Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

stephan-
Subiect Autor

Lampa defectiune electrica la motor HELP !

27 Mai 2011, 00:11

Salut ! Detin o Ibiza model 2005 1.2 pe benzina. Recent mi s-a aprins led-ul care arata ca o valva galbena ...in carte spune ca acel led indica o defectiune electrica la motor. Ieri s-a aprins dar nu a fost nici o problema la rulare, am zis ca merg la service imediat urmatoarea zi...adica astazi dar nu am mai apucat si am luat-o la servici. Cand am plecat pe drum a inceput sa palpaie acel led si masina a inceput sa dea rateuri, ca si cand ar fi inecata, pedala nu mai aveam si abia abia am ajuns cu ea acasa. Inainte sa risc sa merg asa cu ea pana la service ....poate imi puteti da un sfat apreciez.

alinush

Re: Lampa defectiune electrica la motor HELP !

27 Mai 2011, 08:27

Ala e "indice motor" si se aprinde in foarte multe situatii. Avand in vedere simptomele masinii aproape sigur ti-a decedat una din cele 3 bobine. In medie nu costa mai mult de 200 lei cu tot cu inlocuire. Vezi ca s-a mai discutat sb. "Cautare" bobina inductie si o sa te mai "luminezi". Dupa inlocuire, eroare dispare (becul se stinge singur) deci nu trebuie sa resetezi nika.
Bafta
Daca esti jmeker, da-ti un cap in gura :)
ibiza - 1.4, 75 Cp, 2002 "blau oceanic"

stephan-
Subiect Autor

Re: Lampa defectiune electrica la motor HELP !

27 Mai 2011, 12:44

Cred ca este prima oara cand intru pe un forum si primu reply este 100% accurate. Ms de interventie ! Fix asta era problema (bobina nr.3) si fix cat ai spus tu m-a costat "distractia". Am reusit sa ajung la service in 2 cilindrii abia abia :). A durat 10 minute interventia si acum merge brici.