Club SEAT Romania - clubul pasionatilor de modele ale marcii SEAT

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 17

Cosmin
Admin
Subiect Autor

Re: 2005 Seat Altea Lluvia Blue

28 Iun 2012, 13:33

N-ai ce sa invidiezi.. Nu ai nevoie de navi, maxidot si alte prostii. Ai nevoie doar de un motor bun, suspensii, jante si pneuri de calitate, trapa si bixenon. Restul sunt doar nist gizmouri mai mult sau mai putin utile. Eu le-am pus pe masina doar ca sa imi demonstrez ca pot si doar pt. ca le-am luat la preturi super ok.
Nu, farurile inca nu le-am (re)montat pt. ca nu circul cu masina. Vreau sa le pun doar cand pun si instalatia de spalat faruri ca sa nu demontez bara fata de 2 ori. De fapt o sa pun toate prostiile pe masina cand o sa schimb distributia, probabil pe la sfasitul lui august.
Poze recente nu am, din pacate si alte modificari nu am facut.
Imagine

MKM Autotechnik - Service auto multibrand Click pt. Detalii si imagini

DIY Info Leon 1P / Altea 5P Click pt. Detalii si imagini

boditza

28 Iun 2012, 14:35

Xenonul este cel caruia ii duc lipsa cel mai mult la Leon.. pe vechea masina (opel omega) aveam doar pe faza scurta si nu prea foloseam lunga decat la blitzuri in rest imi era de ajuns. Daca existau faruri cu lupa pt asta erau primul lucru care il faceam dar dat fiind faptul ca sunt cu mufe diferite, adaptari si altele nu ma risc. Ma gandeam sa pun un H7R HID sa vad cum merge pe oglinda. Din cele enumerate de tine lipsesc scaunele incalzite si e in plus trapa. Din 1998 pana in 2012 am avut numai masini cu trapa iar asta e prima fara: nu ii simt lipsa deloc. Maxidotul il vreau ca imi place cum da in bord deci e doar de estetica iar navigatia cel putin in Bucuresti e buna. Daca dau RNS 300-le meu o cumpar eu pe a ta ca am vazut ca o ai la vanzare :)

Cosmin
Admin
Subiect Autor

28 Iun 2012, 17:26

Xenon aftermarket pe faruri cu oglinda e o combinatie foarte nereusita in opinia mea.

Referitor la navigatia ta, nu vreau sa iti tai elanul dar sunt sanse mici sa o vinzi.
Ce am la vanzare nu e unitatea de la mine de pe masina, doar imaginile sunt. O bucata e ca si vanduta, iar cealalta e rezervata. Nu o sa mai aduc decat la comanda speciala. Asa ca probabil va trebui sa cauti in alta parte.
Imagine

boditza

28 Iun 2012, 23:03

Ramane intotdeauna screen care o ia la schimb dar el are numai rns 510 si mai trebuie sa dau dif 400e :(. Stiu de xenon ca e nereusit fara lupa insa vreau sa folosesc H7R.. la fel ca D2R de pe laguna 2 care nici ea nu avea lupa.

TIBI

29 Iun 2012, 09:50

Scuze pt offtopic Cosmin :oops:

Cum 400e diferenta :shock: ? Fara schimb cat este?
Mai bine pui un pioneer 2din si ai terminat povestea.

On topic:
Iti pui instalatia oem sau cum si-a pus bogy pe accent?
SEAT LEON_2.0tdi BKD 140cp+

huse piele schimbator

Cosmin
Admin
Subiect Autor

29 Iun 2012, 12:41

In general cei care accepta schimburi subevalueaza unitatile care le iau la schimb. Si e normal sa fie asa, la revanzarea lor se urmareste profitul.
Probabil unitatea colegului a fost evaluata pe la 100-120 de euro, ceea ce e ok. La 500-550 de euro cat e un RNS 510, diferenta e ok. Insa depinde cum privesti lucrurile.
Head uniturile aftermarket nu sunt o solutie pt. multi (inclusiv pentru mine), cu toate ca in cele mai multe cazuri sunt mai ok decat unitatile OEM.

Pe masina pun farurile bixenon originale, cu AFS. Instalatia electrica e deja pe masina, trebuie doar sa inlocuiesc conectorul cu 10 pini cu cel cu 14, sa scot farurile cu halogen si sa le pun pe cele bixenon. LA fel si senzorii de autolevelling si unitatea de control bixenon, sunt pe masina si instalatia electrica e facuta de acum vreo 2 ani. Doar ca nu e codata centrala electrica si CG pt. bixenon.
Peste cateva luni o sa imi fac timp (atunci vreau sa schimb si distributia - probabil doar cureaua si rolele, pompa de apa doar o sa o verific si e posibil sa nu o inlocuiesc). Atunci o sa pun tot ce am pron pivnita, o sa fac legaturile electrice si pt. TPMS la modului ABS si cu astea am cam terminat.
In rest, doar chestii minore..Door exit / warnig lights, puddle lights si alte chestii ce tin de iluminatul interior ce se pot activa pe modulele elctronice pe care le are masina.
Imagine

TIBI

29 Iun 2012, 21:37

Nu mai stiu,ai montate lumini in usi/sub usi?
Momentan astea mi se par utile,asta ca sa nu fi ''norocos'' precum am patit-o eu :roll: .
Macar pt usile fata.

