Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

adrian405
Subiect Autor

miros incins roata stanga spate

05 Aug 2011, 14:10

Am nevoie de niste raspunsuri daca ma poate ajuta cineva.

Am avut etrierul blocat, am fost in service si l-au dat jos curatat pus garnituri noi montat. Am pus si placute si discuri noi.
Iar acum la roata stanga spate unde a fost etrierul blocat miroase a incins....sincer cred ca mai mult a metal incins, nu pare a fi miros de cauciuc incins.

Am auzit ca e posibil din cauza placutelor de frana, fiind noi.
Momentan stau in austria, si serviceurile aici sunt f scumpe, si treaba cu entrierul, placutele, discuri am fost sa o rezolv la reprezentanta in timisoara.

Deci...putin ajutor?
Seat Cordoba, 1.9 TDI 2005

BALTAZAR2003
Moderator

Re: miros incins roata stanga spate

05 Aug 2011, 14:24

Salut,
Ridica pe cric roata stanga spate.
Verifica sa se invarta usor si sa nu scoata zgomote de rulment.
Este posibil ca in timpul cat ai avut frana blocata sa se fi incalzit si sa fi afectat rulmentul.
Da roata jos si desfa oala sa vezi starea sabotilor, dca freaca undeva trebuie sa se vada.
Ori au reglat gresit cursa libera a sabotilor, ori nu au rectificat oalele cand au inlocuit sabotii si atunci este posibil ca acestia sa frece pe margine in bavura lasata de ceilalti in oala.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

adrian405
Subiect Autor

05 Aug 2011, 14:32

M-ai cam pierdut...mecanica mea este aproape egala cu 0.
Sunet nu scoate deloc ... ufff...

Speram sa primesc un raspuns, stai linistit e de la placutele noi :)
Saptamana viitoare vreau sa plec in concediu... pentru vreo 1500km e posibil sa ma trezesc cu vreo neplacere?
Daca pare ceva grav atunci fug aici la un service si bani de concediu se vor injumatati :(

Deci ce sa fac...

BALTAZAR2003
Moderator

05 Aug 2011, 14:45

Pai, cum am spus.
Slabesti prezoanele, ridici masina pe cric.
Desfaci prezoanele.
Dai roata jos, scoti suruburile cruce ce fixeaxa oala pe butuc.
Dai oala jos, faci cateva poze daca nu te descurci si le urci aici.
NU este normal sub nici o forma sa se incinga ori sa miroasa a incins de la roata, frane ori altceva.
Asta indiferent ce se schimba la masina.
Se pot intampla accidente foarte grave daca se blocheaza rulmentul ori ramai far5a frana din cauza fierberii lichidului in piston.
Nici eu nu sunt mecanic, dar nevoia ma facut sa citesc mult si sa pun manuta sa rezolv singur cea ce doreii din service spuneau ca este normal saa fie asa...
Nu cred ca in austria costa mai mult o diagnosticare decat in romania, prietenii mei repara masinile din grupul vag in ungaria ori polonia, ca ies mult mai ieftin.

Imagine

ionutbest2008

05 Aug 2011, 16:19

BALTAZAR din ce am inteles eu omul are discuri si pe spate deci nu are treaba cu sabotii si oala. probabil pistonasul de la etrier are ceva sau cablul e prea strans pe partea aceea,si trebuie slabit putin.tocindu-se placutele si discurile, a strans putin frana de mana,iar acum inlocuin si discul si placutele automat ca grosimea este mai mare,cablul ramanand la acceasi cursa,in consecinta foarte strans.parerea mea e sa mai slabeasca cablul putin.
apropo,la cati dinti tine frana de mana?

adrian405
Subiect Autor

05 Aug 2011, 17:19

ionutbest2008 scrie:
BALTAZAR din ce am inteles eu omul are discuri si pe spate deci nu are treaba cu sabotii si oala. probabil pistonasul de la etrier are ceva sau cablul e prea strans pe partea aceea,si trebuie slabit putin.tocindu-se placutele si discurile, a strans putin frana de mana,iar acum inlocuin si discul si placutele automat ca grosimea este mai mare,cablul ramanand la acceasi cursa,in consecinta foarte strans.parerea mea e sa mai slabeasca cablul putin.
apropo,la cati dinti tine frana de mana?

la 2-3 dinti cred...
adica nici nu apuc bine sa trag de ea.

