Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

rattr4p
Subiect Autor

Problema Sistem audio

29 Iul 2011, 13:15

Dupa cum am mai scris de curand am achizitionat un Seat Ibiza St. Acum vreo 2 saptamani am observat ca boxele din spate nu se aud. Am verificat si intr-adevart pentru varianta pe care am cumparat-o ar fi trebuit sa existe(varianta copa fiind echipata cu 6 difuzoare). Am mers la concesionar si mi`au zis ca fac poze si trimit la fabrica. Am primit astazi un raspus cel putin ciudat. Fabrica isi rezerva dreptul de a face modificari fara a aviza dealer-ii. Mentionez ca masina a fost cumparata in Italia. Am vbit din nou cu reprezentantii de la vanzari si am zis ca trebuie sa gaseasca o solutie ca doar nu platesc eu pentru inlocuirea casetofonului si montarea boxelor. Imi puteti da vreun sfat. Eu am zis ca cel mai probabil ma voi adresa tot pe la protectia consumatorului in caz ca nu se rezolva.

Bamse
Moderator

Re: Problema Sistem audio

29 Iul 2011, 20:25

la casetofon ai optiunea de fader?????
daca apesi pe audio.....poate sunt date decat pe fata.......
si faza cu producatorul isi rezerva :)).....hai sa iti zic ceva, eu am lucrat la seat, si faza asta nu exista.
Daca masina ai comandat-o, ei trebuie sa stie daca vine cu sau fara boxe pe spate, pt ca sunt informari venite de la importator legate de acest gen de schimbari, si sunt anuntate cu destul de mult timp inainte ca acestea sa se produca.

Tu unde ai fost pt garantie?
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

rattr4p
Subiect Autor

29 Iul 2011, 20:31

am verificat si boxele pe spate nu sunt. iar in casetofon nici macar nu am optiunea de a comuta fata-spate. deci si casetofonu este doar cu 4 iesiri in loc de 6. de asta ziceam ca trebuie schimbat si acesta. Eu am mers la cei de la care am cumparat masina la concesionar cu pliantul lor. Copa fiind versiunea facuta deja de ei nu poti adauga nimic asa mi s-a spus. Si cum totul e standard am intrebat de ce in pliant sunt trecute 6 si la mine sunt doar 4. Atunci mi-au zis ca toate versiunile copa pe care le au ei pe stoc sunt in aceeasi situatie. Cum lucrul asta nu ma incalzeste cu nimic le-am cerut sa ia legatura din nou cu fabrica ei fiind cei care au vandut masina si fiind responsabili daca nu si vinovati in opinia mea. Cum vine masina si tu nu verific ce are? Pai data viitoare poate o trimit din fabrica fara un scaun.

Bamse
Moderator

02 Aug 2011, 21:36

singurul mod in care o poti rezolva este sa te duci la cei de unde ai luat masina.
IN alta parte nu ai ce sa faci.
ei trebuie sa rezolve problema, este o chestie de garantie si trebuia semnalata situatia pana sa iti dea tie masina.
Radioul se adapteaza daca ii pui boxe ;)...e acelasi pt 4 sau 6 boxe.

poti incerca si la un dealer la noi sa faci asta cu boxele, doar daca ai comanda masinii unde scrie ce dotari standard are!

rattr4p
Subiect Autor

03 Aug 2011, 00:50

Eu am doar copia mea de contract in care este trecut ca este o versiune standard la care nu se pot face alte modificari si pliantul pe care mi l`au bagat sub nas ca sa imi arate pe ce dau vreo 1200 de euro in plus daca optez pentru acea versiune, respectiv Copa. Astept zilele astea sa ma contacteze din nou de la concesionar sa vad ce au obtinut de la fabricant. Cat despre casetofon tu spui ca este identic? Eu credeam ca nu este acelasi casetofon din moment ce acesta nu prezinta optiunea de fade fata/spate.

Bamse
Moderator

03 Aug 2011, 14:25

pai ii rogi frumos sa iti scoata pt masina ta o hartie cu dotarile standard...in fine nu ca ai avea mare nevoie din moment ce se stie ca masina are acele dotari de la fabrica.
si cas-ul da, se adapteaza daca pui boxe spate....e smart! :P