Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

drgkorn
Subiect Autor

SFATURI ACHIZITIE SEAT LEON

18 Mai 2011, 15:51

Salut, sunt un membru nou al acestui forum, recunosc ca sunt incantat de aceasta comunitate virtuala, oameni intelegatori si cu bune intentii. Sper sa ca am postat corect iar daca nu, imi cer scuze. Din nefericire nu detin inca un seat, dar intentionez ca in viitorul apropiat sa imi achizitionez un seat leon 1m si as dori sa aflu de la voi cateva detalii pentru a putea achizitiona un seat leon fara prea multe probleme. As prefera modelul pe motorina datorita consumului redus.
Pe scurt: la ce ar trebui sa ma uit atunci cand o cumpar ? la un servici autorizat sau chiar la reprezentanta cand o voi pune pe tester ce ar trebui sa le cer celor de acolo sa verifice ? ce ar trebui sa schimb in urma achizitionarii ? ce ar trebui sa-l intreb pe respectivul vanzator ? si etc etc. Voi mai completa discutia noastra cu alte intrebari care imi vor veni pe parcurs.

Va multumesc anticipat !

Roger
Moderator

Re: SFATURI ACHIZITIE SEAT LEON

18 Mai 2011, 18:00

Salut si Bun Venit in CS. Exista deja un topic pe tema asta, aici: viewtopic.php?f=133&t=6537.
Totusi, iata cateva dintre sfaturile mele:
Daca vrei motorina, afla ca exista doar un singur cod de motor EURO 4 - acesta este AXR - 1.9 TDI 101 CP, 74 KW. Restul de 90,110,131,150 CP sunt EURO 3. AXR-ul il vei gasi la modele fabricate in 2005-2006. Daca vei gasi, totusi, un 1M model 2001-2004, as alege echiparea Signo sau Sport. Echiparea de baza este Stella, dar s-au facut si editii speciale cu ceva dotari in plus.
La AXR distributia trebuie schimbata la 120.000 prima oara, iar la celelalte la 90.000. Costul actual al unei distributii cu tot cu pompa de apa, ar fi pe la 1100 RON. Daca pui si tester-ul pe ea, roaga-i pe cei de la service sa-ti salveze rezultatul si posteaza aici.
Pe vanzator intreaba-l de unde o are, pozeaza sticker-ul din portbagaj si masina la interior exterior ca sa-i facem o radiografie dpdv al modelului si al echiparii, in topicul asta: viewtopic.php?f=133&t=10107

drgkorn
Subiect Autor

19 Mai 2011, 08:02

Multumesc pentru rapiditatea cu care ati raspuns. Am cateva detalii asupra seat-ului pe care m-am decis sa-l cumpar . Cum ar fi :
- anul 2005
- kilometrii 99000
- cilindree 1900 cm3
- putere 112 hp ( 82 kw )
- norma euro 4

alte dotari - ABS, geamuri electrice, aer conditionat, jante aliaj, inchidere centralizata, airbag, radio/CD, servo directie, proiectoare ceata, geamuri colorate, parbriz incalzit, Kit exterior FR complet: bare fata,spate , eleron, praguri plus jante aliaj usor 17 inch
Ceasuri bord de culoare alba de la gama FR, Volan sport din piele plus schimbator si cotiera.

Ce-i drept am doar 20 de ani, si efectiv nustiu ce sa-l intre pe proprietarul masinii mai detaliat , nu vreau sa profite oarecum de nestiinta mea si sa in cele din urma achizitia, tocmai de aceea sper sa ma documentez cat mai mult pe acest forum.

Roger
Moderator

19 Mai 2011, 08:08

Motorul nu poate sa fie de 112 CP si 82 KW, nu exista.
Poate sa fie de 110 CP, 81 KW, cod ASV, dar e posibil sa fie produs pana in septembrie 2005.
Daca acele ceasuri sunt albe, din fabrica, atunci motorul este AXR si este exact ca masinea mea (vezi prezentarea daca dai click pe link-ul din semnatura).
Parbriz incalzit nu exista pe 1M.
Orice detaliu conteaza.

drgkorn
Subiect Autor

19 Mai 2011, 08:12

Hm, deci din start omul nu stie ce masina are.
Ai putea sa faci o lista, cu ce intrebari ar trebui sa-i pun vanzatorului ? Chestii cat mai esentiale si importante.

