Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Lorenzo
Subiect Autor

Maşina ireparabilă

07 Aug 2011, 18:02

Bună.

Am un Seat Ibiza pe benzină an fabricaţie 2002. Imediat după ce am cumpărat maşina am pus-o pe tester care a indicat misfire la cilidrul 2 şi 4.
Am urmat sfatul mecanicului şi am schimbat bijiile şi totul a fost ok., pînă acum 2 săptămîni cînd motorul a început să trepideze şi a pierdut din tracţiune, pur şi simplu motorul nu mi trăgea.
Am dus-o la serviceul local al Toyotei, din păcate nu este service Seat ţn Tg-Mure, şi după o altă analiză cu testerul acelaş misfire a apărut dar la toate cilidrele.
Mecanicul a spus că trebuie schimbat un senzor central pe volantă, lucru care l-au şi făcut, dar motorul nu şi-a revenit, trepida în continuare, însă tracţiunea a revenit, dar trage ca o babă de 80 de ani.
Mecanicul a spus că după schimbarea senzorului au pus maşina de încă 4 ori pe tester, da de fiecare dată indica o altă eroare, lucru care la făcut să spună că maşina este ireparabilă, cel puţin fără costuri exorbitante, pentru că după părerea lui sa defectat computerul.

Am dus maşina acasă, şi după o analiză amănunţită la motor am observat un lucru cel puţin ciudat, motorul pus în funţiune a început să trepideze enorm parcă mureacînd am scos buşonul de ulei, şi am observat că pe acolo trăgea motorul aer.
Cînd am pus buşonul la loc motorul şi-a revenit dar trepidaţiile nu au dispărut în totalitate.

Dacă cineva poate să mă ajute, vă rog să scrieţi nişte păreri, îm este greu să cred că maşina mea chiar este ireparabilă, şi trebuie să scap de ea în orice fel.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Maşina ireparabilă

07 Aug 2011, 18:41

Daca se modifica mersul masinii cande scoti busonul de ulei, va trebui swa schimbi ori sa cureti separatorul de gaze arse, cel care intoarce gazele de ulei din carter in admisia de aer.
Eventual schimba filtrul de aer si curata clapeta de acceleratie.
Este posibil sa ai nevoie si de bujii si bobine noi, partea de ecu se defecteaza mai greu.
De ce nu mergi pana in brasov la dip? ai si reducere la ei si in mod sigur te rezolva rezonabil, ori macar la un service din urbea ta dar care sa fie din gama vag, ca de la toyota pana la vw este diferenta ca de la filipuineza la nemtoaica blonda cu ochii albastri.
:D
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Lorenzo
Subiect Autor

07 Aug 2011, 18:59

mersi pentru sfaturi, o să-ţi urmez instrucţiunile.
Dacă problema persistă în continuare o să duc maşina la Şighisoara, acolo este un Service Seat, poate ei o să mă ajute.
Însă am auzit că este enorm de scump, numai ca să bagi maşina în curte te costă 200 lei.

BALTAZAR2003
Moderator

07 Aug 2011, 19:27

Salut,
Cel mai bine cere sfatul unui taximetrist care conduce un vw, sigur stie pe cinevaq care se pricepe sa foloseasca un tester si sa interpreteze corect simptomele.
Daca nu, cred ca brasovul este cel mai aproape, poate ma insel, mai asteapta poate mai citeste postul tau si altcineva din zona.
Ca idee o diagnosticare nu costa mai mult de 90ron in bucuresti la PBV2 banuiesc ca nici in alte parti nu costa mai mult.
Imagine

ll_her

07 Aug 2011, 20:54

Salut,
La Sighisoara nu mai este service Seat, dar baietii de acolo sigur se mai pricep la masini din gama.
Daca nu doresti sa mergi la Sighisoara poti incerca la Brasov, baietii de la DIP sigur te vor ajuta.
VR 46

SEAT Altea 1.4 TSI 125 CP Stylance - Mar Blue
Imagine
&
SEAT Leon 1.6 TDI CR 105 CP Copa Edition - Estrella Silver
&
Ex - SEAT Ibiza 1.4 TDI 70CP Fresc - Crono Yellow

Puf

08 Aug 2011, 23:40

incearca sa ajungi la dip motors brasov,o sa fi multumit

deyuuu
ARDELEANU

09 Aug 2011, 11:05

incearca prima data la AUTO TOP ... service vw ... la iesirea din tg ms (corunca) imediat pe stanga cum mergi spre sighisoara ...

daca nici acolo nu rezolvi nimic , da o fuga pana la Brasov ... sau Cluj ...

dar ... poti circula cu masina ? :drive

Lorenzo
Subiect Autor

09 Aug 2011, 19:19

Salut.

Maşina merge, dar motorul trepidează destul de puternic, sincer nu aş risca un drum pînă la Braşov.
Cît despre WV tărgu mureş am fost acolo, este enorm de scump!
Pőcat cő nu mai este Service la Sighiéoara :(

deyuuu
ARDELEANU

09 Aug 2011, 20:31

VW e cel mai indicat ... incearca cluju .. e doar 100 km ...

dar banuiesc ca orice service care are tester si se respecta iti poate da un verdict.

ce motor ai pe ea ?

Lorenzo
Subiect Autor

16 Aug 2011, 15:56

Nu o să mă credeţi băieţi....... care a fost buba....
Marele meşter care mi-a schimbat cureaua de distribuţie, nu numai că la pus invers :( dar nu a lucrat cu dispozitiv special pt. aducerea la punctul mort ci la însemnat cu vopsea.
Probabil că deja era sărită cu un dinte cureaua, din cauza asta indica misfire încă din prima analiză cu testerul, în plus acet meşter atotştiutor a pus şi invers cureaua.
După o analiză amînunţită cu vag. comul, băieţii de la service şi-au dat seama care era problema adevărată, mi-au scimbat cureua de această dată în mod profesionist şi vezi doamne au dispărut erorile, iar motorul nu mai trepidează deloc, şi merge strună.

Oricum mersi pt. sfaturi.

BALTAZAR2003
Moderator

16 Aug 2011, 21:13

Banuiesc ca ai factura pe manopera, de ce nu te duci sa le ceri banii pentru ce ai platit in unitatea service care a remediat defectul?
Nu de alta dar incompetenta se plateste.
Imagine

deyuuu
ARDELEANU

17 Aug 2011, 17:49

la ce service ai fost ? sa stim sa nu recomandam

si spune si serviceu care ti`aa descoperit problema:P

si te asteptam la intalniri