Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 34

mihaiu
seattm

Re: 1.4 TFSI Sport- up

20 Mai 2009, 06:06

mai există posibilitatea ca cel care resoftează maşina să optimizeze hărţile fără un dyno prealabil. Asta doar tunerii ne pot confirma sau din contră infirma.
Rog un moderator să facă topic separat pt ultimele posturi. Mulţumesc.

Duncan
Resident DJ

Re: 1.4 TFSI Sport- up

20 Mai 2009, 09:20

razmih scrie:
Pentru ca (ma leg de exemplul cu Zoli) daca motorul are real 190 CP un 30% din soft inseamna ~57 CP si asta inseama un rezultat de ~247 CP. Ori daca motorul are 190 CP si rezultatul din soft este de ~220 CP asta inseamna mult mai putin fata de 30%. Care e raspunsul? :? :?

Explicatia, in cazul acestui motor pe care il am si eu, ar fi ca 2.0 TDI de 170 CP este deja dus destul de departe din stock (presiune turbina etc), sa ii mai dai si din resoftare inca 30% ar insemna sa il "omori". Dar asa, avand in vedere ca el are deja mai mult decat declara producatorul (~190 CP), il poti "lucra" la soft si obtine o putere decenta (eu am soft REVO si ar trebui sa fie undeva pe la 214 CP), o marire a cuplului ca si o "reasezare" a lui, etc. Cel putin asa vad eu lucrurile...
Seat Leon FR TDI | Cylinders: 4 | Power: 46 HP | Maximum Speed: 133 km/h

Night Ride Squad :: powered by ClubSeat.eu

..:: Duncan Jay :: house mixes all the way ::..

Testosul

Re: Chip Tuning

20 Mai 2009, 09:43

De obicei in prezentarile firmelor de chip tuning se specifica acea creste re de putere si cuplu ca fiind de pana la 30% din valoarea actuala. Asta inseamna ca nu intoate cazurile va fi fix 30%...depinde foarte mult si de ce tip de motor este vorba, samd, asa cum a mentionat si Duncan mai sus.

corsi

21 Mai 2009, 09:28

Am si eu o intrebare:CUM POTI STI CATI CAI AI OBTINUT IN URMA CHIPTUNING-ULUI DACA NU MASORI MASINA?
Raspuns:NU POTI! Tine doar de puterea de convingere a tuner-ului.
Asa ca frumos si corect este sa masori inainte si dupa.Si dupa aia vezi daca se merita banii.
momentan skoda o3 184cp 4x4

Testosul

21 Mai 2009, 13:06

corsi scrie:
Am si eu o intrebare:CUM POTI STI CATI CAI AI OBTINUT IN URMA CHIPTUNING-ULUI DACA NU MASORI MASINA?
Raspuns:NU POTI! Tine doar de puterea de convingere a tuner-ului.
Asa ca frumos si corect este sa masori inainte si dupa.Si dupa aia vezi daca se merita banii.

Este corect ceea ce ai spus tu Corsi.
Tunerii cand isi prezinta produsele, pot da doar valori aproximative pe care le estimeaza din experiente anterioare...asta nu inseamna sub nici o forma ca aceste valori sunt mereu batute in cuie...pot varia de la masina la masina...

im570rm

21 Mai 2009, 13:47

sau...poti ...cel putin cuplul il poti masura cu acuratete pe vagcom .
Corect, valorile pot diferi de la masina la masina...asta din cauza ca nici masinile nu sunt facute toate la fel chiar daca au aceeasi motorizare/dotari/greutate/etc .Dar mai e si o piesa foarte importanta pe care putini o iau in vedere...cea dintre scaun si volan :?
Conteaza enorm aceasta piesa :lol:
Seat Leon 1.9 tdi ASV Stage4 240hp

Testosul

21 Mai 2009, 14:14

im570rm scrie:
Corect, valorile pot diferi de la masina la masina...asta din cauza ca nici masinile nu sunt facute toate la fel chiar daca au aceeasi motorizare/dotari/greutate/etc .Dar mai e si o piesa foarte importanta pe care putini o iau in vedere...cea dintre scaun si volan :?

Asta deja a devenit un cliseu ca cele din filmele americane. :wink:

corsi

21 Mai 2009, 14:49

im570rm scrie:

Despre ce vorbim aici?Ce importanta are greutatea masinii,dotarile,soferul,etc cu motorul si cu chiptunig-ul?
Vorbim despre de la cat pleci si unde ajungi.PUNCT.
Chiptuning-ul NU STIE CINE CONDUCE SI CATE KILE ARE MASINA.
Treziti-va o data si nu mai dati cu banii in vant pe vorbe frumoase si promisiuni de cele mai multe ori irealizabile.
momentan skoda o3 184cp 4x4

mihaiu
seattm

21 Mai 2009, 19:26

ce bine ar fi dacă şi cei care îşi dau maşina pe mâna oricui ar vedea aşa limpede lucrurile şi nu ar mai pune botul la poveştile unor povestitori.
Unii fac marketing, alţii tac şi fac softuri...
În acelaşi timp are şi im17 dreptate într-un fel. Nu de puţine ori am condus maşini cu aceaşi motorizare foarte diferite la condus...
Contează mult şi cum a fost condusă maşina, dacă s-a mers cu ea bătrâneşte clar nu va trage că una care a primit talpă de la început.

