Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

cj22dey
Subiect Autor

CHIP TUNNING

03 Iun 2011, 14:21

buna .. vreau sa ma ajutati si pe mine ....
anul trecut mi am facuresoftare la masina .. seat leon 2002 1,9 TDI 11O CP..
mi am schimbat softul .. si mi am dus puterea la aproape 150 CP... acum am un sentiment de frica sa nu mi se strice masina ..... de anu trecut si pana in prezent nu am avut probleme singura problema e cand accelerez si nu e trecut de 2000 rpm... imi scoate fum negru ....
s ar putea sa mi se strice motorul ... e de rau daca scoate fum negru ???? sa mi schmb softul sii sa l duc inapoi la 110 cp???
astept parerile voastre ......
mersi mult

nmihai67
Michel-Angelo

Re: CHIP TUNNING

05 Iun 2011, 07:41

Eu zic ca "parerile" noastre " nu prea conteaza. Cum sa-ti spun eu sa scoti resoftarea, daca tu nu intelegi ca doar prin resoftare , masina ( motorul) nu se poate strica. Tine mai mult de felul in care o folosesti.
Important este de ce ai resostat masina atunci. Probabil ca sa ai placerea de a avea mai multa forta la indemana, cuplu mai mare , etc.
Acum probabil ca te joci cu ideea de a vinde masina in curand, si ti-e frica sa nu pierzi banii- asta daca s-ar strica motorul.

Lasa totul asa cum este, si foloseste-o cu grija, fara mari bruscari. Astfel vei intelege ca nu se poate intampla nimic altceva decat ceea ce poate patii si o masina fara soft.

Bafta :drive :drive
Daca ma rogi - o sa incerc !
Daca nu pot - o sa caut!

Seat Toledo 1.9 TDI Signo - ASV - 140 CP - ESP - 2002

cj22dey
Subiect Autor

Re: CHIP TUNNING

05 Iun 2011, 11:18

:P nu vreau sa o vand pt ca e febletea mea :))) sicer mi e mai draga masina ca si prietena :))) pe mine doar m a deranjat fumul negru scos in urma .... altceva nimik ... dar din cate am observat la mai multe masini iese fum negru cand o accelerezi dintr o data si nu se arde cum trebuie motorina :)) mersi mult de sfat .. :D
drumuri bune sa ai :p