Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 34

Testosul

Re: Chip Tuning

25 Mai 2009, 13:30

im570rm scrie:
Sunt firme romanesti care dau garantie reala pe motor ,costa 300-350 de euro in plus si garantia este asigurata de o companie de asigurari romaneasca!Softul e de acelasi calitate cu si fara garantie.Atentie garantie este pe motor,mai exact pe piesele care pot ceda din cauza chiptuningului cum ar fi turbina,motorul,debitmetrul,etc ,daca ti se strica compresorul de la aer conditionat cu siguranta nu va face parte din obiectul garantiei :)

Asta inseamna ca exista firme de asigurari care dau acest tip de garantie.
Poti sa ne dai si noua uin exemplu de astfel de firma?...pentru ca asta inseamna ca asigura orice tip de motor modificat, nu numai cele facute de anumite firme....ma gandesc eu....it's a matter of money here.

Testosul

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

25 Mai 2009, 13:37

Impresii dupa Superchips Stage 1+.
Este alta masina, raspunsul motorului cand se apasa pe pedala de acceleratie este altul decat cunoastem de obicei....si chiar daca masina pe care o conduc este ceva mai puternica din fabrica, cu noul soft nu are nici cea mai mica legatura.
a crescut elasticitatea motorului in trepte de viteza superioare la turatii mici (2000rpm)....o sa mai revin cu detalii pe masura ce o sa o testez si in ture mai mari pe treptele de viteza superioare....

im570rm

25 Mai 2009, 13:38

TCM Turbo al carui reseller sunt.Crede-ma...e foarte greu sa convingi o companie de asigurari romaneasca sa faca asigurare la chiptuning nu inteleg de ce nu sunt multi deschisi la o astfel de oportunitate ,in afara mai toate firmele de asigurari fac acest lucru.
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp

MarianSB

25 Mai 2009, 15:32

Salutare,

@im570rm hai sa-ti arat eu ce am vb cu TCM Turbo unde ai zis ca esti reseller :
Buna seara
Se poate tuna masina dvs. Castigati 30cp si 70Nm (vers recomandata). Pret lucrare 900RON. Timp de instalare o ora. Programare cu o zi doua in prealabil. Nu este necesar sa faceti alte modificari mecanice ci doar sa exploatati corect masina. Primiti explicatii cand facem lucrarea. Garantie pe motor nu ofera nici o firma din Romania momentan. Garantie pe lucrare aveti.

EU foarte hotarat dupa ce-mi daduse omu reply la mail, ii mai dau un mail in care ii spun ca VREAU si sa hotaram o data/ora, la care i-mi da reply :

Locatia noastra este sos.Vitan Barzesti nr 5A. Te astept maine intre 10:00 si 15:30 maxim. Blowoff sa mearga fara sa intre in avarie masina gasim la Racing Nick. Eu din 2003 am o singura activitate , chiptuning. Pot sa te indrum spre diverse solutii de turbo mai mare, intercooler, upgrade frane sau BOV.
Rog un email raspuns cu ora la care estimezi ca ajungi la noi.

Uitasem sa ii specific omului ca defapt sunt din Sibiu:), dupa care i-mi da un mail :

E ok si 11-12 sa ajungi si fac un pret mai bun decat ofertat initial (daca tot vi de departe)

Si acuma unde vruiam sa ajung, ca sa vezi ce inseamna OM DE INCREDERE, FIRMA DE INCREDERE, tot ce am scris mai sus sunt exact raspunsurile la mail,

Se face data de 11.04.2009, dimineata bine inteles plec la drum spre bucuresti, cand ajung pe la pitesti, ca doar asa ramasese intelegerea il sun pe acest Dragos Voinea, si ii spun ca sunt pe drum si ca o sa ajung in aproximativ 1h, la care i-mi spune da pretu este 350 ERUO :shock: am ramas masca :) incercam sa ii aduc aminte ce am vb si toate celea, dar in zadar, omu s-a schimbat la 100 grade, m-am intors din drum si am zis ca-mi bag eu ceva in toate firmele lu peste si in toate chiptuningurile lor pana NU INTREB pe cineva cu experienta, si gasesc ceva serios, nu i-mi era ciudat daca i-mi zicea pretu de la inceput dar dute'n.... de om ma faci sa vin vreo 150 km si dupaceea i-mi zici cu totu altceva ....bine ca nu am ajuns pana in bucuresti... aaa si noroc ca buburuza mea consuma putin, ca daca aveam un bmw sau ceva il puneam sa-mi plateasca motorina/benzina :)

De aceea am apelat pe acest forum, ca sa gasesc pe cineva DE INCREDERE, si nu oameni care daca vorbesc cu ei de 5 ori, de 5 ori au alte preturi, si sa vezi ca o pati ...

