Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 34

roret

resoftare

01 Sep 2008, 12:13

probleme nu sunt cu softul
chiar au si disparut trepidatiile de la relanti
chiar daca viteza maxima a crescut considerabil , parca as fi vrut mai mult de la masina
blufinul nu l-am folosit decat odata
am descarcat in el softul masinii , din bluefin l-am pus pe calculator via anglia , apoi in maxim 1 ora am primit un cont pe mail ce imi permitea sa acces pe serverul Superchips. apoi am pus softul pe masina.
e destul de complex dispozitivul dar nu am avut curiozitatea sa vad ce stie sa faca ( nu sunt foarte priceput in acest domeniu)
ce este interesant este ca pastreaza in memorie si softul original al masinii si astfel se poate schimba softul in functie de necesitati, dureaza aproximativ 15 minute descarcarea.
iti recomand sa te uiti si la oferta APR deoarece au si ei un dispozitiv asemanator care se instaleaza definitiv pe masina si care memoreaza pana la 4 versiuni de soft
nu pot sa spun ca nu sunt multumit de Superchips , dar voi trece la APR pentru ca ei au o oferta mult mai larga de produse

Testosul

01 Sep 2008, 12:39

Thx pentru info. Poate vii si tu pe la intilniri sa vedem si noi cum se comporta masinuta.

b_13_wrc

03 Sep 2008, 19:09

Salut.....am vazut ca s-a vb de masinutza mea.....da am resoftat masina la Rabane si nici nu ma gandesc sa-mi fac in alta parte din mai multe motive: 1- sunt mai mult decat multzumit de masina trate fff bine liniar de la 2000rpm pana la 7000rpm, 2- a scazut consumu cu un litru, 3 a crescut viteza maxima, 4 sunt de parere ca masina este un fier si se poate strica oricand cu atat mai mult atunci cand ii aduci modificari si dak cel care ti-a modificat masina este la 2000km distantza de tine si ai probleme este un pic cam nasol pt ca de cele mai multe ori nu sti sa-i explici ce simtome are masina si nici el nu te poate intelege + ca masinile sunt diferite chiar dak st identice, nu gasesti niciodata 2 masini sa mearga identic....in concluzie si softu trebuie facut individual nu pe o singura masina de teste dupa care se pune pe toate masinile..... Astea st doar o mica parte din motivele pt care recomand RBN......a si inca unu M-am dat cu un GTI editzion 30 DSG facut de superchips si l-am facut si din mers si dupa loc :) si dupa cum bine stitzi cutia DSG schimba ideal si nu greseste.
SEAT LEON CUPRA 2.0 TFSI

ace117
Membru Fondator

03 Sep 2008, 20:12

Rabanne the best! :thumbright:
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

crysu
the yellow one

08 Sep 2008, 17:25

am si eu o intrebare:

Daca ii fac chip tuning se pierde garantia ? cei de la serivce or sa comenteze ceva ?

Am vazut ca exista "mai mult variante de chip tuning" ... e adevarata faza cu cresterea puterii si scaderea consumului ... ca eu nu prea vad logica aici
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

marian_iam
V.I.P.

08 Sep 2008, 21:52

depinde unde il faci.
de obicei la revizie nu se verifica softul ... deci nu au cum sa-l depisteze.
daca te duci cu turbina busita ... atunci isi pot da seama de "cip".
deci, la o revizie normala ... nu au cum sa isi dea seama ... si nu ai cum sa pierzi garantia!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Testosul

09 Sep 2008, 07:57

Apropos de detectat la revizie, in momentul in care iti faci resoftare, exista niste loguri care se pun automat si care intr-adevar se pot sterge, astfel incat cei de la service cand pun computerul pe ea sa nu vada absolut nimic.
Apropos de cresterea puterii si scaderea consumului, exista o teorie care spune caci cu cat motorul este mai puternic, cu atit efortul depus de acesta pentru a pune puterea pe sosea este mai mic, deci si consumul este mai mic in conditii de rulare normale....nu stiu cat de mult se demonstreaza aceasta teorie.
Pe de alta parte este normal ca atunci cand ai putere mare si calci pedala de acceleratie cu tupeu, sa scada acul de la rezervor. Ideea este asa:ai putere mai mare dar mergi domol, scade consumul.

crysu
the yellow one

09 Sep 2008, 08:31

marian_iam scrie:
depinde unde il faci.
de obicei la revizie nu se verifica softul ... deci nu au cum sa-l depisteze.
daca te duci cu turbina busita ... atunci isi pot da seama de "cip".
deci, la o revizie normala ... nu au cum sa isi dea seama ... si nu ai cum sa pierzi garantia!

este vorba de un Leon 1P 1.6 benzina 2008 recent echizitionat si as cam vrea sa umblu putin la el ... adica putere mai mare ca mai am scapari de picior cateodata ... :)

ce imi recomandati sau daca imi recomandati asa ceva ?
Imagine
Actual: Seat Leon 1P 1.6
Poate vreodata: Altea 4 Freetrack

marian_iam
V.I.P.

