nu respecti niste reguli simple:
-fara accelerari bruste sub 2000 rot/min
-nu mergi cu o turatie mai mica de 1600 rot/min
-dupa forja o lasi cel putin 5 min la relanti
"succesuri"
HONDA
YAMAHA
VW
SEAT
BUGGY

robra

27 Apr 2010, 14:16

robra scrie:
Trainelu scrie:
Din cate stiu eu RBN este singurul care face resoftari pentru 1.6.
Consumul nu scade, ramane cam la fel daca nu o calci mai tare.
Diferentele o sa le simti mai ales la mers in oras unde se simte cuplul la o tuartie mai joasa.

MersiTrainelu pentru raspunsul prompt, am vazut posturile si oferta a lui RBN si pare foarte ok dar poate mai sunt colegi sau colege din forum care au facut resoftarea si pot da niste detalii dinauntrul "actiunii" :)

Chiar nu e nimeni pe forum care sa-si fi facut modificare la 1.6, sa ne dea niste pareri?
SEAT LEON 1.6 102 CP - 2007

mususk266

27 Apr 2010, 16:28

leon 1.6 resoftat plus filtru sport pe dyno au iesit 116cp si 165nm.
investitia se merita, performanta este evident imbunatatita si se simte iar consumul este mai mult decat ok adica consum la mers in oras si mers normal mai mic(cam cu 1 litru), consum la mers sportiv mai mare(cam cu 1-2 litri).
intra pe topicul masinii lui 'liq'' ca sa te lamuresti mai bine.
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

robra

27 Apr 2010, 17:38

Mersi de info mususk226, o sa arunc pe privire la colegu'
SEAT LEON 1.6 102 CP - 2007

Dolfin

10 Mai 2010, 15:23

N-am gasit pe nimeni pe forum sa-si fi facut cip Dimsport la Doc sau TCM la Voinea sau Upsolute la Aspad.

Sunt si experiente cu cip-uri de mai sus?

Tunerul RNB de aici isi face hartile singur sau ii vin de undeva de la un producator de afara?
Pentru fiecare masina ii vine o harta personalizata de afara sau pentru un tip de motor, de ex. ASZ, aplica aceeasi harta pentru oricare client care vine?

Intreb toate aceste lucruri pentru ceilalti au inceput sa-si faca singuri hartile, poate este un lucru bun, poate este rau, oricum ar trebui sa fiu informat inainte sa iau o decizie, spre ce firma ma indrept.

Merci,
Dolfin

adi.des

11 Mai 2010, 20:23

facut resoftare la RBN ,sunt foarte multumit de masina chiar daca am 1 an de cand am facut resoftarea
multumesc RBN
seat ibiza - emocion roja- 2008 1.4 TDI tuned by RBN

AndreyWoB

17 Mai 2010, 01:42

Este cineva de pe acest forum care are Leon cu motor de 1.4 16v si care si-a facut resoftare ? Sunt curios de niste pareri, daca se merita, daca au aparut probleme la masina dupa resoftare, unde au facut resoftarea si cati km au parcurs de cand au adus aceasta modificare masinii. Astept raspunsuri :!:
Multumesc :drive
Cu Dumnezeu inainte si cu Leon-ul in blana !

DMV_seat

09 Aug 2010, 15:28

Salut,

Vreau sa-mi fac o resoftare la SKN dar am citit cu atentie toate posturile de pana acum, pe acesta tema si am observart ca nimeni nu si-a resoftat masina la ei...de ce?

Am un Fr achizitionat acum 3 luni, 2.0 l TFSI, 211 cai, Dsg...am facut aproximativ 10000 de km cu el si ma gandeam sa-l resoftez ( credeti ca ar trebui sa mai astept pana se mai ,,lasa" motorul??) asa ca le-am dat mail celor de la Skn...si mi-au zis ca mi-l pot duce la 261 de cai...deci sa castig 50 de cai...si la un cuplu de 390 sau 400...nu mai stiu exact...

