Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

ducutzu
Subiect Autor

magazin de piese auto online- de incredere sau nu?

09 Iun 2011, 14:09

Salutare! De ceva timp stau si caut pe net piese leonul meu , din lipsa timpului de a ajunge la magazine, si nu stiu cata incredere pot avea in aceste tipuri de magazine. Stie careva mai multe despre acestea? Va multumesc!

gamer555
ClubSEAT Admin

Re: magazin de piese auto online- de incredere sau nu?

09 Iun 2011, 14:42

de ce nu ai avea incredere in astfel de magazine ?

daca vorbesti de magazine mari si cunoscute in domeniu, carora nu le dau numele pt a nu se considera reclama, nu ai nici cel mai mic motiv sa nu cumperi. ba chiar gasesti la preturi mult mai mici decat la reprezentante. de exemplu eu am comandat de mai multe ori piese, si doar de la astfel de magazine. de la reprezentanta seat am cumparat doar plastice, chestii ce nu se gasesc nicaieri in alta parte, si atat.

ducutzu
Subiect Autor

09 Iun 2011, 15:49

gamer555 scrie:
de ce nu ai avea incredere in astfel de magazine ?

daca vorbesti de magazine mari si cunoscute in domeniu, carora nu le dau numele pt a nu se considera reclama, nu ai nici cel mai mic motiv sa nu cumperi. ba chiar gasesti la preturi mult mai mici decat la reprezentante. de exemplu eu am comandat de mai multe ori piese, si doar de la astfel de magazine. de la reprezentanta seat am cumparat doar plastice, chestii ce nu se gasesc nicaieri in alta parte, si atat.

Imi poti da cateava exemple de la care ai cumparat sa ma uit la preturi? eventual un PM sa nu facem reclama, merci

BALTAZAR2003
Moderator

09 Iun 2011, 20:00

Eu cam tot ce cumpar pentru masina mea ori altele, cumpar de pe net, in ultima vreme de la cornelius.
La ce te referi cand intrebi de incredera acordata magazinelor online?
La promtitudinea livrarii produselor, la calitatea lor, ori la pret?.
Magazinele online teoretic trebuie sa fie mai ieftine decat cele cu un spatiu public de vanzare din cauza cheltuielilor.
Nu au vanzator, spatiu de prezentare in afara de depozit, nu au paza, nu au menajera si altele.
Din pacate multe magazine au aceleasi preturi ca cele normale dar unele compenseaza asta cu livrarea marfii oriunde in bucuresti.
Asta aduce un avantaj atunci cand nu ai timp de pierdut in trafic.
:hi
Cordoba Fever + Fresc, 1.4l/86Cp, 2008, Rosu Emocion
Imagine

ionutblv
BLV SCENTS

09 Iun 2011, 20:17

cel mai bine , intrebi de preturi in 3-4 locuri,ca eu am gasit diferenta la discuri+placute oem , aproape dublu:(((
deci, cand cauti piese mergi la mai multe "surse"..parerea mea

ducutzu
Subiect Autor

10 Iun 2011, 17:02

Aveti dreptate, intreb deoarece doresc sa colaborez cu firme ce au cat de cat experienta, daca aveti idei va rog imi dati un pm, multumesc

Adizuz

03 Aug 2011, 14:14

In general voi, totusi, pentru o revizie, spre exemplu asta de 60K de care ma apropii, pentru o masina iesita din garantie, de unde va luati piese, din reprezentanta, shop sau on-line? :?:
Leon - from a different world!
1P - 1.6 Snow