09 Sep 2008, 08:40

incearca la rabanne.
din cate am inteles ... iei cam 10 cp si vre-o 18 N/m la cuplu...
consumul scazand cu vre-o 2%.
asta, bine-nteles de stilul de condus adoptat dupa.
dar cel mai bine, citeste-i topicul la bazar, unde a explicat ce se intampla la acest motor, sau eventual pune-i o intrebare.
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

bufubu
Dibaciu

10 Sep 2008, 14:55

azi am fost la rabane si am facut resoftarea,nu am apucat sa merg cu ea decat foarte putin,oricum prima impresie,in treapta a 2-a,fuge de naiba o ia nu stiu cand ajung la 80(acum da senzatia ca te baga in scaun nu gluma),mai mult de a 3-a nu am avut unde sa ii dau momentan.Revin cu impresii dupa ce mai merg cu ea.
LEON 1.9TDI 1XXCP 350Nm

georges

20 Sep 2008, 11:27

Am si eu o intrebare, cand am luat masina , fosta proprietara mi-a zis ca masina are un Power Box de +20cp. M-am uitat peste tot si nu am vazut nimic :( Unde trebuie sa caut? masina este Cordoba 1.9 tdi 100cp

Testosul

20 Sep 2008, 11:35

Cel mai in masura sa-ti raspunda la aceasta intrebare este colegul Ace117, care pe masina sa a avut Power Box.

The teacher
Profesoru

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

20 Sep 2008, 19:25

Testosul scrie:
Deschid acest topic pentru ca de ceva vreme fac un market research in ceea ce priveste resoftarea insa deocamdata nu sunt foarte hotarit sa o fac masinii mele. De ce? Pentru ca inca nu m-a convins nimic din ce am citit sau nimeni din cei care fac ca merita intr-adevar. Apelez si la opiniile voastre mai ales ca sunt ceva membri care deja au bagat steroizi in motoarele lor si ne pot da mai multe detalii.

Parca , am mai vb la o bere despre asta , dar , te intreb nu-ti ajung asyia pe dare ii ai , ce merita intradevar la tine doar cuplu, care e asa cum e la benzinare, dar , intreb , nu-s suficienti caii, iepele, manjii sau cum vrei sa le zici, ca nu te vad sa te dai cu baietii........... :wink:

ace117
Membru Fondator

22 Sep 2008, 13:48

Testosul scrie:
Cel mai in masura sa-ti raspunda la aceasta intrebare este colegul Ace117, care pe masina sa a avut Power Box.

Powerbox-ul trebuie cautat in apropierea mufei de diagnoza, prins undeva langa motor sau acumulator (trebuie alimentat de la curent). este o cutie neagra cat un telefon mobil mai maricel.
VW TIGUAN TRACK & AVENUE "THE BIG FOOT" 210 CP/450 Nm - CFT stg1
EX - SEAT LEON FR "THE STEALTH KNIGHT" 218 CP/453 Nm - RBN stg1

Imagine Imagine

Testosul

Re: Chip Tuning/Resoftare - Impresii/Pareri pro si contra

22 Sep 2008, 13:54

cristi61 scrie:
Testosul scrie:
Deschid acest topic pentru ca de ceva vreme fac un market research in ceea ce priveste resoftarea insa deocamdata nu sunt foarte hotarit sa o fac masinii mele. De ce? Pentru ca inca nu m-a convins nimic din ce am citit sau nimeni din cei care fac ca merita intr-adevar. Apelez si la opiniile voastre mai ales ca sunt ceva membri care deja au bagat steroizi in motoarele lor si ne pot da mai multe detalii.

Parca , am mai vb la o bere despre asta , dar , te intreb nu-ti ajung asyia pe dare ii ai , ce merita intradevar la tine doar cuplu, care e asa cum e la benzinare, dar , intreb , nu-s suficienti caii, iepele, manjii sau cum vrei sa le zici, ca nu te vad sa te dai cu baietii........... :wink:

Da Cristi, intr-adevar, pot spune ca am trecut de acea perioada a tineretii teribiliste cand aveam nevoie de bani de bere.....ma gandeam doar asa pur si simplu....stii tu baietii aia de la semafor cu ochelari de aia "marfa de marfa", care se uita de sus la tine....e frumos cateodata sa-i lasi cu ochelarii-n soare.... :shock:
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 34