Inca o data va intreb, de ce nimeni implicat in acestea discutie, nu a pomenit nimic de Skn? (din ce stiam eu, sunt cei mai buni de pe piata dar astept parerile voastre mai avizate)

Multumesc
Leon 2010 Alb, FR - DSG, 2.0 - 211 CP
B-112-DMV

Ciosmi

09 Aug 2010, 17:08

Poate sunt cei mai buni,dar sunt si unii din cei mai scumpi :P.Evident....o sa imi zici CA CAlitatea costa! Oare? :hi
In afara faptului ca ai garantie nu vad nici o diferenta intre skn si....revo de exemplu sau chiar superchips.Poate ultimii 2 sunt mai buni :P
Ti-as sugera softul Revo pt DSG. Skn nu cred ca au asa ceva in oferta.

DMV_seat

09 Aug 2010, 17:21

Da, in comparatie cu ceilalti sunt mai scumpi...in mail-ul pe care l-am primit de la ei, ca raspuns, mi-au spus ca pretul va fi de 1050 euro cu TVA...si mi-au garantat ca dsg-ul nu va fi afectat in niciun fel...
Leon 2010 Alb, FR - DSG, 2.0 - 211 CP
B-112-DMV

DaniTorz

09 Aug 2010, 17:58

si eu iti recomand tot revo sau superchips. am mers cu un golf5 gti cu soft la superchips si dsg software revo, si pot sa zic numai woooooooooooow,
My Bmw E90/Nokian Wr G2 / Bosch Xenon Silver/
Ex: My Leon St1/gt1749va turbo/bilstein b12 suspension/borla custom exhaust/wiechers strut bar/revo remap/bbs wheels/aerodynamic body kit

volvol

28 Aug 2010, 23:52

DMV_seat scrie:
Salut,

Vreau sa-mi fac o resoftare la SKN dar am citit cu atentie toate posturile de pana acum, pe acesta tema si am observart ca nimeni nu si-a resoftat masina la ei...de ce?

Am un Fr achizitionat acum 3 luni, 2.0 l TFSI, 211 cai, Dsg...am facut aproximativ 10000 de km cu el si ma gandeam sa-l resoftez ( credeti ca ar trebui sa mai astept pana se mai ,,lasa" motorul??) asa ca le-am dat mail celor de la Skn...si mi-au zis ca mi-l pot duce la 261 de cai...deci sa castig 50 de cai...si la un cuplu de 390 sau 400...nu mai stiu exact...

Inca o data va intreb, de ce nimeni implicat in acestea discutie, nu a pomenit nimic de Skn? (din ce stiam eu, sunt cei mai buni de pe piata dar astept parerile voastre mai avizate)

Multumesc

Salut.

In primul rand felicitari pentru alegerea masinii. Am si eu o masina identica cu a ta (chiar si culoarea), cumparata la sfarsitul lui mai 2010. Singura diferenta este ca eu nu am facut cu ea decat aproximativ 4k km pana acuma + eventualele optionale (nu stiu ce ai mai pus tu pe ea, eu am pus tot ce a fost posibil in afara de piele, navigatie si jenti de 18).

Eu unul am oscilat mult intre o Cupra R si FR cu dsg (diferenta de pret atunci era de fix 2.000 Euro). Pana la urma m-am oprit asupra FR-ului, impresionant fiind de dsg (este rapid, comod, senzational). Mare pacat ca cei de la VAG nu le-au dat voie sa puna DSG-ul si pe Cupra. Pot sa te intreb daca ai avut si tu aceiasi dilema ca si mine?

