Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Ares20
Subiect Autor

Credit!

10 Sep 2011, 13:42

Buna ziua!vreau sa mi achizitionez un seat leon prin programul "Rabla".dispun de 4000 de euro si a si vrea sa mai imprumut 2000 pt a da 50% avans...am un contract mizerabil...380 lei la 4 ore pe zi..la contractul asta nici nu ma gandesc la un leasing...am auzit ca daca achit 50% din valoarea masinii nu mai trebuie contractul de munca..acum nu stiu cat de adevarat o fi...intrebarea mea este?la ce banca a si putea sa fac un imprumut de 2000 de euro cu un asemenea contract?este adevarat ca daca achiti 50% din valoarea masinii nu mai ai nevoie de contract? am nevoie de niste opinii pentru a mi linisti gandurile...va multumesc!

adi_repulse

Re: Credit!

10 Sep 2011, 21:40

orice suma ai plati catre dealer sau banca tot e nevoie de o adeverinta de salariu macar. e mai greu sa iei "credit doar cu buletinu". incearca la provident dar vezi ca au dobanzi mari

mususk266

11 Sep 2011, 07:03

nu te incurca mai ales cu provident, nu te incurca cu nimeni, astea nu-s vremuri sa te pui cu banca pentru ati lua masina.
mai bine mai astepti, mai strangi un ban si poate iti iei la mana a doua un leon, chiar trebuie sa fie unul nou?
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

ionutblv
BLV SCENTS

11 Sep 2011, 08:54

dispui de "4000 euro" prin acele tichete?
Vorba lui Stefan, sa te apuci de imprumutat bani de la provident :shock: :shock: :shock: ,

kmihai

11 Sep 2011, 13:20

cand iei un imprumut poate ar trebui sa te gandesti daca ai cum sa-l achiti...chiar tu ai zis ca job-ul pe care il ai e unul prost platit.te inteleg ca vrei sa iti iei maisna dar fi mai cumpatat. sa zicem ca iei credit si iti iei masina..ai luat in calcul ca sunt nenumarate cheltuieli care la o prima privire nu sunt mari dar se aduna? asigurare,taxa de drum,impozit,revizii in reprezentanta ca daca nu iti pierzi garantia,evenimente neprevazute...
in vremurile astea nu cred ca e cazul sa te inhami la imprumuturi...risti sa pierzi dupa cateva luni si cei 4.000eur pe care ii ai iar despre provident eu tot timpul m-am intrebat care e diferenta dintre ei si camatari in afara faptului ca ei te jecmanesc cu acte..
tot timpul am "admirat" oamenii mici cu ego-uri mari...grav e cand vaca care s-a suit in copac uita de unde a plecat.

Ares20
Subiect Autor

11 Sep 2011, 18:34

Nu am zis ca am un job prost platit.am spus doar ca am un contract mizerabil...mai exact sunt ospatar..castig 1000 ron in mana +bacsis inca pe atat...poate chiar si mai mult.dispun de 4000 fara tichete...deci 4000+2700 tichetele...masina o iau pentru confort dar si pt interes de servici.pentru ca stau undeva la vreo 20 de km de oras..iar eu cum ies pe la ora 2 dimineata...eu banii astia i am strans dormind prin interneturi ,am dus vremuri grele,decat sa dau 25-27 de lei pe un taxi,si sincer prefer o masina noua pentru ca mi se pare destul de convenabila oferta...masina e 9900 cu dotari standard,eu am zs ca sa fie maxim 12 000 pentru niste dotari optionale..dar in caz ca nu pot face rost de bani mai multi ma foarte multumesc si cu dotarile respective. si de provident nu vreau sa aud...in primul rand varsta minima este de 21 de ani pentru un imprumut...ma gandeam mai mult la CEC...din cate mi au zis ei contractul nu ar fi o problema...

mususk266

11 Sep 2011, 18:39

eu iti recomand sa mai astepti, un imprumut te inhama la prea mult pe prea mult timp.
la banii tai economisiti de ce nu te orientezi catre o ibiza diesel second hand? sunt sigur ca este sau va fi pe forum o masina second hand si pentru tine si unde mai pui ca daca vei cumpara o masina de pe forum va fi masina unui coleg deci cam greu sa-ti iei teapa sau sa o cumperi supraevaluat etc
repet, trebuie musai sa fie masina noua?
asculta la fratili tau mai mare ca stie ce spune :wink:

Ares20
Subiect Autor

11 Sep 2011, 18:50

inteleg...ehh oricum..incapatanarea nu are limite.pur si simplu nu ma multumesc cu putin :D acum ce o vrea si Dumnezeu...poate ca o sa ma ard poate ca nu...oricum ma gandeam prin vara sa imi iau ca acum nu dispun de cele 3 tichete si oferta de la seat nu stiu cat va mai fi valabila cu 0%avans si nu stiu ce discounturi..vara stiu ca apar intotdeauna oferte bune

Ares20
Subiect Autor

11 Sep 2011, 18:55

si aceasta ar fi oferta actuala http://www.moldotrans.ro/noul-seat-leon ... emat-2011/ sper sa nu incalc regulamentul cu reclama sau ceva pentru ca sincer nu l am citit :))

mususk266

11 Sep 2011, 19:02

mai asteapta, pune banii la dospit intr-o banca, mai strange si peste 6 luni de exemplu poate discutam altfel, in acest timp poate apare pe forum vreo super oferta pentru tine, cine stie.
cum ai stat fara masina pana acum, mai stai si de acum incolo.

mda...am vazut acea oferta, este tentanta, foarte tentanta.

in aceste conditii, tinand cont ca iti doresti atat de mult si oferta este tentanta, trebuie doar sa mai strangi diferenta, exclus imprumut banca sau camatarii legali provident, am inteles ca ai deja tichetele si sa speri ca, cand vei avea banii, oferta va mai fi in vigoare.
altfel nu, si revin la ceea ce am scris in primil paragraf: mai asteapta!

tibetan_afurisit

11 Sep 2011, 19:06

Ares20 scrie:
inteleg...ehh oricum..incapatanarea nu are limite.

nu cred ca e vorba de incapatinare,cred mai degraba ca e acel curaj specific virstei (nu cred ca ai prea multi ani )care pe alocuri frizeaza nebunia.joci totul pe o carte,si nu joci la cacealma.imi place atitudinea ta!succes!.

Edit
ai si un nick,Ares care te indeamna la...lupta :)
Seat Cordoba 1,4/100CP
http://exmeislibris.blogspot.ro/
Psihologu' de serviciu.

TIBI

12 Sep 2011, 12:51

Nu as lua masina noua pt nimic in lume.
Daca stii ce sa cauti, gasesti lejer ceva care sa te multumeasca.
Apeleaza la banca pt o casa,nu pt un lucru caruia ii scade valoarea repede.
La cat faceti voi din ciubucuri ,poti merge linistit cu taxiul si e chiar mai rentabil.Nu o spun cu rautate.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Ares20
Subiect Autor

12 Sep 2011, 13:38

stiu ca nimeni nu spune nimic cu rautate in discutia voastra.dar nu sunt de acord cu chestiunea asta "scade valoarea" nu sunt genul care sa arunc un obiect dupa o anumita perioada...daca iau masina..apoi o pastrez cu sfintenie...nu anul asta o masina si la anul alta..nu sunt genul.sa va dau un exemplu..desi e vorba de sume complet diferite acum 5 ani mi am luat un sony ericsson k800.debia aparuse...daca aveam in sange "scaderea valorii" renuntam de mult...si sincer imi permit oricand sa mi iau un iphone 4 sau un Samsung galaxy 2...si pe acelasi principiu merg si cu masina...1 si buna...cat de chestiunea cu "e mai convenabil un taxi" nu sunt nici aici de acord..poate azi am bani sa fac un plin la masina si nu stau cu griji in fiecare zi ca trb sa pun benzin pe cand cu taxiul poate ca nu am tot timpul de drumuri...asa ca pentru mine varianta cu masina noua mi se pare rentabila si datorita ofertei cu 5 ani intretinere gratuita

sandman

12 Sep 2011, 15:39

si eu sunt de acord cu tine, masina noua e masina noua. daca vrei sa o tii mai mult, sa iti pui si de toate pe ea, ca sa nu te oftici pe urma ca nu stiu ce optional ai fi vrut.
in legatura cu creditul, mai bine vorbesti cu cineva sa te imprumute cu banii aia decat sa ii iei de la o banca.
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

TIBI

12 Sep 2011, 15:48

Pt mobil nu te imprumuti,comparatia nu-si are rostul.
Bine sa te intreb altfel,ai siguranta locului de munca?Priveste peste 6luni,1an 2.
Ideea e sa nu te bagi in datorii.
In contextul actual cam greu o sa gasesti pe cineva care sa te imprumute.
Tu stii pana la urma toate amanuntele,incerca sa le cugeti pe toate partile,fara pripiri adica sa fii circumspect.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator