Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Sylver
Subiect Autor

Sunet la rotirea volanului

25 Aug 2008, 14:33

Ok, o sa fiu scurt si la obiect. O intrebare pt posesorii de Leon 1P: voi cand mergeti cu masina si rotiti volanul spre stanga sau spre dreapta, in functie de directia de mers pe care doriti sa o urmati, auziti un sunet gen un pocnet usor sub volan? La mine la inceput nu s-a auzit, dar se aude de vreo cateva sute de km. Mecanicul zice ca asa fac toate, ca nu am auzit eu bine, ca trebuie sa fi facut de la inceput.

Masina are vreo 800 km parcursi, deci practic noua. Am fost cu ea la service (se desprinsese protectia din cauciuc de la aripa) iar mecanicul de acolo mi-a zis ca asa fac toate leon-urile, ca volanul are niste inele zimtate, volanul avand 2 curse, cand se depaseste o cursa se aude pocnetul acela. Acum na, eu am avut masini inainte, am condus o gramada de modele si leon-ul e primul cu zgomotul asta. Plus ca nu s-a auzit de la inceput, si uneori pocneste usor la o rotire redusa a volanului. Mentionez ca pe loc nu scoate zgomot, deci teoretic caseta nu ar trebui sa fie de vina. Mentionez ca sunetul nu se aude la fiecare rotire spre stanga sau spre dreapta, ci undeva la vreo 1/2 din rotiri.

Deci as vrea sa stiu, daca binevoiti sa opriti muzica pentru 2-3 minute in mers cu leon-ul vostru si cand luati niste viraje, daca se aude vreun pocnet sau nu. Pt ca daca e o problema la masina mea, in cel mai scurt timp sunt la service iar si ii nenorocesc pe aia. O sa iasa scandal mare ca m-au luat cu "asa fac toate". Daca au insa dreptate, atunci pot sa stea linistiti.

Bamse
Moderator

25 Aug 2008, 14:35

sincer sa fiu n am bagata de seama...poate vii pe la o intalnire si vedem ce putem rezolva....mai ales ca am condus destule leoane la viata mea :D.

si poate o fi vreun zgomot care nu mi-a sarit in vedere!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Sylver
Subiect Autor

25 Aug 2008, 14:41

e un zgomot ca o pocnitura de plastic cand iau stanga sau dreapta. Uneori iau maxim stanga si nu se aude, alteori se aude la o rotire redusa a volanului. Daca la alte masini nu se aude, clar e ceva specific. Am mai citit e undeva de problema asta, insa nu era data o concluzie clara.

O sa vin la intalniri, acum am umblat dupa acte pt inmatricularea pe Buc. Bamse, tu ai posibilitatea sa intrebi la voi la service de sunetul asta? Sunt dispus sa platesc interventia, daca se rezolva. Iar la service-ul celalalt se lasa cu scandal:)

Bamse
Moderator

25 Aug 2008, 15:11

pai decat sa faci scandal in doua service-uri...mai bine in unu singur
glumesc, uite, vii la o intalneala, daca se aude acel zgomot si nu recunosc ca ar mai fi facut si la alte masini....vedem ce facem...da lasa-ma pls sa aud sieu zgomotu ala!

marian_iam
V.I.P.

25 Aug 2008, 15:16

da ma bine..... vrei sa le stii tu pe toate...
nu mai poate omu sa se duca in service fara sa auzi tu pocnetul...
ai grija la volan... sa nu te pocneasca mai tare!!!
& by the way ... la leon 1M nu face nici un zgomot, pocnet, .... are in schimb altele...
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Bamse
Moderator

25 Aug 2008, 15:21

fitze ce ai
!1!!!!

