Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

donygrec
Subiect Autor

Probleme consum ulei

14 Aug 2011, 21:14

Salut,
Sunt nou pe forum si as vrea sa ma ajutati si pe mine cu niste pareri.
Am un Seat Cordoba 1,4 benzina, 101cp din 2005, tip motor BBZ care imi cam consuma ulei.
Masina are 77 mii km, e luata de noua, am facut toate reviziile la reprezentanta la timp. Problema a inceput sa apara cu consumul de ulei de la revizia de 45 mii km. Acum de la ultima revizie la 7 mii km parcursi am completat cu 2 litri. Am folosit ulei Mobil 1 5w40 iar la ultima revizie Repsol 5w40. Cei de la reprezentanta au spus ca motorul nu are probleme si ca e normal ca aceste motoare sa consume ulei. Nu e cam mult? Ce pareri aveti?

Multumesc.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Probleme consum ulei

14 Aug 2011, 22:37

Salut,
2 litri este mult, nu are cum sa consume atat ulei.
Mai degraba-l pierde pe undeva.
Daca consuma atat ulei aveai deja pom de craciun in bord, si catalizatorul infuncat cu calamina.
Eu zic sa mergi cu masina la o rampa si sa te uiti bine pe dedesupt, sa nu fie fisurata baia, ori filtrul de ulei prost strans, ori de ce nu chiar busonul de ulei, care trebuie schimbat la fiecare golire.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

donygrec
Subiect Autor

16 Aug 2011, 16:23

Salut BALTAZAR2003,
Multumesc pentru raspunsul prompt, dar problema nu cred ca este asta deoarece m-am uitat peste tot si este uscat, chiar si in scut. Unde parchez masina nu se vad scurgeri de ulei. Problema este in alta parte, probabil il arde si din cauza asta am schimbat si sonda lamda( banuiesc ca din cauza asta). Ma mai gandesc ca e din cauza uleiului (5w40) care este prea subtire pe timpul verii cand la temperaturi mai mari se arde. Precizez ca pe timp rece toamna-iarna nu consuma ulei.
Astept alte pareri poate a mai avut cineva problema asta.

Multumesc

BALTAZAR2003
Moderator

16 Aug 2011, 21:07

nu are cum sa arda atat ulei...adica are cum dar in cazul asta probabil ai simeringurile de la supape varza, segmentii asemenea si cine mai stie ce piese uzate rau.
Daca mergi la consumul asta de ulei trebuie sa te pregatesti de o noua sonda si eventual sa schimbi catalizatorul.
Mergi la un service si masoara compresia sa vezi cum stai, vezi cum arata bujiile si in functie de ce vei gasi probabil va trebui sa te pregatesti de un RK la motor.
Vezi sa nu piarda ulei pe la simeringul arborelui cotit in partea de la volanta, este mai breu vizibila portiunea de acolo.
Nu are legatura vascozitatea uleiului cu faptul ca se consuma.
Poti sa pui si 0w si 20w daca se incadreaza in normele vw din carte pentru motorul tau.
:cheers
Imagine

donygrec
Subiect Autor

17 Aug 2011, 20:32

Multumesc pentru raspuns.
Totusi cum se eplica ca pe timp rece nu consuma deloc ulei.

BALTAZAR2003
Moderator

17 Aug 2011, 20:45

piesele sunt mai contractate, jocurile mai mici...
Imagine