Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

sika22
Subiect Autor

DORESC SA MI CUMPAR UN SEAT IBIZA

24 Iul 2011, 13:28

In primul rand, salutare si va multumesc anticipat pentru ajutorul pe care sper ca mi-l veti oferi. De ceva vreme doresc sa-mi cumpar o ibiza ( e prima mea masina) fiind o masina care ma incanta sincer. Ideea este ca am gasit la o firma de recuperari auto, un seat ibiza 1.4 tdi an 2007 100.000 km, geamuri electrice fata, clima dar ft neingrijit., Neingrijita in sensul ca prezinta pete ft mari de lipici pe bord(probabil de la gps, tel etc), e destul de murdara in itnerior, are si tapiteria o mica arsura de la tigara cred. Nici cei de la firma nu au avut timp sa o cosmetizeze, deoarece abia au adus-o, nici nu era expusa inca. Sa revin, m am urcat in ea am mers putin, dar mi am facut cateva idei, desi am mers 10 min cu masina, clima baga tot aer cald, are cateva zgarioeturi pe exterior ( m am uitat in carte si era trecut la utilizator o doamna, deci e de inteles), masina se misca bine, dar am vrut sa i probez ABS-ul , dar nu am simtit deloc trepidatii la pedala de frnaa ( nici viteza nu era mai mare de 50 la ora) dar frana era brusca. Pe langa toate astea nu stiu dc (probabil din snobism) domnisoara a incercat sa-i vopseasca torpedoul cu o chesti neagra lucioasa si a vopsit cat se poate de penibil, a murdarit de vopsea si o parte din bord, ideea e k se vede ft penibil, si vreau sa stiu daca se poate schimba si daca se merita.
PRET 5000 EURO
O ultima intrebare, cam cat ma costa schimbatul distributiei si la cat trb sa o fac? Multumesc
PS: de jumatate de an, odata cu hotararea de a mi cumpara o ibiza va citesc post-urile, asa ca sper ca ma veti putea ajuta si pe mine. Multumesc.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: DORESC SA MI CUMPAR UN SEAT IBIZA

24 Iul 2011, 14:20

Salut,
Placa cu " a fost a unei doamne masina, ori a unui tataita" este favorita samsarilor.
Doar nu vrei sa-ti spuna ca a fost a unui pusti de 19 ani care a rupt asfaltul cu ea si mai stiu eu ce.
Verifica la un dealer masina, o verificare costa undeva la 90-100ron si asa vei afla toate bubele masinii.
Mai mult vezi cartea de service unde sunt trecute reviziile, la ce intervale si ce sa inlocuit.
Nu musai firma ca un ulei si o placuta de frana se schimba la fel.
Vezi starea planetarelor, a trenului de rulare, discuri frana, oale, ambreiaj, daca a aparut ceva coroziune undeva.
Sunt multe de urmarit la o masina second, mai ales luata de la o firma de recuperari.
Asa cum zici tu acum probabil mai bagi 1500ron distributie, inca 500 uleiuri si alte zemuri, va trebui sa-i schimbi lichidul de frana si probabil cel din cutia de viteze.
Depinde de defectiunea climatizorului, daca doar nu mai are freon te costa 100-150ron, daca este compresorul ars atunci te gandesti la cateva sute de euro.
Daca este vaporizatorul fisurat, trebui demontat tot bordul.
Partea cu tapiseria este cea mai simpla cu 200ron o schimbi pe toata la un atelier de tapiserie asa ca nu-i problema, eventual daca tot dai jos scaunele pui si incalzitoare pe cele din fata, ca tare bune sunt iarna...
:)
Asta este valabil la orice masina ai cumpara, chiar daca nu alegi ibizuca.
Vezi ca mai apar la vanzare pe forum masini la care le poti urmari istoricul aici si sigur au fost intretinute bine.
:) :hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

BALTAZAR2003
Moderator

24 Iul 2011, 14:24

Am uitat sa-ti spun, ABS-ul il testezi pe un drum cu pietris, praf, nisip, pri mazga, sa pierzi usor aderenta la o actionare brutala a franei.
Si cand incepe sa clantane sa tii apasat in continuare pedala pana la oprirea masinii, asa vezi eficacitatea.
Masori distanta de la intrarea in functiune a sistemului pana la oprirea masinii si in functie de viteza poti stabili daca este ok, ori ba.
Oricum ABS-ul se testeaza si pe bancul de test.
:hi
Imagine

maverick1508

24 Iul 2011, 14:27

Eu zic s-o uiti! Asa e la inceput, ti se pune pata pe prima care-ti place/o vezi.
Te zgarcesti la cateva sute de euro pe care tot o sa-i dai pana la urma pentru pus la punct masina. Daca tu iei o masina deja cazan imagineaza-ti cat de greu o sa o vinzi dupaia cand se mai adauga si uzura facuta de tine... ori o sa bagi destui bani s-o pui la punct estetic si tehnic si o dai in pierdere ori o dai mai de pomana unui samsar...
Mai strange ceva, mergi la cateva vizionari, ca dai 200 de milioane si o tii cativa ani nu 5mil pe un telefon care-l schimbi peste o luna.
Ah si treaba cu "femeile n-au grija de masina" e veche de cand lumea si nu e adevarata deloc, depinde de persoana. Asta-i ca aia "telefonul e al lu' soramea si e zgariat de la chei ca-l tinea in geanta" si am intalnit telefoane impecabile detinute de fete/femei... Nu mai inghiti gogosi la o vizionare, axeaza-te doar pe testare ca nu te intereseaza pe tine cine a fost/ce-a facut fostu' propietar.
Masinuta aia poate sa fi fost si masina de firma la cat de neingrijita zici ca e.
Imagine
designed by Giorgetto Giugiaro
Seat Toledo '96 & Opel Astra '03

sika22
Subiect Autor

24 Iul 2011, 14:36

ABS ul asa l am verificat pe pietris. acum a ramas sa ma duc cu ea la o testare completa. E al 5 seat ibiza pe care-l verific, nu e chiar prima pe care mi se pune pata :lol: . Acest model e primul diesel pe care mi s-a pus pata, datorita consumului convenabil (desi am inteles ca service-ul e mai scump) si pot aparea probleme mai mari pe parcurs. Dar din ce am citit pe forum despre motorul 1.4 tdi, a fost totul numai de bine. Faptul ca a fost al unei femei l am vazut cu ochii mei, pt k era trecuta la utilizator pe carte ( era tervut porche leasing si utilizator numele unei dudui si pe nota de predare tot numele ei) Masina are carte service, si in afara de schimbat ulei filtre nu apare nimic, toate service urile erau facute la metrotehnica parca.

sika22
Subiect Autor

24 Iul 2011, 14:37

Imi puteti recomanda un service bun in sectorul 3, unde sa o put duce, pentru o verificare?

BALTAZAR2003
Moderator

24 Iul 2011, 15:09

:yh :yh
Asta cu utilizatorul este facultativa.
Si la mine este trecuta sotia la primitor, ca ea sa ocupat de hartoagele cu porsche leasing si cu toate astea nici macar nu are carnet.
:yh :yh :yh :hi
Mergi la pbv2 ca se pricep cei de acolo, ori la orice service din reteaua vag.
Imagine

sandman

24 Iul 2011, 15:22

du-te cu ea la un service inainte sa o iei. preferabil tot la metrotehnica, daca zici ca a facut reviziile acolo. poate ei stiu mai multe detalii despre masina! in rest, tapiteria si restu sunt remediabile. despre motor, numai de bine am auzit si eu

Bafta!
Audi A4 Avant B8 2.0TDI 170CP 2011 -AICI
ex: Seat Leon 1P Facelift 1.4TSI 125 CP 2010

Breazu
breazu

25 Iul 2011, 12:39

Colegul Baltazar are dreptate, finul meu are o ibiza pe numele maicasii, si saraca femeie nu stiu daca s-a urcat de 5 ori in dreapta,daramite sa mai si conduca.Verifica bine masina ca un diesel e scump la intretinere si la cate bubitze zici ca are...eu zic sa mai astepti, mai ales ca dai 5000 de euro, si nu e o suma tocmai la indemana.In afara ca pe a mea imi iesise 6000( si a mea e impecabila), mai stiu cativa colegi cu masini super bune care au obtinut un pret aproape de 5000.Deci nu te pacali doar ca e diesel, ca daca peste cateva luni te lasa pompa sau mai stiu eu ce...Succes
Ibiza exclusiv 1.2 alba.

sika22
Subiect Autor

25 Iul 2011, 21:28

Mda din pacate pana acum din cele 5 seat uri verificate nu am dat decat de samsari, iar singurul proprietar era un pusti care nu stia cum sa ma traga in piept. Omu avea la bord 80.000km, iar knd am verificat la PBV avea 130.000 acum 2 ani cand a intrat cu ea in tara. Din pacate tara asta e plina de tepari. Am incercat si aici pe forum in speranta ca am sa gasesc ceva de vanzare dar nu am gasit in banii pe care i detin eu 4500 euro. Oricum orice sfat e bine venit aici, multam

aLeXx
LowRider

25 Iul 2011, 22:57

ia legatura cu avincioti ca ea vrea sa isi vanda masina o ibiza 1.2 benzina cred :)

oricum succes la cautari si ia si alte modele in consideratie :) eu iti pot recomanda honda :)
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe

Bamse
Moderator

26 Iul 2011, 16:28

lasa ma sika.....o rezolvam noi cumva.
sa speram ca are doar 100k km masina si nu mai mult....si ca nu are probleme la ambreiaj si la cutie!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

sika22
Subiect Autor

26 Iul 2011, 19:28

Azi dupa ce am vbt cu tine direct l am sunat pe fratimiu uita-te la cutie. Cica are scurgeri de ulei....asa ca devin din ce in ce mai sceptic. :cry: Mi-a zis ca si scutul era distrus, asa ca incep sa cred arunc banii pe o verificare. :(

sika22
Subiect Autor

26 Iul 2011, 20:53

In banii astia nu prea imi permit sa mi caut o honda!! :bounce: as vrea eu :bounce: .
Daca afli ceva in legatura cu pretul pe care l cere avincioti poate imi spui si mie, pt ca nu mi permit sa ma bag in seama (auzi iti vinzi masina cumva ???) suna putin ciudat :yh

aLeXx
LowRider

26 Iul 2011, 23:44

baga-te in seama :) ;) nu e nimic de rau si in 5000e eu cred ca iti gasesti o honda mai mult decat ok :)

p.s. uite ce am gasit doar pe autovit... http://www.autovit.ro/honda-jazz-C19453834.html si http://www.autovit.ro/honda-civic-C19958527.html

la a doua poti vinde kitul ala de tuning si sa il pui pe ala stock care parerea mea e ca e mult mai frumos :) si e ieftin de inmaticulat :)
Imagine
Honda Civic EJ9 - championship white | B-636-ALX |
Imagine
------------------------
@ facebook.com : LowRiderz.Ro | seat Fan | CivicSquad
------------------------
Ex: '88 Dacia 1310 | '02 BMW 525d e39 | '97 Nexia Coupe