Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

doryn
Subiect Autor

amenzi

03 Sep 2011, 16:35

pe 30 august 2011 am primit acasa un plic cu un PV de contraventie de la CESTRIN (aia cu rovinieta) pentru ca am circulat cu autovehiculul personal nr. inmatriculare ...............,in data de 19 februarie 2011 ora 06.26 pe DN2A la Giurgeni fara rovinieta valabila,proba facandu-se cu foto nr. ........
faza interesanta este ca de 2 ani de cand am al meu seat cordoba 1.4 / 100 CP fab.2004 ,nu am circulat niciodata pe acolo si nici nu am imprumutat la cineva masina (eu locuiesc in C-ta),ba mai mult ,de cand am cumparat-o nu am plecat niciodata la drum asa de dimineata.
deci,am fost nevoit sa trimit la judecatoria Fetesti contestatia pt. PV de contraventie cu toate actele necesare,si acum astept raspunsul,toate acestea din cauza unor adormiti de la CESTRIN care nu stiu sa citeasca un nr. de inmatriculare.
interesant este si faptul ca mi-au trimis PV dupa 6 luni si ceva.

6fingers

Re: amenzi

03 Sep 2011, 16:41

Asa trimit ei de obicei dupa 6 luni de zile, in rest nu stiu ce sa zic trebuie sa le demonstrezi ca in ziua respectiva nu ai circulat pe acolo ( daca ai cum )

BOGY26
Bogdan

03 Sep 2011, 16:44

6fingers scrie:
Asa trimit ei de obicei dupa 6 luni de zile, in rest nu stiu ce sa zic trebuie sa le demonstrezi ca in ziua respectiva nu ai circulat pe acolo ( daca ai cum )

daca nu a fost pe acolo se va vedea in poza respectiva...este foarte simplu, dar este de umblat ptr. niste prosti platiti tot din banii nostri....asra deranjeaza cel mai mult...

aLeXx
LowRider

03 Sep 2011, 17:33

pai daca nu tu ai umblat pe acolo nu se vde in poza ca e cu TOTU' alta masina ?
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

cristiL

07 Oct 2011, 12:09

cum adica sa demonstreze el ca nu era acolo??? cand statul (prin institutiile sale, oricare ar fi ele) te acuza de X, tot el trebuie sa aduca probe in sustinerea acuzatiei. trebuie contestata proba, adica fotografia. probabil ca e alt numar, alta masina, alta culoare etc. iar aia sint niste putori, "care este" si carora le ia 6 luni sa trimita o hartie.

6fingers scrie:
Seat Cordoba 1,4 85 CP
Luna Grey

Krondet

30 Oct 2011, 10:39

cum adica sa demonstreze el ca nu era acolo??? cand statul (prin institutiile sale, oricare ar fi ele) te acuza de X, tot el trebuie sa aduca probe in sustinerea acuzatiei.
Asta...in teorie. In practica, trebuie sa ceri tu administrarea unei anume probe (si, instanta, uneori, o face din oficiu)

trebuie contestata proba, adica fotografia. probabil ca e alt numar, alta masina, alta culoare etc.
Sens in care va trebui sa faci cel putin un drum, la judecatorie, sa vezi acele poze...ca sa stii cu sa te aperi.
Seat Ibiza 1.4 85 Rojo Emocion
Daca ai vointa, poti sa muti si muntii din loc. Daca ai creier, ii lasi acolo, ca nu te deranjeaza.

TIBI

30 Oct 2011, 14:04

doryn scrie:
interesant este si faptul ca mi-au trimis PV dupa 6 luni si ceva.

Mai in gluma... pana fac rost de hartie,de imprimanta,de plic si de timbru ,nu e normal sa dureze? :tongue sau poate a adus instiintarea pe jos :lol:

Eu ma asteptam sa dureze mai mult
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

lori_muki

06 Ian 2012, 12:28

In mod normal ar fi trebuit sa iti trimita pana in 6 luni de la data intocmirii

untipdan

06 Ian 2012, 14:45

In mod normal...dar am auzit si de cazuri cand omu' a primit si 4 amenzi pana s-a prins ca nu mai are rovigneta. Asa ca mare grija...nu o lasati sa expire. Eu mereu mi-o fac cu aproximativ o saptamana inainte sa-mi expire cea veche ca sa fiu mai sigur.
Toate astea se intampla si din cauza ca nu avem societatea civila si simt civic, ca sa punem presiuni pe autoritati atunci cand se intampla asa ceva. Ar fi simplu...ar trebui adaugat in lege ca amenzile care nu sunt primite in termen de o luna sa se considere nule. S-ar putea trimite cu confirmare de primire...e simplu. Legat de rovigneta, autoritatile nu ar trebui sa emita mai mult de o amenda pe luna. Problem solved!(zic eu)
:hi
Cordoba 1.4 2007 BXW

lori_muki

08 Ian 2012, 23:15

ha ha ce caraghios

luci&dana
VIP

27 Ian 2012, 08:13

am si eu un prieten care a primit o amenda pentru viteza mai mare in localitate, desi el se afla pe la 6000 de km distanta de Romania. Iar ca sa foloseasca altcineva masina, nu prea avea cum ca era vreo 80% dezmembrata :tongue
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4