Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DuraCristi
Subiect Autor

Patzanie....:(

05 Aug 2011, 20:26

Buna seara. Sa va pocestesc ce am patit azi si daca puteti datimi niste sfaturi de rezolvare a problemelor.

De cateva saptamani dupa ce depasesc 80 la ora daca virezi cat de putin dreapta se aude un vajait puternic de tot. De cateva zile daca stai in dreapta se si simte putin o vibratie in podea dar doar cand virez dreapta.

Azi eu mare mecanic am zis sa dau roata jos sa vad daca se vede ceva un rulment sau ceva, insa sa vezi surpriza cand am pus roata sus am strans probabil prea tare un prezon lam rupt. am sunat la un service am inteles ca un prezon nu e scump insa ma va costa mult manopera ca cica e o operatie grea sa scoata partea rupta. e chiar asa greu? Si vajaitul acela de la ce se putea auzii ca sunt foarte curios. va multumesc :argue:
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

bv10ptz
ingineru

Re: Patzanie....:(

05 Aug 2011, 20:40

Vajaitul respectiv se putea auzi si de la rulmentul din capatul de sus al amortizorului.Referitor la prezonul rupt,pentru scoaterea lui te poate invata orice mecanic ce ai de facut,nu neaparat auto.Poti sa-l desfaci cu muchia de la o dalta batand in sensul invers acelor de ceasornic,asta daca n ue rupt foarte in interior,poti sa dai o gaura mai mica si sa faci un filet pe stanga,sa introduci un surub si sa-l scoti,poti suda o tija mai subtire de prezon si sa-l scoti etc...
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

BALTAZAR2003
Moderator

05 Aug 2011, 20:43

Depinde cum sa strans.
De obicei prezoanele avand un filet cu pas mare se desfac usor daca sunt rupte, operatia consta in dat o gaura si infiletat un tarod extractor, dureaza maxim o jumatate de ora cu tot cu factura, deci nu vad ce ar putea costa.
O poti face si singur acasa daca ai o bormasina si un tarod extractor.
Se gasesc si nu sunt scumpe, este un tarod cu filet invers filetului normal, se infileteaza in gaura data in prealabil in surub sii apoi cand ajunge la capat desurubeaza surubul ramas in gaura filetata.
:hi
Daca ai reusit sa rupi un prezon schimba toate prezoanele si nu folosi la strangerea lor decat o cheie cu limitare de forta, cum au la vulcanizari, asa stii sigur ca nu ai surprize.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

DuraCristi
Subiect Autor

05 Aug 2011, 21:12

mersii de sfaturi sincer sa fiu nu stiu cat de adanc sa rupt ca nu am mai desfacut iar roata sa ma uit.
Mati mai linistit, maine o sa vad de el sper sa nu mai fac o boacana, cat despre vajait cred ca nu am alta varianta decat serviceul, pana la cel mai apropiat service am de mers vreo 30 km, oare tine in 3 prezoane??
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

bv10ptz
ingineru

06 Aug 2011, 18:56

Da,dar sa nu o fortezi.Mergi usor si ajungi.
Seat Leon 1.9 TDI , 110 CP - 2003

Bamse
Moderator

08 Aug 2011, 22:05

salutare ce ai rezolvat Cristi?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

DuraCristi
Subiect Autor

09 Aug 2011, 02:52

Bamse scrie:
salutare ce ai rezolvat Cristi?

salut. Sincer sa fiu inca sta masina in garaj, maine sper sa ma apuc cu tata sa incerc sa scot prezonul cu dalta cum ati zis si daca nu reusesc am facut o programare la un service foarte bun pe joi. o sa va tin la curent, chiar daca reusesc sa scot prezonul tot merg la service pentru zgomotul care il scoate. mersi de intrebare. :cheers
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

DuraCristi
Subiect Autor

09 Aug 2011, 14:53

faza amuzanta astazi. Am zis sa fac cum am zis voi si sa incerc cu dalta. Dupa ce am dat jos roata am observat ca era rupt in afara cam 1 cm. cand am pus mana pe surubul ramas am observat ca il pot desface cu mana, nu era strans deloc si am reusit sa il scot asa.

Mersi de sfaturi ca fara ele mergeam in service, oricum tre sa merg sa vad ce rezolv cu vajaitul acela. O sa postez aici de am rezolvat. MERSI!
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

chelie77

06 Dec 2011, 15:08

Ai reusit sa afli problema cu "vajaitul" ?
Seat Ibiza 1.9 SDI 2002
viewtopic.php?t=2374

DuraCristi
Subiect Autor

07 Dec 2011, 11:14

nu am apucat sa merg pe la service inca.. nu mai face chiar asa tare dar totusi face... cineva a zis ca e un rulment insa pana nu ajung la service nu stiu sigur... cred ca e o problema care suporta amanare
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi