Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

Aurel_ian81
Subiect Autor

MI-AU GAZAT MASINA :(( CUM O ADUC LA FORMA INITIALA ?? PLSS

11 Aug 2008, 12:49

Am fost cu masina la un service auto pentru a schimba 2 rulmenti ( 1 fata st + 1 spate dr = 680 ron :( )..in fine...dupa care am rugat un mecanic din acel service sa prinda fata la portiera mai bine ca iesise din " bulbi" (2 plastice ).....am dat aprox 2 ron pe 2 bulbi si aprox 25 ron spaga pentru asta.....problema acum incepe :(( toata aceasata operatie de 27 ron....a fost facuta in fata unei incaperi unde un vopsitor auto ( acesta fiind un cumnat ) care a vrut sa-mi arate maestria....de aici si problema...ajuns acasa...am constatat ca masina e plina de picatele albe abrazive, ( respectivul vopsitor a dat cu sprit chit pe o bara ). La fel am patit si la toate geamurile , pe care insa le-am scos la lumina cu mult efort.
Nestiind k e vb de gazarea vopselei, am crezut ca sunt picatele de la copaci, am incercat sa curat si masina PE CATE-VA PORTINUNI noaptea pe racoare cu un burete cam abarziv,apa calda si un detergent auto,am inceput cu portbagajul, am continuat cu aripa st si capota,,,, rezultatul....DEZASTRUOS......fiind cam intuneric, la mana se simtea f f fin cea ce m-a dus cu gandul ca am facut o treaba buna...tocmai a 2 zi am constatat ca de fapt matuisem vopseaua de pe portbagaj unde am insisitat mai mult, iar pe capota si aripa mai putine avari...poate doar cate-va urme de la burete in ses circular :((...
Cu speranta ca nu v-am plitisit..am nevoie de ajutor......
1 Cum sa scot petele celelalte cu motorina sau cu polish
2 O polisare de la spalatoriile de cartier ar fi ok ?
3 Partile matuite de mine :( or sa-si mai capete luciul dupa o posibila polish-are ?
Multumesc anticipat astept parerile si sugestile vostre ;)

Bamse
Moderator

11 Aug 2008, 13:10

nu te impacienta....dar daca te-a mancat rau si te-ai si scarpinat, acuma trebuie sa te mai scarpini de vreo niste sute de roni sa o polishezi si sa o dai si cu ceara.
ceara pt recapatarea luciului.....cu speranta ca nu ai frecat prea tare la portbagaj.........dupa polish...nu o sa iti mai recunosti masina!

gaseste pe cineva care sa ti-o polisheze bine si calumea.....la vreo vopsitorie ceva!!!!
Ibiza, FR. Black, TDI, Chiptuned
Canalul Clubseat.eu pe Youtube

Aurel_ian81
Subiect Autor

11 Aug 2008, 13:17

O sa ies la o plimbare chiar acum in cautare de vopistorii auto care executa polish....
10x.. :wink:

marian_iam
V.I.P.

11 Aug 2008, 13:25

incearca la firmele specializate in estetica auto... gen expert detailing..
o rezolva fara nici o problema...dar din pacate o sa te coste ceva!!!
Si nu caut sa-ti demonstrez, era o simpla figura, deci nu ma lua-n nume de rau ca te iau in ..... brate!!!
Noi ... Bem, Fumam, Tusim, Ranjim ... asta facem pana murim ...
Opel Astra GSI
Ceasuri Barbatesti de de Dama http://www.casaceasurilor.ro

Aurel_ian81
Subiect Autor

11 Aug 2008, 13:35

Am fost la o spalatorie si mi-au cerut 150 ron si era gata in aprox 45 de min...insa am gasit pe net o firma http://www.polish-auto.cabanova.ro/page1.html
care au spus ca ma costa dublu dar si dureaza aprox5-6 ore....
nu pot sa zic daca sunt sau nu profesionosti pt ca ma costa dublu, dureaza triplu si au o pagina de net....acum...poate a auzit care-va de ei
Oricum multumesc pentru interventie....o sa va tin la curent.......

eddy_wtx
LowRider

11 Aug 2008, 13:41

puteau macar sa`si plateasca domeniu .ro ... asa cu cabanova...mie unu nu`mi inspira nush ce incredere, plus ca am observat si greseli gramaticale

Bamse
Moderator

11 Aug 2008, 14:01

pai cam atata dureaza un polish calumea.....nu chiar 5-6 ore dar 3-4 cel putin ...atat am stat si la polishul masinii prietenei mele.