Multumesc,

P.S : Rog o firma serioasa de care stiti ca chiar se tine de promisiune, calitate/pret/profesionalism.
-- Sa ai Alfa Romeo si sa-l tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog --
Opel Astra G 1.4 16v 66KW 2009 - power :-)
EX : Alfa Romeo 1.9 JTD 16v M-jet 2005 SB 99 BYE
EX : VW Touareg 3.2 v6 TBI , 168kw/242cp, 2006 SB 07 WNF
EX : Seat Ibiza , 1,9 tdi , 81kw/110cp, 2001 SB 07 WNF

Testosul

25 Mai 2009, 15:44

MarianSB scrie:
Salutare,

@im570rm hai sa-ti arat eu ce am vb cu TCM Turbo unde ai zis ca esti reseller :
Buna seara
Se poate tuna masina dvs. Castigati 30cp si 70Nm (vers recomandata). Pret lucrare 900RON. Timp de instalare o ora. Programare cu o zi doua in prealabil. Nu este necesar sa faceti alte modificari mecanice ci doar sa exploatati corect masina. Primiti explicatii cand facem lucrarea. Garantie pe motor nu ofera nici o firma din Romania momentan. Garantie pe lucrare aveti.

EU foarte hotarat dupa ce-mi daduse omu reply la mail, ii mai dau un mail in care ii spun ca VREAU si sa hotaram o data/ora, la care i-mi da reply :

Locatia noastra este sos.Vitan Barzesti nr 5A. Te astept maine intre 10:00 si 15:30 maxim. Blowoff sa mearga fara sa intre in avarie masina gasim la Racing Nick. Eu din 2003 am o singura activitate , chiptuning. Pot sa te indrum spre diverse solutii de turbo mai mare, intercooler, upgrade frane sau BOV.
Rog un email raspuns cu ora la care estimezi ca ajungi la noi.

Uitasem sa ii specific omului ca defapt sunt din Sibiu:), dupa care i-mi da un mail :

E ok si 11-12 sa ajungi si fac un pret mai bun decat ofertat initial (daca tot vi de departe)

Si acuma unde vruiam sa ajung, ca sa vezi ce inseamna OM DE INCREDERE, FIRMA DE INCREDERE, tot ce am scris mai sus sunt exact raspunsurile la mail,

Se face data de 11.04.2009, dimineata bine inteles plec la drum spre bucuresti, cand ajung pe la pitesti, ca doar asa ramasese intelegerea il sun pe acest Dragos Voinea, si ii spun ca sunt pe drum si ca o sa ajung in aproximativ 1h, la care i-mi spune da pretu este 350 ERUO :shock: am ramas masca :) incercam sa ii aduc aminte ce am vb si toate celea, dar in zadar, omu s-a schimbat la 100 grade, m-am intors din drum si am zis ca-mi bag eu ceva in toate firmele lu peste si in toate chiptuningurile lor pana NU INTREB pe cineva cu experienta, si gasesc ceva serios, nu i-mi era ciudat daca i-mi zicea pretu de la inceput dar dute'n.... de om ma faci sa vin vreo 150 km si dupaceea i-mi zici cu totu altceva ....bine ca nu am ajuns pana in bucuresti... aaa si noroc ca buburuza mea consuma putin, ca daca aveam un bmw sau ceva il puneam sa-mi plateasca motorina/benzina :)

De aceea am apelat pe acest forum, ca sa gasesc pe cineva DE INCREDERE, si nu oameni care daca vorbesc cu ei de 5 ori, de 5 ori au alte preturi, si sa vezi ca o pati ...

Multumesc,

P.S : Rog o firma serioasa de care stiti ca chiar se tine de promisiune, calitate/pret/profesionalism.

Revo/Superchips. Nu fac neaparat reclama, ci vorbesc din propria mea experienta. Atat Adrian cat si Nadir, au dat dovada de profesionalism, incredere si nu in ultimul rand de acel customer orientation la care eu personal tin foarte mult.

im570rm

25 Mai 2009, 17:32

Deci nu intelegeti gresit nu la orice masina se poate face garantie,sunt evident niste conditii ,parca era ceva de genul maxim 3 ani,sub 80 de mii de km sau 100 nu mai stiu exact.
@MarianSB nu stiu ce sa zic,pretul de 350 de euro este clar incorect cred ca a facut o confuzie cu alt motor or something,pretul de 900 de ron e ok .Sigur a fost o neintelegere.
Daca mai ai drum prin bucuresti si vrei,ma poti contacta pe mine direct si te rezolv 100% sigur.
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp

ace117
Membru Fondator

25 Mai 2009, 20:30

Fara sa-i fac reclama ( :lol: ) i-ti recomand pe RabaNne! Pe bune!
Preturi foarte bune, tuning de calitate. :wink: - vezi semnatura mea...
Mai multe detalii aici:
viewtopic.php?f=98&t=639&start=0&st=0&sk=t&sd=a
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

MarianSB

02 Iun 2009, 15:49

Salutare,

Oricine ar fi sa-mi faca ca si firma/persoana, nu conteaza dar este sau nu este bine pentru motor chiptuning ?!

Multumesc
-- Sa ai Alfa Romeo si sa-l tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog --

Testosul

02 Iun 2009, 16:01

MarianSB scrie:
Salutare,

Oricine ar fi sa-mi faca ca si firma/persoana, nu conteaza dar este sau nu este bine pentru motor chiptuning ?!

Multumesc

Daca iti doresti de la masina ceva mai mult decat iti ofera acum, pentru ca rezerve exista, poti sa iti faci fara nici o problema. Tine de tine daca iti doresti sau nu mai mult de la masina ta.

MarianSB

02 Iun 2009, 16:17

Salutare Testosul,

Chiar vreau mai mult de la masina :), recomanda-mi te rog o frima buna, niste oameni competitivi de asa ceva si de incredere, cu ani de experienta in acest lucru :P

Tu stiu ca ai, merita nu merita ?! experienta pe pielea ta cum este ? :)

Multumesc

Testosul

02 Iun 2009, 16:32

MarianSB scrie:
Salutare Testosul,

Chiar vreau mai mult de la masina :), recomanda-mi te rog o frima buna, niste oameni competitivi de asa ceva si de incredere, cu ani de experienta in acest lucru :P

Tu stiu ca ai, merita nu merita ?! experienta pe pielea ta cum este ? :)

Multumesc

Eu am Superchips mai avem exemple de colegi cu motoare TDI care au Revo, pe pielea mea iti spun ca este o alta masina din momentul in care ai pus noul soft....plus experienta in motoarele VAG, plus orientarea catre client, insa hotararea iti apartine, tu esti cel in masura sa aleaga care firma se potriveste cel mai bine cu ceea ce iti doresti tu.

MarianSB

02 Iun 2009, 16:38

Oare nus putini cam scumpi Superchips ? :X :))

Acuma eu cunosc, calitatea costa bani, dar totusi :)

ms

marian_iam
V.I.P.

02 Iun 2009, 17:17

daca ai sa te uiti pe forum, la oferte firme, ai sa vezi si alte firme care se ocupa cu asa ceva ...
REVO
SUPERCHIPS
RBN
pana la urma tine de tine si de finantele tale!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

ace117
Membru Fondator

02 Iun 2009, 19:57

In plus, toate firmele enumerate mai sus au un NUME pe aceasta piata, deci calitate garantata 100%.
Dar dupa cum vad nu esti hotarat...Ttrebuie sa te convingi singur daca vrei sau nu aceasta operatiune!
Noi am facut partea noastra, restul depinde numai de tine...
Succes!
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

marius7even

Unde,cum si cat costa sa ii pun niste cai in plus la Toledo?

09 Iun 2009, 20:35

Am auzit de la diverse persoane ca se poate pune ceva cip sau ceva de genul la masina pt a-i da ceva putere...cativa cai in plus.Ma bate gandul sa ii fac si eu un mic upgrade...cine ma poate ajuta cu niste sfaturi sau alte idei?as fi recunoscator...multumesc
  • 1
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 34