Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

mikeq1
Subiect Autor

Apa in masina,help ! Platesc rezolvarea problemei

21 Iul 2011, 11:52

Salut,am citit pe forum problema apei in masina.

Am un seat leon 2004 - 1m, in ultimile cateva luni cand ploua vad acumulari de apa in spate dreapta,iar mai nou si fata dreapta.

Apa se afla sub presuri,acolo o gasesc.

Am fost si la service`uri dar nu s-a rezolvat nimic ca au zis ca nu stiu de unde,le-am zis tot ce s-a scris pe forum,dar ori ei nu se pricep ori nu stiu ce dar nu am rezolvat.

Rog pe cineva ce se pricepe la asa ceva sa ma contacteze la nr 0720 024 622 si sa rezolvam problema,bineinteles contra cost .
Ms mult

Sunt din Bucureti

BALTAZAR2003
Moderator

Re: Apa in masina,help ! Platesc rezolvarea problemei

21 Iul 2011, 11:59

Daca ai fi citit ai fi descoperit ca apa poate intra din cauza garniturii fetelor de usa, ori pe la aeroterma.
La priza de aer trebuiesc indepartate frunzele si desfundate canalele de scurgere a apei din grila stergaroarelor.
La usi, se desfac fetele de usa si tablele care sustin geamurile si mecanismul de inchidere, se izoleaza cu mastic ori silicon apoi se remonteaza.
Se desfunda gaurile de evacuare a apei din partea de jos a usilor.
Nu cred ca la un service normal nu sunt in stare sa faca asta.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

Mylux

21 Iul 2011, 21:24

Salut daca ai sa cauti putin mai atent in topicul deschis pe aceasta tema ai sa vezi ca ai sa gasesti o schema care o sa te ajute foarte mult daca nu pe tine macar pe mecanicii unde ai sa duci masina.Si eu am avut aceeasi problema ca si tine numai ca mie mi-au fost mancate garniturile ce izoleaza fata de tabla a portierei chiar dedesubt si atunci cand ploua mai tare masina devenea un acvariu,in timp aceste garnituri cedeaza si trebuie inlocuite,solutia a fost curatirea vechei garnituri si inlocuirea acesteia cu mastic,egal problema rezolvata.
Intre timp verifica tot ce ti-a scris "balatazar" pentru ca sunt principalele cauze cand gasesti apa in masina.Toate cele bune. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

''Life Is Not A Single Player Game''.

stefi_2212

01 Aug 2011, 18:22

colegii de mai sus au dreptate, poti inlocui garnitura cu cheder din ala maro autoadeziv, purfix parca ii zice, il gasesti la magazinele de sanitare

BALTAZAR2003
Moderator

01 Aug 2011, 19:23

Nu va chinuiti ca nu a mai trecut pe aici.
:)
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ionutblv
BLV SCENTS

01 Aug 2011, 19:30

a plecat dupa solutii :albino:

stefi_2212

01 Aug 2011, 20:43

BALTAZAR2003 scrie:
Nu va chinuiti ca nu a mai trecut pe aici.
:)

nu conteaza, poate mai citesc si altii care au aceasta problema, ca si eu o am dar nici pana acum nu am rezolvat-o de lene, oricum la mine intra foarte putina apa :P

mikeq1
Subiect Autor

11 Sep 2011, 16:27

Am fost in ultimul an la 4 mecanici,ultimul acu 1 luna si ceva. Gasise el sub filtru de aer,cumva o banda de adeziv deteriorara si de acolo ar fi fost problema. A schimbat , a pus alta banda de adeziv si totul ok . Dar problema este ca iar a inceput sa se acumuleze apa.

Eu asta zic ca nu se pricep nene la apa si chestii de astea,am verificat 4 oameni si nici unu nu a fost capabil.

Teoria o stiu,am tras la xerox scheme si discutiile voastre,si le-am dat sa le citeasca,ba chiar le-am citit eu,dar si ce am rezolvat ? Tot e apa.

Asa ca cine a facut asa ceva si are timp de mine si se pricepe poate sa ma sune !

Ms

Mylux

12 Sep 2011, 10:03

Mai exact unde gasesti apa in masina cand ploua?
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

mikeq1
Subiect Autor

13 Sep 2011, 08:34

:) Sub carpeta din spate dreapta ! Acolo e singurul loc

Mylux

13 Sep 2011, 09:40

Bun exact aceeasi problema am avut-o si eu,mie imi intra din cauza acelei garnituri ce etanseaza fata de tabla de pe usi care era mancata chiar dedesubt,desfa fata de plastic de la usa dreapta si cu un jet puternic de apa de recomandat un (damf) tine jetul pe geamul portierei exact ca si cand ar ploua afara si apa se scurge pe dupa geam si pe urma verifica dedesubtul portierei aceea garnitura sa vezi cum se prezinta ar trebui sa fie uscata fara urme de apa pe langa ea,la mine aceasta a fost problema,dar eu ca sa vad sigur pe unde intra apa am scos toata mocheta afara iar cand ploua afara se vedea exact un firicel de apa ce venea de sub usa si ajungea exact in spate la picioare iar cu ocazia asta am spalat si mocheta ca deja incepuse sa miroase urat din cauza asta.Verifica si daca filtrul de aer este asezat corect mai exact aceea protectie de guma ce acopera marginile ca sa nu intre apa,daca nu este asezata corect se poate infiltra apa si pe acolo pe canalele de la aer,ce duc pe sub mocheta chiar in spate jos la picioare.Te-am salutat. :hi
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

mikeq1
Subiect Autor

13 Sep 2011, 11:05

acea protectie de guma de sub filtru de aer era problema , era si apa acolo,si usor usor se scurgea,am schimbat acea guma acu 1 luna. Dar am gasit iarasi apa dupa prima ploaie zilele trecute,cert e ca mai putina.
Am sa verific si la usa dreapta sa vad care e treaba,eu zic ca intra prin ambele locuri apa. Ca acum am gasit mai putina apa.

Ms frumos de detalii

Mylux

13 Sep 2011, 11:51

Cu placere si sper sa-ti rezolvi problema. :hi Toate cele bune.
LEON 1.4 16V Kit FR
MM 07 ZZR

Costinel

13 Oct 2011, 10:11

Salut,
Am si eu problema cu apa in portbagaj in partea stanga sub mocheta acolo unde este oala, faza e ca nu imi intra mereu.Am reglat hainou (la service unde nu au gasit motivul de intrare al apei) si acum la ploaie nu cred ca mai intra in schimb la spalatorie e cam acavariu acolo in spate.
Thx,
Costinel leon 1m 1.9 tdi arl 150 hp

mikeq1
Subiect Autor

13 Oct 2011, 15:28

Se pare ca am gasit problema . Apa intra pe la geamuri,se scurge in portiera jos,si acolo cum e portiera inchisa,se aduna apa pe prag,si undeva pe la finalul usii din dreapta fatza,intra in masina,ori pe sub prag,oripe deasupra lui.
Ce anume trebuie sa fac? Am scos si chederul ala de sub portiera dreapta,in caz ca el numai lasa sa faca curgerea bine,dar tot se acumuleaza. Ce chedere trebuie sa schimb ?