Roger
Moderator

19 Mai 2011, 08:17

Gata, am gasit si eu masina in cauza.
Arata bine la exterior, din cate pot sa-mi dau seama din cele 2 poze. Numai ca: jantele sunt de Top Sport, nu de FR,
Am o indoiala ca ar fi motorul AXR, euro 4, pentru ca are a 3-a tetiera pe mijloc, in spate, asta inseamna ca ramane varianta cu motor ASV.
Vreau macar o poza cu interiorul, macar.

drgkorn
Subiect Autor

19 Mai 2011, 08:19

Clar tu esti un pasionat inrait :)). O sa-l sun cred peste jumatate de ora, dupa ce imi voi face o lista cu ce anume sa-l intreb :oops:

Roger
Moderator

19 Mai 2011, 08:39

Lista:
1- ce cod motor are (AXR sau ASV)?
2- tara pentru care a fost fabricata si de unde e cumparata? Daca e cumparata de noua din Romania, trebuie sa aiba pe sticker-ul din portbagaj, X4N, ceea ce inseamna national sales program Romania.
3- poze la interior, volan, bord, scaune
4- calitate anvelope (de obicei lumea pune SH cand se trece la 17') si DOT-ul de pe ele (anul fabricatiei)
5- carte de service cu reviziile de rigoare
6- are chip tuning? Daca da, unde si l-a facut?
7- ce consumabile a schimbat si cand: discuri, placute, ambreiaj, distributie,
8- are filtru de polen? (la AXR nu s-a mai pus)
9- trebuie vazuta la tabla, imbinari.
10- geamurile au niste coduri pe ele cu sigla SEAT. Vezi sa nu se fi schimbata vreunul. Daca da, de ce?

Cam atat deocamdata. Astept mai multe poze.

mikepop

19 Mai 2011, 10:28

Nu mai avem de spus decat : "Jos palaria! " :)
Bravo Roger!
Zambeste, maine poate fi mai rau!
Seat Leon 1.6 16V - Vandut!
Citroen C3 1.4 HDI
Citroen C4 1.6 HDI

n0iz3

25 Mai 2011, 20:47

Salut,

Banuiesc ca e vorba de masina asta: http://www.autovit.ro/seat-leon-C18992532.html

Si eu am fost tentat sa o cumpar, dar dupa 2 mailuri schimbate cu proprietarul (sau nepotul lui) am renuntat.

Ai mai jos cateva chestii din discutia cu el:
"Masina merge bine deci o investitie majora nu ar exista.
Mai precis: un senzor, freon si 2 conducte de la aer: Daca ar fi sa le cumparati noi sunt undeva la 200 de euro iar la mana a doua undeva la 300RON.
Pretul initial care este si negociabil este de 5750 de euro .
Daca masina va intereseaza in mod special un ultim pret ar fi de 5200 pentru a fi corect si fata de d-voastra si fata de mine.Acest pret cred eu ca este unul corect, tinand cont ca doar kit-ul FR de exterior plus jante si cauciucuri se ridica la minim 1000 de euro."

"Masina este a unchiului meu si el este proprietar in acte atat pe cartea masinii cat si pe certificatul de inmatriculare el inscriind-o pe numele lui la momentul achizitionarii. El este al doilea proprietar. Masina o are de asta iarna .
La cele 2 conducte de aer ma refeream la 2 conducte de la aerul conditionat cele de aluminiu - nu ma pricep prea bine se poate vedea la fata locului.
Iar din cate stiu in ceea ce priveste senzorul este vorba de un senzor de la ulei care se aprinde rosu pe bord de cand a luat masina si din cate stiu i sa zis la service ca acel senzor ar trebui inlocuit.Masina a fost lovita inainte de a o achizitiona si a fost cumparata in stare de functionare si nelovita, insa el a verificat masina complet dupa achizitionare si a pus la punct partea mecanica.De aceea este si un pret mult sub piata , in speta 5200 de euro "

Ba e a unchiului, ba e a lui, pe facebook are niste poze cu masina, deci nu prea stiu ce sa zic.
Sper sa iti fie de folos.

drgkorn
Subiect Autor

26 Mai 2011, 19:00

Da, despre aceasta era vorba, insa nu vreau o masina lovita, si totusi parca se grabea prea tare sa o vanda. Ma rog, mai cautam .

drgkorn
Subiect Autor

01 Iun 2011, 09:39

ce ziceti despre asta ? http://www.autovit.ro/seat-leon-C18939487.html
M-ar interesa dar cred ca are prea multi km ..

Roger
Moderator

01 Iun 2011, 09:56

Pare ok. E un Top Sport, iar kit-ul de Cupra R pare bine pus. Arata ingrijit.
E de vanzare si aici, pe forum: viewtopic.php?f=95&t=10191

drgkorn
Subiect Autor

01 Iun 2011, 12:18

da am vazut ca arata bine, da ma intereseaza numarul de kilometri, dupa km astia la ce ma pot astepta ? alte defectiuni, investitii ?

drgkorn
Subiect Autor

01 Iun 2011, 12:30

o intrebare mai clara ar fi: In ce proportie ar trebui sa tin cont de numarul de kilometri ? este un factor decisiv ?