huse piele schimbator

Cosmin
Admin
Subiect Autor

02 Iul 2012, 09:49

Am piesele, dar inca nu le-am montat. Sunt prins cu altele si mi-e si putin lene. Trebuie sa dau fetele de usi jos. Si daca dau fetele de usi, vreau sa montez si lumina ambientala in interiorul manerului de deschidere. Mai trebuie sa cumpar cateva piese pt. asta.
Imagine

cosminidis

02 Iul 2012, 14:15

Mama ce mishto suna asta cu lumini in usi / maner deschidere! Cum se poate face, ai niste poze cu asa ceva facut? Mi se pare super cool mai ales partea cu lumina in maner, un rosu discret ar arata superb! Iar lumina in usa iar mi se pare foarte utila seara, la mine oare se poate face asa ceva?
Limba română: terms of use - http://diacritica.wordpress.com/2009/08/10/limba-romana-terms-of-use/

Seat Leon Style 1P 2.0 TDI CR (CFHC) DSG 140 CP Crono Yellow
Seat Leon Style 5F 1.2 TSI 110 CP Tornado Red

TIBI

02 Iul 2012, 15:05

Lumina in manerul usii... :glasses interesanta idee .
Banuiesc ca o sa fie alimentat de la butonul pt geamuri,gresesc?

huse piele schimbator

gamer555
ClubSEAT Admin

02 Iul 2012, 15:26

la intalniri la bucuresti gasiti cateva masini cu lumini in manere :)

Cosmin
Admin
Subiect Autor

03 Iul 2012, 08:20

Cosmin, o sa fie exact ca la Audi / VW . Si mie imi plac la nebunie licuricii astia.. Nu am facut eu, insa am de gand. Partea proasta e ca trebuie decupat din carcasa unde e manerul interior.. Poze cu door handle illumination gasesti pe topicul cu Exeo lui Claudiu, aici viewtopic.php?f=121&t=11819&st=0&sk=t&sd=a&start=15

Tibi, stii ca mie nu imi plac lururile facute pe jumatate :) Ce rost are sa tai cablajul masinii cand exista posibilitatea sa leg "ca din fabrica", la calculatorul din usa si sa recodez cu VCDS adresa 42.. Se poate face si cum zici tu, insa e improvizatie. Nu sunt fan :)
Precizez ca nu toate calculatoarele din usa suporta "Door handle illumination".

Pt. cine nu stie cum arata "chestia" care lumineaza, uite o imagine.
Sunt comune la VW / Audi / Seat (exeo), de aici si coduri diferite. E nevoie de led, conector, cablaj si recodare cu VCDS.

Imagine
Imagine

TIBI

03 Iul 2012, 09:55

Da,corect. Recunosc ca nu stiam de posibilitatea asta.E mai estetic asa.
Lumineaza concomitent cu bordul sau doar la deschiderea unei usi?

huse piele schimbator

samson

03 Iul 2012, 10:24

Ahaaaa ..... eu am crezut ca vrei sa montezi un led direct in zona manerului. Dar e mult mai eleganta varianta asta, nici eu nu stiam de ea.
Un cod ceva pt elementul sau elementele respective?
Idem intrebarea si din partea mea.
Altea Stylance 5P..... 2.0TDI .... 180hp/400Nm ___ viewtopic.php?f=79&t=10026
Ssssssseat Ibiza 6L ..... 1.4TDI ..... 75hp+ ___ viewtopic.php?f=33&t=3910
Manual Altea http://www.mediafire.com/?27wgzlzn4ihedlc
DIY-uri.... http://www.clubseat.eu/viewtopic.php?f=84&t=12486

Cosmin
Admin
Subiect Autor

27 Dec 2012, 14:27

Sa ma suflam prafu' si aici..
Din iulie n-am mai scris nimic. Pentru ca nu s-a mai intamplat nimic. Masina a implinit 7 ani si merge perfect. Nu o folosesc decat foarte rar - o mai scot duminica dimineata la plimbare, ca sa nu rugineasca. Nu s-a stricat nimic, nu am inlocuit nici o piesa. Doar consumabile (ulei, filtre etc.)
Singurele minusuri raman cele binecunoscute: putere scazuta si consum relativ mare.

In vara a trebuit sa ma mut si cu ocazia asta am facut curat prin pivnita.. Am facut inventarul pieselor stranse in ultimii 3 ani pt. diverse upgradeuri si profitand de ceva timp liber am mai reusit sa fac una alta la masina.

Printre altele, am revenit la bixenon OEM (cu AFS), de data asta cu cablaje complete OEM pt. senzorii de autolevelling, am instalat sistemul de spalare faruri (inclusiv senzor pt. nivelul lichid de spalat parbrizul), instalat si activat sistemul de monitorizare a uzurii placutelor de frana.

Cateva poze (detalii despre montaj pe topicul din semnatura mea)

ImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImaginexImagine

Jeturile pt. sistemul de spalat faruri inca nu le-am pus, am presupus gresit ca se potrivesc cele de la Leon 1P si la Altea 5P. Nu se potrivesc, desi prinderea e identica. Au o alta forma. Astept sa imi soseasca cele de Altea la anu'..
Imagine

• 1
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 17