Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 20

andrei_xp
Subiect Autor

Re: Skoda Octavia FSI

24 Iul 2012, 02:33

Cel mai probabil, toate piesele ce tin de exterior (bara fata, bara spate, eleron, proiectoare) vor fi montate la reprezentanta Skoda dupa ce ajung in Bacau, in Septembrie. Ma gandesc foarte serios la varianta asta pentru ca odata vopsite piesele, exista un risc destul de mare sa fie zgariate la transport, si parca n-as vrea sa mai dau banii inca odata pe vopsit. Iar un alt motiv ar fi faptul ca la Bacau la dealer mai am ceva cunostinte si am incredere in ei ca vor face treaba buna. Tot atunci vor fi vopsite si bandourile de la portiere + manerele.

@Mylux: Asta e abia inceputul... Eu mi-am propus mult mai multe chestii, cum ar fi: interior complet RS, navigatie color, incalzire in scaune, volan + airbag de RS, arcuri/suspensie reglabila, grile de la Milotec pentru capota + bara, eleron luneta tot de la Milotec, si bineinteles mult doritele jante OZ ULTRALEGGERA pe 17, urmand ca cele OEM sa ramana pentru iarna. Dar dupa cum am mai zis...mai e mult pana departe. In plus, in Decembrie-Ianuarie va trebui sa inscriu masina, ceea ce iar o sa insemne o gaura de 600euro in buget.

Oricum, va voi tine la curent cu tot ce misca! :hi
Ex: Seat Leon 1.4 S

andrei_xp
Subiect Autor

27 Iul 2012, 01:10

Astazi, datorita faptului ca am fost insistent si descurcaret, am reusit sa-mi gasesc si sa-mi rezerv si bara spate de Octavia RS. Ultima piesa MARE, necesara intregirii kitului exterior. Maine dupa ce termin la serviciu ma duc sa o iau. Am reusit s-o iau si pe asta destul de ieftin, deci sunt super bucuros! :yah Bara o voi trimite acasa pe la mijlocul lui August, urmand sa intre la vopsit cat de repede posibil, iar montajul il voi face in Septembrie, la Centrul Auto Skoda Bacau. Deja am vorbit cu ei si au zis ca ma costa cam 350RON pentru toata treaba. E ok zic eu, dat fiind volumul de lucru + complexitatea treburilor.
Acum ca bara e ca si luata, trebuie sa mai cumpar si senzorii de parcare, bara avand gaurile deja date. Am zis ca mai bine sa-i am decat sa le simt lipsa mai tarziu. Iar pentru 15lire cat costa, merita deranjul.
Iar acum o poza cu bara. Mai multe poze cu ea maine dupa ce-o ridic! :hi
Imagine

Mylux

27 Iul 2012, 12:56

Bravo boss,vad ca te misti repede,nu pierzi vremea. :thumbright:
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

andrei_xp
Subiect Autor

28 Iul 2012, 00:45

@Mylux: Multumesc boss! Tre' sa facem sa fie bine, ca sa nu fie rau! :lol:

Si cateva poze de azi cu bara cea noua. Am luat-o si pe asta super ieftineala! :lol:
Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

ciprian83
Zorro

28 Iul 2012, 07:26

Ce bine o sa dea bara cea noua pe masina.
Alta schimbare radicala.
Felicitari.
Audi A4 B7 2008. 1,9TDI
Ex-seat toledo 1,6 16V 2004

dany19940
Moderator

28 Iul 2012, 07:37

Daca omu' se pricepe la radicali...liberi...asta e!!!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

andrei_xp
Subiect Autor

31 Iul 2012, 03:10

@ciprian83: Multumesc pentru urari! Si eu abia astept s-o vad vopsita si montata.
@dany19940: Da,da, cel mai priceput sunt atunci cand vine vorba de radicali :))

Momentan am o mica problema,si anume nu gasesc senzori de parcare suficient de mari incat sa umple gaura de la senzorii din fabrica. Gaurile de pe bara sunt de ~26mm, iar senzorii de pe net sunt la cam ~21mm. Are cineva o idee?
Si inca o poza cu masina bagata in garajul de la noua locuinta :D
Imagine

HUNTER
HUNTER

31 Iul 2012, 06:37

uite,colegul nostru are de vanzare,dar nu am gasit marimea lor.pune-i tu o intrebare.
viewtopic.php?f=93&t=12487&hilit=buzzer

dany19940
Moderator

31 Iul 2012, 08:17

Poti face pe strung niste inele adaptoare, din relon negru. Ma rog, se pricepe tatal tau la materiale cred.

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

Mylux

31 Iul 2012, 12:15

Cam stramta intrarea......in garaj :yh
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

HUNTER
HUNTER

31 Iul 2012, 13:02

pai d-aia zicea de senzori de parcare :tongue ......si grija mare la oglinzi
glumesc,desigur,oricum,senzorii de parcare sunt buni,ma tenteaza si pe mine,ca daca-mi face incepatoarea de nevasta-mea vreo bucurie la leon......ii cumpar scuter :yh

andrei_xp
Subiect Autor

01 Aug 2012, 02:27

@danny19940: Abia azi am terminat de mutat toate lucrurile. O sa vorbesc cu tata imediat cum il prind online. Am gasit niste senzori OEM de pe un AUDI A4 la Bacau, dar omul vine Duminica iar in Bacau, cand tata trebuie sa plece in delegatie in afara tarii. Au vorbit la telefon si acum ramane sa vedem ce si cum va fi. Daca nu, atunci o sa fac un fel de rama adaptoare si cu asta basta. In cazul in care nu ma descurc eu, crezi ca le poti face tu zilele viitoare cand ajungi in RO? Le platesc, cu tot cu transport. Nu e problema.

@Mylux: Sa stii ca e greu cu intratu'...da' sa vezi la iesire cum e :lol:

@the_hunter: Am grija si la oglinzi. Nu e problema. Deja am inceput sa ma obisnuiesc cu spatiul destul de mic.

In seara asta era si colegul meu de apartament acasa, asa ca am zis sa fac si o poza cu ambele masini.

Imagine

dany19940
Moderator

01 Aug 2012, 20:56

Daca as avea strung acasa, ti-as face. Dar cum nu am...

andrei_xp
Subiect Autor

11 Aug 2012, 22:29

Daca tot s-a intors tata inapoi acasa, a zis sa aduca si o veste buna cu el.
Azi a fost la Skoda Bacau si mi-au ajuns si urmatoarele piese:
- rame proiectoare fata
- suporturi prindere proiectoare
- ghidaje bara spate
- capacelul de la carligul de remorcare spate

Mai erau si ochii de pisica pentru bara spate, dar mai dureaza ceva pana ajung. Acum, saptamana viitoare ajunge si bara spate in Romania, iar piesele vor intra toate la vopsit. Deja incep sa numar zilele ramase pana la punerea pachetului RS pe masina :drunken:
Imagine

Imagine

Imagine

Mylux

12 Aug 2012, 09:06

Hai sus,tot mai sus :lol: cu ele boss,va iesi o nebunieeeee..... :D
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

• 1