Aurel_ian81
Subiect Autor

11 Aug 2008, 14:03

ai fost multumit de rezulat ? poti sa-mi dai mai multe detalii......locatie,pret ?

Bamse
Moderator

11 Aug 2008, 14:17

eu lucrez la porsche vest 2....implicit pe langa vanzari masini avem si service...si tinichigerie......si sunt din bucuresti....
m-a ajutat un coleg.

rezultatul?
nici nu pot sa ti-l spun sincer, pt ca masina aia are o culoare mai speciala e verde cameleon(din verde depidne cum bate soarele se face albastra, mov, neagra) si cand am pus-o in soare se vedeau toate culorile astea in functie de cum batea soarele....ce mai o masina polishata bine se vede bestial.

andrei.toledo

11 Aug 2008, 20:35

Parerea mea este ca un polish facut ca la carte plus o eventuala ceruire dupa aceea ar rezolva problema.
Eu mi-am polisat fostele masini la un prieten care se ocupa cu asa ceva si am fost foarte multumit de rezultat si sper ca in viitorul apropiat sa fac acelasi lucru si la Toledo.
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD

Aurel_ian81
Subiect Autor

11 Aug 2008, 23:45

Dap.....ce sa zic..vad ca esti din Galati ca altfel te rugam sa ma pui in legatura cu prietenul tau care executa polish....cat despre asa zisa firma sau ce o ficare am postat-o mai sus si care o postez si acum http://www.polish-auto.cabanova.ro/page1.html care executa polish...mi-a cerut 300 ron dureaza 3-4 max 5 ore, in acest timp si pret intra si rezolvarea problemei mele cu gazarea, a zis ca e un fel de plastinina speciala pentru situatii de gazare a vopselei, oricum baiatul a zis ca poate sa se deplaseze si la client acasa..........acum nu vreau sa fiu rautacios...dar cred ca o firma serioasa are un sediu serios...sau...cat de cat...nu efectueaza polish in fata blocului....cred ca o sa mai caut
A...era sa uit.....am incercat si cu motorina....cred ca iese la " lumina " , dar trebuie sa faci o munca de detinut :)...si cand zic detiunt nu ma refer la cei cu 3,4 mese pe zi , cu program artistic..si ce o mai fi....:)... :wink:
Astept in continuare pareri si/sau recomandari pentru un polish cu un raport , calitate/pret, bun

Aurel_ian81
Subiect Autor

12 Aug 2008, 16:43

Am facut o programare pe Giurgiului la o spalatorie auto unde aveau si cometica auto cu ploishare profesionala...am dat avans 100 ron si inca 300 ron maine :(...respectivul mi-a zis ca o sa iasa bine si ca imi da garantie 6 luni ca nu se intampla nimik din ce am citit pe net..si daca nu-mi place cu iese nu-i dau banii......:D bine asta e vraja de comerciant :)...oricum pasul l-am facut....o sa fac o poza in seara asta inainte de ploish si una dupa......mai vb ;)

luci&dana
VIP

12 Aug 2008, 16:50

succes...sper sa iti iasa bine. altadata sa nu te mai scarpini cu stanga :D
Seat Ibiza 1.4 16V 86 CP

În jurul nostru se afla unii oameni care îsi traiesc viata parca numai cu singurul scop de a ajunge la capatul ei.
NU Viteza ucide!!! INCONSTIENTA, PROSTIA, LIPSA DE EXPERIENTA, NEATENTIA, TERIBILISMUL ucide!

http://www.youtube.com/watch?v=m5fsEHeZ1I4

Aurel_ian81
Subiect Autor

12 Aug 2008, 16:55

=))......ce sa fac...nu cred ca am vina ca am fost la un service destul de mare zic eu cu preturi de reprezentanta si cu angajati.........nu mai zic....care cred eu ca mi-au gazat masina.....
Traim in Romania si asta..............ne omoara !! :))
Don't take life to seriously you're not going to survive it,anyway !
Seat Toledo 1M 1.6 16v BCB 2003 Bucuresti

andrei.toledo

12 Aug 2008, 17:25

Succes sa iasa cat mai bine si asteptam poze cu rezultatul!
2008 Seat Leon Cupra 2.0 TFSI BWJ
ex 2001 Seat Leon Sport 1.8 20vT AUQ Alor Blue Metallic
ex 1993 Volkswagen Corrado 53i ex 2.0 16v 9A / 1.8 20vT AEB
ex Seat Toledo 1.6 16v 2002 AZD