Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Apa in masina,help ! Platesc rezolvarea problemei

13 Oct 2011, 16:13

citeste mai sus si vei gasi raspunsul singur.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Undertacher

27 Aug 2012, 22:39

A mai intrebat cineva in posturile din urma dar nici un raspuns.In urma ploilor am observat si eu apa in portbagaj stanga in spatele mochetei(acolo unde este aerisirea in portbagaj) .Din cate am urmarit se prelinge de undeva de sus.Stie cineva rezolvarea?
Seat Leon 2005, 1.9 TDI ,74 KW,AXR
viewtopic.php?f=134&t=13781&start=0

jon

10 Ian 2013, 16:14

E posibil sa intre pe langa stop-ul de pe partea stanga spate

vatraiulcole

12 Ian 2013, 20:01

Salutare , am si eu aceeasi problema , am umblat la fata de usa stanga fata , de atunci imi intra apa in masina, nu am remediat macaraua (trebuie sa schimb cablurile), dar o sa pun mastic sau silicon pe marginea fetei de usa metalica care sustine macaraua, la toate usile imi tine apa pe prag, dupa ploaie cand deschid usa cade apa de pe prag in exteriorul masinii,dar in masina nu imi intra decat la sofer. De aici geamurile aburite pe interior ... abia astept sa o inscriu saptamana care vine sa dau drumul la treaba linistit. O zi buna , si daca ma mai poate ajuta vreun coleg cu vre'o completare sau sfat il accept cu mare placere. Multumesc.
SEAT LEON 1.9 TDI 90 CP ALH
Cea mai mare parte din virtuti au inceputuri amare si urmari dulci:
cea mai mare parte din pacate, inceputuri dulci si urmari amare.

dany19940
Moderator

12 Ian 2013, 20:44

Daca la toate ai apa pe prag, cam ai de lucrat la ea. Dupa ce pui silicon acolo (poti pune la toate usile daca nu ai alta solutie), desfunda si gaurile de scurgere a apei de sub chederele de sub usi. In usi se aduna o gramada de noroi si apa, ai sa vezi. Unii chiar au decupat putin chederul in zona acelor gauri de scurgere, si poti decupa si cele 2 aripioare perpendiculare pe chederul de jos, sa nu mai retina apa intre ele. Apa mai poate intra chiar si pe langa "butoanele" de plastic pe care e fixata instalatia electrica a usilor, si chiar pe langa clipsurile de fixare a fetei de usa, cea de plastic din interior. Am gasit la cineva chiar pe langa difuzor intrand...deci sunt destule locuri. In esenta, orice gaura de scurgere trebuie sa fie libera, ca si calea ce-o urmeaza apa in calea ei spre inafara, iar orice alta gaura ar trebui sa fie infundata.
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

nitoiu_dragos

17 Apr 2014, 11:28

Salutare,

Si eu ca si altii am intors problema pe toate fetzele. Am desfacut usile de zeci de ori, schimbat chederul tablelor zincate si nici un rezultat. Apa inca mai curege pe acolo, putin dar curge.

Dar am mai descoperit un loc pe unde curge apa in masina si nu m-am gandit vreodata ca poate curge pe acolo si anume:
***Apa vine din podea, de sub pedale, unde se imbina tabla(partea oblica de podea)....sper sa se inteleaga exprimarea, o sa atasez o poza. Ma refer la portiunea de podea peste care este turnat grund. Mentionez ca masina statea in parcare si am urmarit in timp ce ploua. Apa venea din partea stanga si se duce inspre dreapta, aproape in dreptul pedalei de acceleratie. Am dat la o parte grundul cu surubelnita pana sa ajung la imbinare si sa departez tabla. Se prelingea foarte fin, dar in ciuda unei ploi marunte s-a facut balta pana dimineata.

Plus ca apa cumulata sub presul soferului se scurge pe sub scaun, prin imbinarile de tabla, inspre presul din spate.
Deci nu e neaparat ca apa din spate sa fie de la chederele din fetele de usi.

Ma gandesc ca se prelinge pe interiorul aripii cu toate ca gaurile ei de scurgere de sub parbirz sunt desfundate. Urmeaza sa pun un furtun care sa directioneze in alta parte apa cumulata din jgheab.
Leon1M 1,9;ASV;81kW;2004 BV-21-RUN

nitoiu_dragos

28 Mai 2015, 09:56

Asta e poza despre care va povesteam.

Imagine

nitoiu_dragos

28 Mai 2015, 10:01

Am rezolvat in felul urmator:
Am dat o gaura din interior inspre afara, sa aiba cadere apoi, am astupat ambele gauri din interior cu cauciuc crud (rubber, mastic).

catalinleuca988

04 Ian 2016, 14:44

Verifica garnitura cablului de deschidere capota! Pe acolo intra apa dacă garnitura aceea sa uzat!

Trimis de pe al meu SM-G920F folosind Tapatalk

nitoiu_dragos

04 Ian 2016, 15:30

verificasem si acolo: izolat, lipit, supdat :) si degeaba