Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

DuraCristi
Subiect Autor

sfaturi achizitie masina....

31 Iul 2011, 12:26

Buna ziua! dupa cum spune si titlul topicului creat de mine am nevoie de niste sfaturi.
In viitor intentionez sa imi cumpar o alta masina, nu ca nu miar placea ibiza dar vreau ceva mai spatios.
Imi plac foarte mult Fordurile mondeo insa nu stiu prea multe despre ele. Deoarece eu vreau neaparat diesel am citit pe anumite forumuri ca sar putea sa aiba ceva probleme daca masina e TDCI, dar daca e TDDI e buna.

Imi puteti explica si mie ce inseamna asta? Sau la ce ar trebuii sa ma uit cand o cumpar? Sau macar sfaturi de o achizitie bunicica cu nu prea multi bani... (4500-5000 e) mersi
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

luci&dana
VIP

Re: sfaturi achizitie masina....

31 Iul 2011, 12:56

din ce stiu eu, reteaua de service este mult mai scumpa la ford ca la alte marci...asta in caz ca vei apela vreodata la ei. am prieteni ccare au ford...la cativa le-a cazut computerul de bord. O operatiune destul de costisitoare zic eu. Parca totusi preturile la diferitele consumabile este mai mare ca la un Seat...asta o stiu tot de la ei
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

mususk266

31 Iul 2011, 13:01

cam asa stiu si eu despre ford.
in plus la seat imparti mecanica si multe alte pise si componente cu vw si skoda
Altea Freetrack - viewtopic.php?f=79&t=12288"

Fii schimbarea pe care vrei s-o vezi în jur! (Mahatma Gandhi)

DuraCristi
Subiect Autor

01 Aug 2011, 11:26

Nu zic ca vreau sa schimb neaparat marca de masina insa fordul mi se pare cel mai convenabil ca raport calitate-pret si in plus arata si bine. Am auzit si eu de ceva probleme ca cica la masina TDCI se strica repede injectoarele. in fine, dati-mi voi niste idei dar sa ma incadrez in buget :oops: :oops: :oops:
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

gamer555
ClubSEAT Admin

01 Aug 2011, 12:01

pai daca vrei masina mai spatioasa in 4500-5000, de ce nu te uiti la un toledo 1M ? aveam ~450 litri in portbagaj din ce tin minte... iar daca ai rabatat bancheta spate ai autobuz.

in bani astia ar trebui sa gasesti unele chiar bune. model echipare SIGNO > ai climatronic, senzor ploaie, oglinzi electrice si incalzite, proiectoare, toate geamuri electrice, oglinda heliomata cu senzor, etc. adica destule chestii ce nu le au multe din masinile mai noi si mai scumpe. vrei neaparat diesel > un ASV 110 cai e arhisuficient. vrei si ceva putere : un simplu soft si ai 140+ cai, si trage extraordinar masinuta (vezi masina lui nmihai67).

iarasi, daca vrei sa il faci frumos, iti pot da o groaza de exemple de masini facute sa eclipseze multe modele mai noi (vezi Toledo Sport al lui Aurelio).

DuraCristi
Subiect Autor

01 Aug 2011, 12:38

gamer555 scrie:
pai daca vrei masina mai spatioasa in 4500-5000, de ce nu te uiti la un toledo 1M ? aveam ~450 litri in portbagaj din ce tin minte... iar daca ai rabatat bancheta spate ai autobuz.

in bani astia ar trebui sa gasesti unele chiar bune. model echipare SIGNO > ai climatronic, senzor ploaie, oglinzi electrice si incalzite, proiectoare, toate geamuri electrice, oglinda heliomata cu senzor, etc. adica destule chestii ce nu le au multe din masinile mai noi si mai scumpe. vrei neaparat diesel > un ASV 110 cai e arhisuficient. vrei si ceva putere : un simplu soft si ai 140+ cai, si trage extraordinar masinuta (vezi masina lui nmihai67).

iarasi, daca vrei sa il faci frumos, iti pot da o groaza de exemple de masini facute sa eclipseze multe modele mai noi (vezi Toledo Sport al lui Aurelio).

Am vazut multe modificate si arata super. Dupa cum am mai zis nu am un buget chiar asa mare si prima data imi sta gandul la masina si dupa aceea la modificari. O sa ma gandesc si la varianta asta insa nu cred ca voi gasii si dotarile alea in banii astia. vreau sa gasesc direct inscrisa in romania. Nu vreau sa-mi iau iarasi teapa cu taxa asta de inscriere
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi

volvol

01 Aug 2011, 13:42

Recomand benzina, in felul asta esti sigur ca nu se strica nimic...si pretul de cumparare este mai mic. :yh
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

gamer555
ClubSEAT Admin

01 Aug 2011, 13:51

volvol are dreptate cand spune ca pretul e mai mic la benzina, si probabilitatea sa bagi bani in ea e mai mica. sigur ca nu se strica nimic nu poti fi nici daca e noua :roll:

uite de ex am aruncat un ochi pe autovit si am vazut doua ARLuri 1.9 150 cai 6 trepte, cu dotarile listate de mine si cu scaune sport fata, pe la 4500-4700 la care mai poti negocia...

volvol

01 Aug 2011, 14:03

gamer555 scrie:
volvol are dreptate cand spune ca pretul e mai mic la benzina, si probabilitatea sa bagi bani in ea e mai mica. sigur ca nu se strica nimic nu poti fi nici daca e noua :roll:

Glumeam cu duracristisor, dupa discutile avute pe topicul benzina vs diesel. :) Nu ma luati in seama, ca nu am vorbit serios. :)

La orice masina VAG este foarte usor de gasit piese originale, pe producator sau la dezmembrari...la un pret rezonabil. Un argument foarte important pentru cineva care isi cumpara o masina second si nu vrea sa plateasca sume mari, cand inevitabil va pica cate ceva la masina (mai mic sau mai mare). Uita Ford-ul.
Scirocco 2.0 TSI - 0 -> 7200 rpm
ex Leon FR 2.0 TSI DSG

DuraCristi
Subiect Autor

01 Aug 2011, 15:35

Masina o iau pentru familie, tatalui mei ii plac peugeoturile, eu in schimb pana acum 2-3 zile voiam ford acum mati pus pe ganduri.
Nu vreau neaparat 150cp 6trepte, insa daca as gasii ceva care sa se incadreze in buget nu as rata ocazia. Acum voi vedea, adevarul e ca nu ma prea grabesc astept sa apara ceva care sa imi placa cu adevarat. am mai fost prin targuri sa ma orientez insa seaturi sunt putine. Nu multi isi vand seatul in romania.
SB 92 DNC
Ibiza 6k 1,9 sdi