Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

soundwave
Subiect Autor

Probleme cu becuriile de pozitie

21 Aug 2011, 12:21

Salut,
de curand am observat ca becurile de pe portbagaj (cele rosii de pozitie) nu mai functioneaza, cei de la seat mi-au spus ca e de vina firul ce merge de la masina in portbagaj (acel cablu negru cand deschizi portbagajul il observi), interesant este ca mansalierul si becul spate de ceata functioneaza. Mai nou vad ca nici becul (spate dreapta) nu functioneaza pozitia, se aprinde doar cand apas pedala de frana.
si chiar astazi observ ca pozitia (fata dreapta) nu mai functioneaza....
Mentioneaza ca toate becurile despre care am vorbit nu sunt arse! ! !

Am verificat sa vad daca e vreo siguranta de vina, dar nu e nici una arsa....
Vreun sfat daca vi s-a mai intamplat si voua daca as putea sa gasesc o rezolvare mai ieftina, inainte sa merg la electrician.

Mersi anticipat.
Seat Cordoba 6L 1.4 MPI 85HP Grey (2007)

viewtopic.php?f=68&t=11593

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Probleme cu becuriile de pozitie

21 Aug 2011, 15:12

Acel cablu de legatura intre portbagaj si caroserie se gaseste la dealer si costa 100ron ori ceva pe acolo.
Poti taia mansomul de cauciuc si sa lipesti firele care sunt rupte.
Pentru pozitia fata ai verificat becul in alt soclu si sa aprins?
De multe ori arata intreg filamentul dar nu este.
Poate fi totusi o siguranta arsa avand in vedere ca ambele pozitii de pe dreapta nu se aprind. verifica sigurantele dar nu ochiometric ci cu un instrument de masura.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

soundwave
Subiect Autor

21 Aug 2011, 20:07

devina nu sunt sigurantele deoarece pozitia stanga se aprinde si sigurantele (in manuale zice ca ar trebui sa fie topite "arse" ) le-as masura si cu instrumente numai nu am...
am pus alt bec la pozitia dreapta fata unul folosit dar incerc maine cu unul nou.

Mersi mult de ajutor ;)

soundwave
Subiect Autor

08 Sep 2011, 09:25

soundwave scrie:
devina nu sunt sigurantele deoarece pozitia stanga se aprinde si sigurantele (in manuale zice ca ar trebui sa fie topite "arse" ) le-as masura si cu instrumente numai nu am...
am pus alt bec la pozitia dreapta fata unul folosit dar incerc maine cu unul nou.

Mersi mult de ajutor ;)

Update: ai avut dreptate cu sigurantele de la becurile de pe partea dreapta (mersi din nou :) ) cu alea m-am descurcat, dar la portbagaj am dus-o la un service si mi-au zis ca trebuie facuta programare pentru o zi intreaga deoarece contactule e pierdut undeva pe drum (de la motor la portbagaj si nu la manson :-?? )....
si chiar ieri am aflat o veste neplacuta... circul de ceva timp cu portbagajul deschis :shock: ....
adica nu se mai inchide de la inchiderea centralizata; nu se inchide nici din "telecomanda" (care e defapt cheia), si nici cand bag cheia in usa si rotesc spre dreapta. Se inchide doar cand bag cheia in portbagaj (in locasul de sub emblema seat de pe portbagaj) si rotesc spre dreapta in pozitie orizontala....

Are cineva vreo idee ce ar putea cauza chestia asta? (PS: de pe portbagaj tot ce mai functioneaza sunt becul de ceata si cel de mansalier)
:?

BALTAZAR2003
Moderator

08 Sep 2011, 10:35

Ai desfacut inchizatoarea sa verifici starea lamelei care culiseaza pe contacte?, am vazut ca se defecteaza frecvent din cauza umiditatii.
Si eu am avut cateva bube asta iarna dar sa rezolvat de la sine.
:hi
Imagine

deyuuu
ARDELEANU

08 Sep 2011, 11:36

am avut si eu problema cu portbagajul ... nu mi se inchidea .. si am desfacut mocheta , pana ce am dat de motoras. si am constatat ca era cazuta tija care il inchide ... :P

soundwave
Subiect Autor

09 Sep 2011, 18:57

voi incerca :) mersi de sugestii :)

moonhack

24 Sep 2011, 09:47

Salutare,

Pentru lumini verifica cablajul care intra in capota de la portbagaj, se rup pur si simplu de la deschideri/ inchideri ale portbagajului.
Pentru inchiderea portbagajului e posibil sa fie aceeasi problema cu firele (motorasul se alimenteaza tot pe acolo) sau s-ar putea sa fi iesit conectorul care face legatura cu capota (da jos capacul interior de plastic pt a verifica - este prins doar in niste cleme).

Eu am avut aceleasi simptome si asa am rezolvat, am izolat cablurile intrerupte si am bagat conectorul la loc care se smulsese in momentul in care cei de la service au tras de cabluri in interior sa le verifice.

soundwave
Subiect Autor

29 Sep 2011, 13:52

pai sa vedeti am avut o singura tentativa de a desface capacul de pe portbagaj... dar Fail... am set de imbusuri si unul singur s-a potrivit dar mergea in gol incercam sa desfac, iesea afara... (era partea cu capatul mai rotunjit, partea cu capatul drept nici nu a intrat :| ) n-am fortat deoarece nu vreau sa risc sa stric ceva....

cateva pics aicea :| http://imageshack.us/g/24/dsc00450eh.jpg/

alex_cordoba

30 Sep 2011, 21:01

Se numeste Torx are dreptate "gamer555" modelul T30 ala iti trebuie, nu mai incerca cu altceva ca sunt destul de fragile si daca se rotunjeste...ai probleme!

soundwave
Subiect Autor

01 Noi 2011, 21:27

Cu ajutorul unui prieten am reusit sa dau jos capacul de pe portbagaj, am taiat mansonul si observ cu mirare ca de la primul pana la ultimul firicel is rupte :O deci foarte tare, nu ma asteptam la asa ceva (chiar toate sa fie rupte :)) ) , oricum am lipit firele la loc am pus alt manson, am izolat totul si sper ca de data asta sa nu imi mai faca probleme . :) (ce bine ca nu am mers la service autorizat ca ma luau aia de bani de numa)

Mersi mult pentru ajutor, sfaturi si Drum Bun la iarna :hi

BALTAZAR2003
Moderator

01 Noi 2011, 21:45

Pai mai mult decat manopera de inlocuire si pretul piesei nu plateai, cablul este in doua variante, cu inchidere centralizata si fara si nu este mai mult de 150ron.
Partea proasta ca firele din care este facut cablajul au o izolatie extrem de proasta, la mine dupa 3 ani se sparge izolatia.
Ca si comparatie, am la oltcit care este din 1986 acelasi sistem pentru hayon, dar firele au izolatia inca flexibila, chiar si la temperaturi scazute si ce este mai important, Nu s-a intrerupt nimic.
Firele au litele intretesute cea ce le confera o rezistenta spotita la indoiri.
La aro 10 spartan am avut aceiasi problema cu sarmele de la hayon...
Sa fie o cincidenta, ori or fi produse in romania cablajele de hayon?
:yh :yh :yh
Imagine