M-am uitat si eu zile intregi pe internet dupa posibilitati de chip-tuning pentru acest model. Exista cativa producatori buni specializati pe masinile din grupul vag (abt, skn, revo, superchips). Din ce am vazut eu, momentan doar cei de la skn si superchips au scos un remap pentru motorul acesta (2.0 tsi, 211 cai) de pe Seat Leon. Restul tunerilor au scos numai pentru Golf 6 GTI, insa este acelasi motor, deci vor scoate in curand si pentru Seat Leon. Motoarele sunt destul de noi (nici pentru golf 6 gti nu au aparut inca decat remap-uri pentru stage 1 - sunt si cateva pentru stage 2, dar destul de rare), deci vor mai aparea multe remap-uri in perioada urmatoare (1 an sa zicem).

Eu unul astept sa scoata revo un remap, deoarece vreau sa optez pentru varianta de benzina 95 RON (vreau sa evit sa stresez motorul daca nimeresc vreodata vreo benzina mai proasta). Au scos unul pentru Golf 6 GTI, te poti uita sa-ti faci o parere despre cum va arata si cel de pe Leon (eu am astept sa fie 99% la fel - fiind acelasi motor). Restul tunerilor am vazut ca nu prea tin cont in remap-urile lor de cifra octanica, sau iti recomanda din start sa folosesti minim 98 RON.

Din punctul meu de vedere, momentul ideal pentru un remap este atunci cand te-ai obisnuit/saturat de performantele actuale ale masinii. Vei simti atunci un mic surplus de putere si cuplu care te va incanta pentru inca o perioada mai scurta sau la lunga de timp.:) Eu cred ca am sa fac remap-ul cand masina va iesi din garantie, numai bine pana atunci o sa scoata cate o varianta de remap mai toti tuneri cu pretentie si o sa am de unde alege. Eu ma gandesc ca remap-ul va imbunatati performantele dinamice ale masini la viteze mai mari (de peste 120 km/h). La plecarea de pe loc, cativa cai si Nm in plus nu vor face decat sa scartzaie rotile si mai tare decat o fac pe versiunea stock.:)

Pentru ca ne-ai intrebat despre tuneri, din ce am citit eu pe net in lungile mele investigatii, optiunile mele in prinvinta tunerilor ar fi (este numai parerea mea):
1. revo
2. abt
3. skn
4. superchips

Salutare.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

volvol

29 Aug 2010, 00:09

Am uitat sa mentionez in mesajul de mai sus.

Din ce am inteles eu in studile mele pur teoretice pe net si forumuri, nu este nevoie ca un chip-tuning la motor sa fie insotit si de un chip-tuning la dsg, doar daca cuplul rezultat dupa resoftare depaseste limita setata in cutie (care nu stie nimeni cat este setata stock la cutiile mai noi cu 6 trepte - unii spun 350Nm, altii spun 500 Nm). Oricum, pentru motorul 2.0 tsi nu a scos inca nimeni un remap la dsg (doar pentru 2.0 tfsi exista la revo si din cate am inteles nu se poate folosi si pentru 2.0 tsi aceiasi varianta).

Daca limita de cuplu este setata in dsg la 350 Nm, atunci doar un simplu remap pentru motor nu va fi suficient ca sa te bucuri la maxim de el (indiferent de tuner, cuplul rezultat va depasi 350 Nm, dar va fi limitat de transmisie la aceasta valoare). Dar cu o simpla resoftare stage 1, poti obtine ceva asemanator cu Cupra R (260 de cai si 350 Nm), iar asta nu este chiar asa rau.:)
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

Ciosmi

29 Aug 2010, 02:51

Mai luati in considerare si APR.Mai ales tu volvol,ca tot iti surade ideea de 95/98 ron.Poti schimba setarea prin modulul cruise control.Comod si rapid.
Apr,din cate am citit,au scos stage 1 pt tsi (golf mk6 gti mai exact).

Nicky

29 Aug 2010, 08:00

Ce au zis de preturi cei de la SKN? Am dubii ca ar fi cei mai buni, dar cred ca sunt printre cei mai scumpi.
http://www.car-setup.com Car Setup Romania
  • 1
  • 14
  • 15
  • 16
  • 17
  • 18
  • 34