Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BALTAZAR2003
Moderator

Re: resoftare 1.4tsi. pro si contra.

03 Ian 2012, 21:00

Este perfect logic ce ai scris mai sus.
Multumesc pentru informare, dar ne vom opri aici.
Cele mai bune pareri se pot afla citind topicele firmelor de soft prezente aici.
Acolo toti cei care au intrat in contact cu respectivele firme au postat si bune si rele.

:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

lau_03

04 Ian 2012, 08:55

geo69 scrie:
Sunt firme de tunning care pentru 1,4 tsi inca nu au soft, se intelege oare care ar fi rostul cercetarilor? Se stie cumva la nivelul cititorilor si scriitorilor acestui forum ca inainte de softare se fac niste masuratori in mers, in sarcina la turatii de 7000 de rot\min in treapta a 4-a? Urmand ca dupa incarcarea noului soft sa se repete operatiunea cu inregistrarea parametrilor noi obtinuti?
Si chiar daca se repeta unele discutii, repetitia este mama invataturii! Din 2008, an care l-am ales total intamplator, pana in prezent s-au schimbat foarte multe inclusiv compozitia chimica a carburantilor, exista soft separat pentru benzina de 95 fata de benzina de 98. Comentarii?

Geo...unde ai fost pana acum??? De unde ai obtinut informatiile acestea...strict secrete??? Ai revolutionat industria auto! :yh :yh :yh
Daca Rabane nu mai face soft pt 1.4 tsi sau te miri care prin spatele blocului nu face, sa sti ca marii tuneri TOTI FAC SOFT PENTRU ORICE 1.4 TSI!!! Apropo...chiar e safe!!!!!!
Vorba lu' Baltazar, hai sa ne oprim cu prostiile de scoala generala!
leon 1.4 TSI
---
Imagine - http://clubseat.eu/viewtopic.php?f=98&t=17841
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

geo69

04 Ian 2012, 18:22

Eu am soft Revo pe masina, Leon 1,4 tsi, an 2010, dar vad ca ca discutam banalitati, imi cer scuze, poate un moderator sterge toate posturile si gasim un nou inceput, fara sa ne raportam la ce s-a discutat si ce scriu altii pe alte forumuri!

lau_03

04 Ian 2012, 18:33

Si eu tot 1.4 TSI am si tot revo de un an si ceva, dar macar daca tot ai experienta softului, de ce nu-i raspunzi frumos baiatului ca doar pentru asta a deschis acest topic??!! Vrea sa isi faca soft si nu e hotarat. Atata tot... Nu am urlat! :mrgreen:
leon 1.4 TSI
---
Cosmetica Auto - detailing profesional interior/exterior/motor - polish auto - reparatii parbrize - reconditionari faruri - inscriptionari oglinzi

geo69

04 Ian 2012, 18:49

Subiectul supus dezbaterii este pro sau contra resoftarii. Eu personal sunt pro! Am si motive. Ne limitam la un simplu raspuns? Nu cred ca e suficient si benefic ! O.K.

Cosmin
Admin

04 Ian 2012, 21:36

Ca si in alte discutii, cand e vorba de pareri pro sau contra lucrurile sunt foarte clare..La fel si aici.

Cei care au soft pe masina o sa recomande intodeauna (in 90 % din cazuri recomanda chiar brandul ales de ei) iar cei care nu au soft fie nu au motorizari care sa se preteze la asa ceva, fie sunt din categoria celor speriati carora li se pare ca la fiecare accelerare motorul scoate sunete asemanatoare cu cele ale unui purice sugrumat de elasticul unor chiloti de dama (scuzati exprimarea vulgara)..

Parerea mea e ca alegerea de a resofta motorul nu se poate lua doar dupa sfaturile de pe diverse forumuri..Trebuie incercat.. Ca la piata, cand cumperi pepene..Nu e sufiecient sa vezi daca paraie..Trebuie sa-i faci si-o gaura si sa-ti bagi botu-n ea si sa vezi daca e dulce..

Eu personal asa as face.. as cere un demo (parca sunt destul de multi ce au posibilitatea sa iti scrie un soft demo, cu valabilitate limitata). Iti impingi caruta pana in ograda tunerului si pleci cu ea trasa de vreo cativa caluti ce consuma fluide cu cifra octanica mare..Daca iti place ok, scoti banu', daca nu, ramai la martoagele din batatura ta. Si (aproape) toata lumea e fericita..
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

alecsutzyu
Subiect Autor

07 Ian 2012, 11:49

Foarte bine punctat Cosmin. Din cate am citit pe forum s-a discutat vag de resoftarea motorului 1.4tsi. De aceea am deschis un topic de discutii NUMAI pentru acest motor,restul motoarelor fiind pe piata de ceva ani si se resofteaza "la greu" la ele. Vreau sa aflu parerile celor care au acest motor resoftat, sa afle si ceilalti care vor cumpara masina dotata cu acest motor si vor dori o resoftare. NU doresc sa primesc notificari crezand ca s-a mai postat ceva interesant si sa gasesc oameni care se ataca intre ei(no offence) :!:
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine

lau_03

07 Ian 2012, 16:17

@ alecsutzyu: Mai mult decat "am 1.4 TSI cu soft revo de 13 luni si 20.000 km in care am fost foarte multumit, nu am intampinat niciun fel de probleme si sunt foarte multumit si in continuare" nu am ce sa mai zic. Am punctat exact esentialul...este safe! Si crede-ma ca pe langa grija suplimentara care trebe sa o ai pentru un motor cu soft, i-am si uscat plamanii cand a trebuit. Am fost cu ea la drag unde am dat 23 de run-uri consecutive, unde am zis ca o ucid si a rezistat eroic, am ucis-o si pe strada de am scos consum extern de 10, am ucis-o si pe oras cu consum 16.5, am mers si frumos cu ea si s-a comportat exemplar. Pot sa spun ca soft stage 1 la 1.4 TSI este la fel de sigur si fiabil ca si stage 1 la 2.0 TSI.
:cheers
leon 1.4 TSI
---

alecsutzyu
Subiect Autor

13 Noi 2012, 22:18

Fara sa va suparati,dar aici este un topic pentru 1.4tsi resoftare pro si contra, nu pt aspirate sau pentru diesel...
Seat Leon Reference 1.4TSI Candy White 18" Cupra Black Edition wheels + BFGoodrich
=> viewtopic.php?f=5&t=5607

Imagine