MarianSB

Este bine SAU nu sa-ti pui chiptuning ?!

23 Mai 2009, 07:47

Salutare la toata lumea,
De curand ma tot bate un gand sa-mi pun chiptuning pe Ibiza mea 1.9 TDI, acuma ideeile si parerile sunt pro si contra, ce ma intreseaza pe mine este daca cineva are pe masina chiptuning si este multumit de el.
Majoritatea cu care am vorbit mi-au spus ca termina motoru, acuma voi ce spuneti este bine sa-ti pui sau nu chiptuning.

Multumesc.
-- Sa ai Alfa Romeo si sa-l tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog --
Opel Astra G 1.4 16v 66KW 2009 - power :-)
EX : Alfa Romeo 1.9 JTD 16v M-jet 2005 SB 99 BYE
EX : VW Touareg 3.2 v6 TBI , 168kw/242cp, 2006 SB 07 WNF
EX : Seat Ibiza , 1,9 tdi , 81kw/110cp, 2001 SB 07 WNF

Nicky

Re: Este bine SAU nu sa-ti pui chiptuning ?!

23 Mai 2009, 08:00

Depinde de cum mergi. Acum un an si eu eram sigur ca nu o sa fac chip tuning, dar cred ca peste o luna o sa fac treaba asta. E cel mai usor mod de a modifica performantele masinii (Stage 1). Ideea e sa il faci la cineva care si stie cu ce se mananca, poate firme consacrate precum RBN, Revo, Superchips etc.
Daca iti vei pastra maniera de mers, consumul singur va scadea, chip tuning confera un randament mai bun al motorului. Desi toata lumea, dupa chip tuning, abordeaza o maniera mai agresiva si de aceea consumul nu scade, ci dimpotriva. Daca masina e inca in garantie, dealerul ar fi bine sa nu stie de treaba asta. Sunt si softuri la care un scan la dealer nu detecteaza un chip tuning. Decizia e numai a ta. Vezi cati sunt pe forum cu chiptuning si mai gandeste-te!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

MarianSB

23 Mai 2009, 08:06

Dar dupa parerea ta Nicky afecteaza motorul ?!
Eu ma refer doar la partea de chiptuning fara alte modificari, ca pui un blow off sau ca schimbi turbina, sau altelele.Masina mea nu mai are ce garantie sa piarda este din 2002, adusa din Spania, deci nu am ce risca pe partea asta :) dar si sa stiu ca-mi stric motorasu meu Turbo, parca nici asta nu asi vrea :)

Din cate sti/stiti este sau nu bine sa faci acest lucru ?!

Multumesc
-- Sa ai Alfa Romeo si sa-l tii computerul de bord in engleza e ca si cum ai manca spaghete cu hot dog --

Nicky

23 Mai 2009, 08:35

Eu am un amic cu 1.9 diesel care si-a pus si are acum 140CP. Daca ma intrebai acum un an, ti-am zis, bagam mana in foc ca nu face bine motorului. Acum m-am mai linistit. Pe afara e deja moda chiptuning-ul, si-l fac oamenii cum iau masinile. Eu zic sa iti faci, diferenta va fi simtitoare.

Chestia e ca acelasi motor, 1.9 diesel, de exemplu, vine de la producator cu puteri diferite, in functie de viitoarea utilizare (fie ca este pe o furgoneta, fie pe un autoturism normal etc.). Diferenta de putere pentru acelasi motor venit de la producator se traduce in mult mai multi bani decat costul chip tuning-ului. Atat timp cat partile interne sunt aceleasi, motorul duce pana la maximum cat poate fi dus, repet Stage 1. Daca mergi mai departe cum ziceai si tu cu Turbo schimbat, intercooler, evacuare, injectie etc., atunci va trebui eventual sa schimbi si ambreiajul, pentru ca acesta nu va mai rezista noilor solicitari.

Un lucru pe care sigur o sa il remarci, va fi acela ca anvelopele se vor uza mai repede, pentru ca nu cred eu ca iti faci chip tuning ca sa mergi la fel cu masina, sau nu tot timpul :P Vezi pe net pe site-urile specifice cat de mare e castigul de putere si cauta si o oferta mai buna (ieftina), dar sa fie si de calitate, totusi.

Succes!
http://www.car-setup.com Car Setup Romania

Ovi_King
The King

23 Mai 2009, 08:55

eu zic ca nu are ce sa dauneze.eu am mai auzit oameni spunand ca scurteaza viata motorului nu stiu ce sa zic despre asta! cert e ca imediat cum am strans bani am si pus unul pe a mea :D
In concluzie: GO for it!!
Ex: SEAT CORDOBA 1.9TDI RBN Stage 1,Pioneer DVD avh-P3100 head-unit,Blaupunkt VA 475 amplifier, JBL GTO-1204 subwoofer, Dectane Dayline headlights
Rosu Emocion

Actual: RENAULT MEGANE 2 SEDAN 2.0 16v. / CHEVROLET CAPTIVA 2.2 D AWD 184cp

MarianSB

23 Mai 2009, 11:46

Multumesc mult de tot de incurajari, cred ca o sa-mi pun un chiptuning, sunt in cautare de profesionisti :)

Apropo sunt din sibiu, daca stie cineva in sibiu sau prin apropiere, rog sa lase un reply la tema :))

Multumesc
  • 1
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 34