Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cata_sava25
Subiect Autor

A murit servodirectia!! :((

19 Iul 2011, 13:40

Initial am crezut ca am ramas fara lichid de servo pt ca pur si simplu iesea fum cand am deschis capacelu de la rezervoru de lichid de servo, dar dupa ce am completat cu un altul si am mers cativa km aceeasi problema.....nu mai aveam servo..........si cand ma uit sub masina a 2a zi, bineinteles tot lichidul era pe jos. Ma gandesc ca s-o fi rupt vreun furtunas ceva, nush...............
Solutii, sfaturi plsss.........
App am un 1.6, 16v, 105cp, an 2003.

BALTAZAR2003
Moderator

Re: A murit servodirectia!! :((

19 Iul 2011, 14:46

Salut,
Solutia este una singura.
Mergi la service si acolo sa demonteze unitatea de servo, probabil sa tocit un simering ori ceva similar.
Se reconditioneaza, exista firme care fac aceasta operatie si dau garantie, ori ofera o piesa gata reconditionata in locul celei uzate cu diferenta de rigoare.
Nu este recomandabil sa imprevizezi ori sa incerci sa o repari in casa...
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

cata_sava25
Subiect Autor

19 Iul 2011, 14:55

Ms pt sfat baltazar, o sa ma duc chiar azi, am un service aici in zona la razoare.
Sper sa nu fie ceva prea costisitor, ca reparatie in sine nu ar fi asa complexa.

BALTAZAR2003
Moderator

19 Iul 2011, 16:10

Cred ca nu vorbesti de ala chiar intre statia de autobuz si semaforul de la razoare, care repara oltence...
:)
Ia legatura cu cornelius, stiu ca el a avut o problema similara cu pompa de servo si a rezolvat poate mai are numarul celor care reconditionau pompele.
Imagine

cata_sava25
Subiect Autor

20 Iul 2011, 10:31

Am fost cu masina la un service si mi au zis mecanicii ca pierd ulei pe la caseta, si ca ar trebui schimbata caseta lucru ce ma costa in jur de 10 mil cam 11 cu tot cu mana de lucru, asta dupa pararea lor. Dar am vb cu un prieten care are servici si mi a zis ca 99,99% problema ar fi de la un semering......acum astept sa vad ce rezolv

BALTAZAR2003
Moderator

20 Iul 2011, 13:20

in mod sigur este rupt un simering, aceia este piesa responsabila cu mentinerea lichidului in interior, dar... sa nu fie si o supapa blocata ori ceva de genul asta care sa fi provocat ruperea simeringului.
Daca reusesti sa faci poze cred ca ar fi utile pentru cei care se vor mai confrunta cu o problema similara.
Imagine

cata_sava25
Subiect Autor

20 Iul 2011, 19:45

Tot la ideea asta raman si eu ca ar fi rupt un simering, ca mecanicu asta de la service mi a zis din prima ca e caseta, nici nu s a uitat la ea ( o fi vrut omu sa faca si el vreo combinatie), si acum o sa ma duc iar poimaine la un alt mecanic si bineinteles ca o sa ii fac si poze ca sa le postez pe site.

cata_sava25
Subiect Autor

22 Iul 2011, 16:49

Azi am umblat numai dupa masina, am fost la un mecanic care mi a zis cand am deschis capota ca trebuie reconditionata caseta zicea ca o trimite la cineva la targoviste), lucru care ma costa 10 mil plus 1,5 mana de lucru. Dar o sa ma duc si maine la alt mecanic care mi se pare ce mai rezonabil, adica a zis omu sa vin cu masina la el, o da jos caseta de directie si acolo imi spune ce si cum. Oricum un kit de reparare ma costa 2 mil. Acum sa vad.................