Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

szintyjanos

Re: Problema directie

30 Ian 2012, 09:35

Da. intr-adevar, manopera ar fi fost acceasi, doar ca un schimb de amortizoare nu mi-ar fi rezolvat problema, in plus o pereche de amortizoare ar costa in jur de 550-600 RON.

Deci am scapat cam ieftin de data asta

eMadalin

09 Feb 2012, 17:13

si eu aud un bocanit,nu imi dau seama daca in dreapt sau stanga fata,cert e ce parca vibreaza si podeaua cand bocane.Am observat ca imi bocane cand iau stanga sau dreapta de volan la viteze foarte mici,mai rar si la viteze de 20-30km/h sau cand merg pe un drum cu gropi(ex: o strada neasfaltata) bocane foarte tare.Este vorba de un Seat Ibiza 2009

si alta problema,nu stiu daca e de la asta sau nu,cand pun frana,dar nu tot timpu imi tremura volanul destul de rau.
m-ar incata cateva pareri sau sfaturi
Ibiza -> B 112 HIT
1.2 70 CP

szintyjanos

14 Feb 2012, 12:25

eMadalin scrie:
si eu aud un bocanit,nu imi dau seama daca in dreapt sau stanga fata,cert e ce parca vibreaza si podeaua cand bocane.Am observat ca imi bocane cand iau stanga sau dreapta de volan la viteze foarte mici,mai rar si la viteze de 20-30km/h sau cand merg pe un drum cu gropi(ex: o strada neasfaltata) bocane foarte tare.Este vorba de un Seat Ibiza 2009

si alta problema,nu stiu daca e de la asta sau nu,cand pun frana,dar nu tot timpu imi tremura volanul destul de rau.
m-ar incata cateva pareri sau sfaturi

Salut

Aceleasi simptome le-am avut si eu, aceasta "bocanitura" e destul de enervant. Tot la viteze mai mici am observat fenomenul si mai ales la trecerea peste mici denivelari la viteza redusa, in schimb si la 50-60km/h auzeam aceleasi zgomote, mai amplificate.

Tremuratul volanului e de la ovalizarea discurilor de frana fata. Sa nu te deruteze faptul ca vizibil ai discurile bune. Si eu le aveam bune, insa de la frana mai brusca, pe timp de vara acestea mi s-au ovalizat. Poate ca nu sunt ovalizate ambele, dar unul dintre ele sigur.

Sper ca te-am ajutat

Salut

Bamse
Moderator

16 Feb 2012, 13:17

flansele de la amortizoare sau bielete anti ruliu.....cel mai bn fai o verificare de rampa.
si discuri ovalizate ori placute terminate
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

eMadalin

21 Feb 2012, 13:31

Va multumesc pentru raspuns,peste cateva saptamani voi avea resursele necesare pentru rezolvarea problemelor si voi posta concret ce s-a intamplat.
Ibiza -> B 112 HIT
1.2 70 CP

ionutdoc

18 Oct 2012, 16:35

Intrebare: am aflat ca mi-s duse bieletele de directie (capetele de bara cica ar fi bune inca)...ar fi recomandat sa schimb barele de directie in intregime( bieleta si cap de bara) sau doar bieletele? Multam
1.4 TDI, 59Kw, 2007

catalinutzu

19 Oct 2012, 23:00

Ca tot veni vb de zgomote am sa postez aici daca nu se supara colegul
Si anume...cand merg cu masina printre stradute la viteze mici cand dau peste o denivelare,groapa,se aude un scartait in partea dreapta,dar un scartait mai gros,oare ce sa fie?
Imagine
1,4 16 valve 86 de magari in calduri :))