Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Tornada
Subiect Autor

Problema cu inchidere la usi , geamuri

21 Iul 2011, 01:41

Am un seat cordoba din 2007 iar cand stau cu geamurile deschise de tot si inchid usa se aude un zgomot ciudat.
Ca si cum ar bate geamul de usa ....,
Nu se aude acel sune infundat! E putin aiurea si enervan daca ti la masina ta:D...
Daca are cineva o explicatie va rog ajutatima....

Si mai am o problema minora ... Cand dau in gropi s-au peind un drum denivelat se aude pe parte stanga la sofer , cred ca la cheder un zgomot in gen "scartait" (Cum s-ar freca cauciuc de cauciuc) ce as pute face in privinta aceasta.

dany19940
Moderator

Re: Problema cu inchidere la usi , geamuri

21 Iul 2011, 07:07

Desfa usa aia bucati si inspecteaza toate piesele, mai ales sinele si chederul pe care aluneca geamul. Sigur vei gasi explicatia!
Toledo 1M/AUS/1,6/16V /115CP midnight blue metallic
Arosa 6H/AUB/1,4/16V/107CP rosu

"I didn't mod my car to be faster/better than other cars, I modded my car so its faster/better than it was before the mod"
"When events test men, angels then appear" - Cand timpurile ii pun la incercare pe oameni, atunci apar ingerii...

andrei.27kim

21 Iul 2011, 11:19

In primul rand "problema" cu geamurile nu e chiar o problema, in adevaratul sens al cuvantului. Incearca la mai multe masini sa inchizi portiera cu geamul jos si ai sa vezi ca la marea majoritate ai sa auzi zgomotul ala. Este oarecum normal, doarece geamul atunci cand este in pozitie normala(inchis) este sustinut din toate partile de chederul de pe usa, care nu ii da voie sa joace, dar atunci cand il cobori de tot in portiera acesta nu mai este sustinut decat de sinele pe care sta si de materialul care este pe partea de interior a fetei de portiera, asadar nu ai cum sa previi acest zbarnait. Ideea este ca nu se strica dar stiu ca este suparator, mai ales cand esti maniac cu masina :twisted: .

In legatura cu zgomotul pe care il auzi, trebuie mai intai sa depistezi exact de unde vine, deoarece pot fi multe zone care isi pot creea un joc care sa duca la un scartait. Cel mai probabil(nu bag mana in foc) este de la portiera, aceasta joaca pe cheder. Cand mai ai drum pe la dealer roagai sa iti stranga toate portierele si sa iti greseze balamalele si vezi daca atunci dispare zgomotul.
Actual: '16 LEON 5F X-Perience 1.8 tsi DSG Navada White
'04 Ibiza 6L1 Aqua Green 1.2 12V AZQ
Ex: '08 LEON 1P1 Chrono Yellow 2.0 Tdi FR
'07 Cordoba 6L2 Blue Mar 1.9 Tdi AXR – the auto emotion sedan

Tornada
Subiect Autor

21 Iul 2011, 14:13

Din cate am auzit in usi se afla un fel de burete nu bucati mari mici undeva la 5cm X 5cm care sustine plasticul , geamul etc .... inca nu am desfacut portiera ... este adevarat ?

Am si un seat exeo de 1 an dar la acela nu am nici un fel de problema . sincer sa fiu ma simt ca intr-un audi a6 nu cum zic alti ca intrun a 4