Florin&David
JAF

25 Aug 2008, 15:28

Genesis nu ar trebui sa se auda cum spui tu.
La mine nu face nici un zgomot.
Poate ca se aude ceva mai tare in momentul in care semnalizarea revine la pozitia neutru in rest ...
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

Matrixu

25 Aug 2008, 15:28

Si eu am acelasi pocnet. Eu cred ca e de la legatura semnalizator-volan
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow
http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Florin&David
JAF

25 Aug 2008, 15:29

Si la roirea maxima avolanului in cele doua directii nu se aude nimic pana la sfarsitul cursei.
Am testat asta inainte sa postez. Doar ce am venit de la masina. :lol:
FIAT 500 - 1.4/100 CP, B 38 RUP
SEAT LEON - 1.4/86 CP, CT 50 DAB

Imagine

Matrixu

25 Aug 2008, 15:42

Unele au acel pocnet..altele nu. Nu face mereu.
Leon Mk2 BXE 1.9 tdi 105cp 2007 crono yellow

http://www.youtube.com/watch?v=GcfwBzFdRQ4

Bamse
Moderator

25 Aug 2008, 15:59

sincer si eu cred ca e chestia asta...dar daca d-l mecanic nu a stiut sa iti spuna treaba asta.......vedeti de ce zic eu ca nu e bine ca sa se stea langa mecanic?
pt ca mecanicul...fara nici o ofensa pt cineva...ma refere aici undeva la o destula majoritate nu stiu sa vb cu clientul asa cum vb consilierii...
si le arunca cate o treaba dina sta ca asa fac toate.
sper sa nu imi sariti acuma in cap

Sylver
Subiect Autor

25 Aug 2008, 21:59

Hmm posibil sa fie ceva din fabrica. Cum ai zis si tu Matrixu, nu face mereu. Nu am acum masina la indemana sa verific mai amanuntit, am lasat-o acasa la Slatina pana imi iau numerele de B (deh lectie invatata cu masina cu numere de rodaj non B = cheie trasa pe usi).

L-am pus pe tata sa mearga la masina, a dat maxim de volan si cica nici un zgomot. A scos si masina din parcare si tot nici un zgomot, deci posibil sa aiba legatura cu semnalizarea, insa sunetul il scoate mereu cand incep sa iau de volan, nu la revenirea lui. O sa vad ce si cum, pana la prima intalnire cu voi, sa vad ce diferenta e, nu ma duc la service iar. Altfel imi fac o programare. Mie unul mi se pare suspect sunetul, nu l-am crezut pe mecanic pt ca am fost in destule masini si nici una nu facea asa. Dar na, poate fi si sunet specific (ex. la hyundai cutia de viteze cu acel "clant" la schimbare"), altfel banuiesc ca ar fi bagat-o in service, masina fiind doar la inceput nu isi permit clienti nemultumiti de servicii asa devreme, mai ales ca mecanicul a mers cu mine in masina sa auda zgomotul.

CaTaLinZIF
Enigmatic

25 Aug 2008, 22:40

frate un zgomot asemanator am si eu la al meu. face doar in mers, pe loc am tras de volan de nebun si nimic, si nu face mereu la aceeasi rotatie, deci exclus faza cu treaba aia zimtata(trebuia sa faca mereu la aceeasi cursa de rotire a volanului), nu face intotdeauna, mie imi face mult mai frecvent la virajul spre stanga decat spre dreapta, si imi face doar la viraje mai stranse un pic la viteza mica, dupa ce trec in treapta a trei deja nu mai face nici un zgomot nimik. Am sa trec iar pe la service sa vad ce zic, ca am mai fost o data si au zis ca nu are nimik. Mai fac o incercare. Daca aflu ceva am sa postez o concluzie a mecanicului.
Leon 2.0 TDI Stylance. Magico Black. B-77-ZIF
Cordoba 1.9 TDI 101 CP SV-09-UMU
Ibiza 1.4 75 CP Yellow SV-09-WFT

Sylver
Subiect Autor

27 Aug 2008, 00:19

exact asa face si a mea. La inceput facea mai ales la viraje stanga, acum face la ambele. Din ce am vazut pe forumul vw, mai sunt si altii cu aceleasi sunete. Unii au, unii nu, dupa cum a zis si Matrixu. Eu nu am acum masina aici pt cateva zile, dar verifica o chestie daca poti: vezi daca iti face sunetul asta daca nu semnalizezi. Am inteles ca de la semnalizare, e un sunet normal pt unii, pt altii nu. Daca afli ceva de la service, posteaza aici.

eddy_wtx
LowRider

27 Aug 2008, 01:11

la mine se aude si e sigur de la semnalizare, chiar azi am observat