Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

piticot20
Subiect Autor

Trepideaza volanul cand franez la viteza mare

31 Aug 2011, 10:09

Buna,

Vin cu o problema si cu speranta ca o sa primesc sfaturi bune.

Am fost la service pentru o revizie mai completa, printre care am schimbat si placutele de frana si discurile. Dupa aproximativ 10 mii de km toate erau varza, mai ales placutele pe fata care aveau si material sarit din ele (le-am vazut). Le-am schimbat la un alt service si mi-au zis baietii ca cele pe care le aveam erau ceva noname.
Acum am 2000 de km cu cele noi si din nou probleme la masina. Inainte simteam ca merg cu masina infranata, acum, dupa ce le-am schimbat, pe partea stanga cand merg prin oras, pana la vreo 80km/h am un greier pe partea stanga fata la roata. Daca virez stanga face si mai tare, daca virez dreapta nu se mai aude nimic. La viteza, dupa 90km/h nu se mai aude greierul, in schimb, cand franez normal, trepideaza volanul foarte tare si simt si in pedala. Am fost din nou la service cu ea, a dat jos tot si mi-au zis ca nu-si pot da seama exact despre ce poate fi vb pt ca nu se vede nici o problema. Ei cred ca ar putea fi ovalizat discul si din cauza asta sa faca si sa schimb din nou pe stanga fata dicul. Am inteles ca ar fi o problema generala cu discurile astea, se pot ovaliza si a doua zi dupa montaj. Asa e? Oare sa fie asta problema? La ITP mi-au zis ca stanga fata franeaza mai putin decat celelalte.
Tin sa mentionez ca anul asta am schimbat foarte multe la ea, au picat c-am toate: ambreaj cu tot cu "volanta" (parca ii zice), caseta de directie, capete de bara, bucsi.

Astept pareri!!!
(Scuze pt povestea de mai sus da na, sunt fata si nu stiu sa scriu in termeni scurti ca voi:))) )
SEAT Cordoba 1.4 100 CP STYLANCE 2007

iulian06

Re: Trepideaza volanul cand franez la viteza mare

31 Aug 2011, 10:15

1. Nu s-a curatat suprafta de asezare a discului pe fuzeta!
2. S-au ovalizat discurile!
Ofer servicii de diagnoza auto specializata,execut lucrari de mecanica pentru toate marcile din grupul VAG (VW/Skoda/Audi/Seat)