Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

asanradu
Subiect Autor

Suspensii sport

08 Iun 2011, 14:02

Salut! Ma bate gandul sa schimb amortizoarele si arcurile cu unele sport, asa ca as vrea sa stiu care este parerea voastra despre kit-urile de la K&W Suspensions.
Va multumesc!

asanradu
Subiect Autor

Re: Suspensii sport

09 Iun 2011, 23:22

nimeni ?!

prapadila

09 Iun 2011, 23:32

asanradu scrie:
nimeni ?!

Salut!...
Eu am avut un Seat Ibiza ca al tau si in dotare avea suspensii sport si roti pe 16 si adevarul e ca abia am asteptat sa scap de ea. Mie nu mi-a placut mai ales ca la masinile Seat suspensiile standard sunt deja destul de rigide.Cele sport erau prea de tot la care mai adaugi si anvelopa subtire si uite asa. Acuma depinde mult de cum iti place tie sa simti gropile din drum dar daca nu esti atent si prinzi o groapa sanatoasa...mergi si schimbi planetara si eventual o roata.
Eu personal nu recomand pentruca nu avem drumuri pentru suspensii si roti sport.
Sa ne spui ce ai hotarat.
Seat Leon Facelift 1.4 TSI Stylance -magico black CJ 13 PZY

TIBI

10 Iun 2011, 08:49

Depinde pe unde mergi,la drum lung pe viraje sunt de vis.
In oras pot fi un cosmar,mai ales daca sunt limitatoare de viteza.Sigur o sa ai frigiderul plin din partea celor din spate.
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Bamse
Moderator

10 Iun 2011, 14:17

mai din cate stiu suspensiile Kw sunt niste suspensii destul de performante, facand parte din partea de middle a suspensiilor de acest tip.

facand o comparatie, eu am ta-technix pe masina ele costand undeva la 280 eur, iar kw cu reglare pe inaltime sunt undeva la 600-700 euro.

Daca ai niste banuti in plus, recomand kw cu reglaj pe inaltime si duritate cu un pret peste 1000 euro, dar poti regla asa cum vrei tu duritatea .

In acest moment am suspensia de ~1 an, primele doo luni au fost chiar groaznice, chiar daca stiam la ce s ama astept in sensul in care simteam si un fir de par de pe asfalt (cu anvelopa 195/55/15).
In acest moment cu jantele pe 16 si cu inmuierea in timp a suspensiilor...tot e rigida, dar nu ca la inceput.

Daca te vei hotari pt suspensie completa trebuie sa ai in vedere urmatoarele aspecte:
- Limitatoare de viteza luat cu viteza max 15-20 km/h..cele mici iar cele mai inalte cu full stop.
- Eviti autostrada bucuresti-pitesti pe sensul de intoarcere unde exista o portiune de 20km unde a trebuit sa incetinesc la 60 la ora pt ca miscarea masinii nu mai era contracarata de privire astfel nu mai vedeam drumul datorita balansului sus-jos
- masina va fi mai lasata, astfel adio parcari pe borduri si cu okii in 6 la drum MEREU..in fine trebuie sa fii mai atent pt ca la o groapa vei sari prin masina.
- Persoanele ce sufera de rau de masina, nu vor mai putea sa mearga cu tine.. :))
- Pe partea mecanica, bucsele se vor uza mult mult mai repede, chiar si suspensia va tine mai putin decat cea stock.
- scartaieli si greierasi ce apar la masina datorita rigiditatii.

Eu am stiut la ce sa ma astept, asta am vrut.....m-am obisnuit sa ma uit mai mult pe asfalt decat la o distanta mai mare in fata.....dar si cand nu e lasa masina in curbe.....uit de toate "inconvenientele".

deci daca ai pana in 30 de ani, o prietena/nevasta ce suport hurducailile masinii..si nu ai copil, GO LOW and make love to speedbumps :D

ps:si daca nu te duci prea des la tara......atunci se aplica fraza de mai sus.
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

TIBI

10 Iun 2011, 15:00

Bamse, as mai adauga la plusuri si faptul ca poti scapa de pietre la rinichi :tongue
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Bamse
Moderator

10 Iun 2011, 18:20

ai dreptate....si stii ceva? ma bucur ca am ajuns la concluzia ca nu am asa ceva......suportand hurducaieli din 2009! :)
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube