Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

CaTaLinZIF
Enigmatic

27 Aug 2008, 07:45

saptamana viitoare, luni o sa merg la service si o sa te anunt si pe tine ce-am aflat. vis-a-vis de faza cu semnalizare: nu are cum pentru ca zgomotul se aude foarte jos, undeva in zona pedalelor si e mai puternic decat zgomotul scos de semnalizare. Acum astept sa vad ce rezolv la service si mai vad.
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. B-77-ZIF
Cordoba 1.9 TDI 101 CP SV-09-UMU
Ibiza 1.4 75 CP Yellow SV-09-WFT

Sylver
Subiect Autor

27 Aug 2008, 09:17

inseamna ca nu avem acelasi sunet. Al meu e un sunet de plastic exact sub volan, nu in zona pedalelor. La tine daca se aude in zona pedalelor, posibil sa fie ceva amortizor.

Matrixu

27 Aug 2008, 12:28

@catalin Nu e vorba de acelasi sunet. Problema lui genesis o am si eu doar ca eu am ignorat-o total.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Dante
ClubSEAT Team

27 Aug 2008, 12:33

un sunet de genul asta, de plastic infundat am si eu pe partea stanga spate si nu stiu de la ce poate fi. se manifesta cand franez dupa o perioada de mers cursiv sau cand plec de pe loc uneori. Ma gandeam sa fie de la usa sau poate e ceva mai grav? Amortizor etc...
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

PapaGiorgio
D U D U

27 Aug 2008, 12:51

Matrixu scrie:
@catalin Nu e vorba de acelasi sunet. Problema lui genesis o am si eu doar ca eu am ignorat-o total.

Si eu am zgomotul, insa tratamentul e dur: nu il bag deloc in seama! :D
Seat Leon Reference, 1.4/85 CP, 2008, Galben, PH-78-RDC

Matrixu

27 Aug 2008, 12:55

Cred ca asta e tratamentul in general pentru cand iti iei leon 2 la cate chestii scartaie in el :) Dar eu persist in prostie si cred ca tot seat imi iau.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Dante
ClubSEAT Team

27 Aug 2008, 13:03

Pai si eu la fel :D Urmatorul va fi Fr TDI de 170 tot galben.
2008 Seat Leon FR TDI Zenith Grey
Imagine

Sylver
Subiect Autor

27 Aug 2008, 18:26

scartait ca scartait, mutle masini cu asemenea probleme...dar mie incep sa imi cada piese la masina cica:) Mi-a cazut stergatorul de la luneta azi! De fapt nu mie, ca nu am masina aici. Un membru al familiei a fost cu masina la spalat la spalatoria unde mergem de cativa ani. Cand a ridicat un pic stergatorul spate baiatul de la spalatorie a ramas cu el in mana. M-a sunat sa imi spuna ca stergatorul nu are nici un sistem de prindere sau infigere, desi in carte cica scrie ca ar fi. Asa e si la voi? Are vreun sistem special de fixare? Maine ajung acasa si daca se dovedeste alta problema si nu doar lipsa de cunoastere, deja incep sa ma enervez. Si nu o sa mai fiu amabil cu dealerul de data asta. Prima data am fost ok cand s-a desprins cauciucul ala ce protejeaza aripa spate, dar acum deja alta componenta ar fi prea mult. Sper doar ca nu au stiut ei sa puna stergatorul la loc.

The teacher
Profesoru

27 Aug 2008, 18:30

Fratilor nu va mai lamentati , la toate apar astfel de scrtituri, scrasnete , sau ce dracu or mai fi ele, daca ati circula prin Elvetia sau prin Germania , nu ar mai fii probleme, la ce gropane posedam noi , ca si natie ,tara , eu am gasit solutia , muzica data tare nu mai aud nimic, nu ma mai enervez.................., :wink: :lol:

marian_iam
V.I.P.

27 Aug 2008, 18:37

cea mai buna solutie...contra...TOT!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Sylver
Subiect Autor

27 Aug 2008, 18:39

Totusi masina mea nu are nici 1000 km facuti. Asta e, de data asta poate am fost ghinionist. Pana acum nu am mai avut niciodata nici un fel de problema la masinile detinute. Din ce am citit si pe celalalt forum, Matrixu a fost cam cel mai ghinionist cu zgomotele. Imi fac curaj ca poate ma prinde iar norocul si scap de problemele de pana acum, in numar de 4 :lol: Una s-a rezolvat simplu, cea cu desprinsul cauciucului de la aripa spate. Greierasul din portiera dreapta pe moment a disparut si in cazul drumurilor proaste... prefer totusi sa nu apara probleme cum ar fi desprinsul ala de care am intrebat. Cu greierasii asta e, avem drumuri prea bune.

CaTaLinZIF
Enigmatic

27 Aug 2008, 23:42

mda.....se pare ca e vb de alt sunet. oricum sunt curios sa vad ce are.
daca-mi zice ca nik crek il omor pe ala.
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. B-77-ZIF
Cordoba 1.9 TDI 101 CP SV-09-UMU
Ibiza 1.4 75 CP Yellow SV-09-WFT

Sylver
Subiect Autor

29 Aug 2008, 14:07

Am venit acasa dupa masina, cu numerele de Buc. Pe strada am vazut 2 leon-uri parcate, am mers la soferi care erau la masina, i-am intrebat de pocnetul volanului la rotire, cand se semnalizeaza, mi-au zis ca asa face si la ei, ca s-au dus si ei la service. Lor li s-a spus ca e DSR-ul, dar nu prea cred ca are leg, in fine deci daca nu e problema la masina mea, eu sunt ok. I-am mai intrebat de usorul trepidat la ambreiaj, asa e si la ei din cauza cauciucurilor. Acum am inceput sa ma obisnuiesc cu pocnetul de la volan imediat la inceperea rotirii in cazul semnalizarii. Probabil si de la faptul ca stiu ca nu e o problema a masinii mele. Mai mult ideea ca am probleme asa de repede la masina ma obseda.

Am fost si la service, mi-au inlocuit stergatorul de la luneta spate, nu avea sistem de prindere, era doar pus asa, problema din fabrica. Toata chestia a durat 2 minute. La fel si in primul caz cu surubul lipsa de la captuseala de cauciuc a aripii spate. Eu inteleg ca mai apar astfel de evenimente, dar e vina dealerului care nu verifica masina inainte de livrare la client. Era de ajuns sa ridice un pic stergatorul spate si cadea singur. Sau la aripa, se vedea cu ochiul liber, era un lacas intre cauciuc si aripa de vreo 4-5 cm. Deci mai pe scurt vina lor de la livrare. In rest totul ok, mi-a disparut si greierasul fara sa fac absolut nimic. O sa fac si jurnal de indata ce ajung la Buc sa descarc pozele.

Catalin, eu am citit acum ceva timp pe SP la un jurnal de bord la leon si avea cineva acelasi sunet (cel putin pe hartie) si a schimbat amortizorul. Acum vezi si tu ce zic ei (in afara de traditionalul "asa fac toate").

Bamse
Moderator

29 Aug 2008, 14:49

vezi tu cam asta e diferenta intre unii dealeri si noi......de la noi sincer va spun....nu pleca masina aia cu stergatoru sa cada...pt ca se verifica toate functionalitatile masinii...sta vreo 2 ore la pregatiri....plus alte verificari!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

razmih

29 Aug 2008, 15:15

Partea trista e ca cei de la Seat cam fac economie la suruburi. Si mie imi lipseste un surub la o masca ce vine sub bara spate. Sper sa faca economie numai la lucruri minore si nu pe la motor sau ceva important.