Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

alex_cordoba
Subiect Autor

Zgomot la virare dreapta

25 Aug 2011, 00:01

De ceva timp am o problema, cand masine depaseste viteza de 80 km/h, daca virez dreapta cat de putin se aude un zgomot gros continuu si parca simt si usoare vibratii. Cand indrept volanu zgomotul dispare, daca virez stanga nu se aude nimic. Deci zgomotul apare numai in momentul cand volanul este inclinat spre dreapta. Zgomotul seamana cu cel al unui rulment uzat insa am fost la mecanic si a spus ca a invartit de roata si el a presupus ca rulmentii sunt ok si ca zgomotul se aude din cutia de viteze asa ca sfatul lui a fost sa schimb cutia. Ceea ce nu am facut pentru ca mi se pare cam ciudat sa fie cutia atata timp cat zgomotul se aude numai cand virez dreapta. Sa merg totusi si sa schimb rulmentii chiar daca mecanicul ala a zis ca nu e asta sau ar putea fii si alte cauze...planetara ceva?
Aaaa si zgomotul nu este prea mare...ceilalti pasageri nu il observa decat daca mentionez eu!

panteraroz

Re: Zgomot la virare dreapta

28 Aug 2011, 08:46

Eu am avut un zgomot asemanator pe Fabia, tot pe dreapta (intotdeauna e mai traumatizata decat stanga...urcat borduri, gropi) dar aparea si la viteze mai mici si mi s-a spus ca este vorba despre o bieleta. Nu stiu daca asta a fost, dar a disparut definitiv dupa ce am schimbat bucse+bielete+amortizoare pe fata (era dupa iarna crunta de acum 2 ani si craterele pe care le-a lasat in urma).
O amica a avut si dansa un zgomot pe dreapta, mai puternic in viraje dar permanent prezent, iar in cazul ei a fost vorba despre un rulment si s-a finalizat cu inlocuirea puntii fata (Peugeot, cica nu se poate inlocui doar rulmentul...cica asa i s-a spus).

Din moment ce se aude la viraje probabil ca zgomotul este facut si la tine de un element de directie...
Mai intreaba si tu alt mecanic/la reprezentanta ca o cutie de viteze costa! (un alt amic a schimbat cutia la un Polo din 2001, dar avea un huruit permanent intr-o treapta).
Seat Leon 1.9 TDI TCM Turbo
Ex-Seat Cordoba 1.9 TDI

DuraCristi

28 Aug 2011, 12:46

am exact aceeasi problema cand trec peste 70-80 km/h se aude huruitul acela si daca inclin foarte putin volanul spre dreapta iar in stanga nu e nimic. mai posteaza si tu aici ce ai rezolvat. Mie mia zis un mecanic ca e un rulment insa nu lam schimbat inca...
Mie nu imi prea vine sa cred ca e cutia... insa orice e posibil. Masina mea e Ibiza 2001 sdi
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

alex_cordoba
Subiect Autor

28 Aug 2011, 18:48

Saptamana ce urmeaza cu prima ocazie cand am timp o sa merg si o sa schimb rulmentii. Eu la asta ma gandesc, ori rulmenti ori planetara. Asa ca o sa le iau in ordine. Am mai facut niste experimente si am observat ca sunetul este constant, nu conteaza treapta de viteza in care sunt sau daca o pun pe liber...nici o diferenta. Asta ma face sa cred ca nu cutia e vinovata pentru zgomotul ala. Dupa ce schimb rulmentii am sa va spun daca s-a rezolvat ceva!

alex_cordoba
Subiect Autor

20 Sep 2011, 22:51

Am fost la mecanic si dupa ce s-a jucat cu ea vreo juma de ora mi-a spus ca e rulmentul pe fata dreapta de vina. Prima data a ridicat-o si a invartit, a bâţâit, si a tras de toate rotile zicand ca trebuie sa fie unul din rulmenti insa nu observa nimic suspect. Apoi ne-am urcat amandoi la volan si am condus un pic intre timp ce el se muta pe toate locurile din masina si deschidea fiecare usa ca sa vada de unde vine sunetul. Pana la urma mi-a spus ca rulmentul fata dreapta e de vina insa uzura este destul de slaba asa ca zgomotul se aude numai cand se exercita presiune pe acel rulment.
Inca nu am schimbat rulmentul pentru ca tre sa fac rost de niste bani. Costa 120 euro piesa pentru ca e rulment dublu cu 2 randuri de bile plus 2 ore mana de lucru. Total 180 de euro