ionutbest2008

05 Aug 2011, 17:23

nu sunt mare mecanic sau mare cunoscator,dar stiu ca trebuie sa tina pe undeva intre 9 si 11 dinti.deci la tine e extrem de stransa frana de mana. mai slabeste cablurile.
ia o cheie de 10 (de preferat inelara), scoate scriumiera din spate si acolo o sa vezi un surub lung, cu o piulita pe el.baga cheia si invarte catre stanga (in sensul invers acelor de ceasornic).desfaci pana maneta tine pe la 7,8,9 dinti.apoi dai o tura cu ea si vezi daca se mai incinge. :hi

BALTAZAR2003
Moderator

05 Aug 2011, 19:03

Asa este nu am fost atent, oricum nu trebuie sa se incinga nici daca ai etrieri nimic si in afara de faprul ca nu demontezi oala operatiile de verificare tot alea sunt.
Poate au strans prea tare frana de mana, poate nu au rectificat discurile sa ia bavurile de pe margini si atunci este o posibila cauza, trebuie vazut la fata locului.
Frana de mana si la mine incepe sa tina la 3-4 dinti, ferm nu mai stiu ca nu am masurat.
Imagine

DuraCristi

05 Aug 2011, 19:55

eu am butuc pe spate, dar am avut cam aceeasi problema mi se incalzea o roata si mirosea a ars, si in plus becul de la ABS era aprins tot timpul PLUS ca nu tinea bine frana de mana

Am fost la sevice si acolo am descoperit ca frana de mana imi ramasese blocata pe acea roata si mia frecat pe coroana de la abs, senzorul nemaireusind sa citeasca nimic.

Acum am rezolvat problema si merge bine insa frana de mana la mine tine suuus de tot (la maxim)..... poate prea sus, in fine

Parerea mea e sa te duci la un service sau ceva ca daca te zgarcesti acum la ceva bani in viitor sar putea sa dai mai mult daca vei circula cu ea asa.

BAFTA!
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

adrian405
Subiect Autor

06 Aug 2011, 17:30

Am rezolvat problema....aproximativ.
Am dat de un service cu nationalitate romana.... si intradevar la etrier era problema.
Se pare ca cei de la reprezentanta Seat din Timisoara sunt incompetenti drept urmare nu vi-i recomand.
Mi s-a spus acum ca garnitura in care intra butucul nu a fost montata bine si s-a ros putin, nu s-a pus kit de reparatie pe etrier cum mi s-a spus la service in tara(mi-au adus la cunostiinta cei de aici ca nu exista kit de reparatie pt etrier la cordoba), s-au schimbat doar cateva cateva garnituri si nici alea nu au fost puse corect, etrierul nu a fost curat si frana de mana a fost prea stransa.
Ideea e ca etrierul pana la urma este ok, adica mecanicul de aici l-a rezolvat doar ca din cauza cablurilor de frana nu se trag inapoi cum trebuie "carligele" (imi cer scuze dar nu stiu termenii :| ).
Trebuie sa schimb cablurile de frana pentru ca unu din ele e si putin ruginit dar nu e ceva ce trebuie rezolvat de azi pe maine.
Cu alte cuvinte mi-au dat ok-ul sa pot pleca cu masina in concediu.

Ca si costuri cred ca a fost cam mult. Si zic mult pentru ca in tara pentru placute frana, discuri, etrierul reparat(doar in ghilimele), niste becuri de pozitie, diagnosticare si manopera a costat 600ron.Aici pentru dat jos etrier curatat pus iar garniturile, reglat frana de mana, manopera si diagnosticare totul durand o ora jumatate am dat 80euro.

Asta e! Nu mai conteaza preturile, conteaza siguranta...

Va multumesc la toti pentru ajutor.

adrian405
Subiect Autor

06 Aug 2011, 17:38

PS pt ionutbest2008

Am intrebat mecanicul de aici la cati dinti ar trebui sa tina frana de mana...aparent 6-7.

ionutbest2008

06 Aug 2011, 18:00

ma bucur ca ai rezolvat problema.
ti-am zis ca nu sunt mare mecanic,dar macar am avut putin dreptate cum ca frana de mana era cam stransa. conteaza ca poti pleca linistit in concediu si ca totul e ok. distractie frumoasa in concediu! :hi :cheers